1. SJEDNICA SAVJETA ZA SLAVONIJU –  Projekt Slavonija preokrenut će negativne trendove i učiniti razvojni iskorak za Slavoniju

1. SJEDNICA SAVJETA ZA SLAVONIJU – Projekt Slavonija preokrenut će negativne trendove i učiniti razvojni iskorak za Slavoniju

OSIJEK  – Na 1. sjednici Savjeta predstavljen je Projekt Slavonija, Baranja i Srijem te aktivnosti resornih ministarstava i institucija na području pet slavonskih županija te Strateški razvojni projekti za te županije. Premijer Andrej Plenković rekao je kako Vlada želi preokrenuti negativne demografske i gospodarske trendove u Slavoniji te staviti naglasak na njezin razvoj korištenjem domaćih i europskih financijskih izvora.

Ocijenio je važnim što ovaj Savjet okuplja sve dionike koji će Slavoniju staviti u fokus aktivnosti i budućih hrvatskih vlada. „Moja je inicijativa bila da ovaj prvi radni i operativni sastanak bude u Osijeku s ciljem da zajednički emancipiramo ovu temu, prije svega svim našim Slavoncima, Baranjcima i Srijemcima, na način da osvijestimo potencijale koje nam ova financijska perspektiva može donijeti za dodatnu razvojnu vrijednost ovoga dijela Hrvatske“, rekao je Plenković.  Podsjetio je da nam je na raspolaganju oko 2,5 milijarde eura koji kroz različite operativne programe mogu biti usmjereni na razvoj istoka Hrvatske. Dodao je da je važno u tom procesu ostvariti usmjereniji pristup i sinergiju svih aktera te dodatno oplemeniti sve napore državne razine onime što nudi europski proračun.

Istaknuo je da su tri ministra u Vladi Slavonci – Gabrijela Žalac, Tomislav Tolušić i Zdravko Marić – koji imaju posebnu zadaću brinuti o ovoj temi. Dodao je kako su svi ostali ministri jednako angažirani na temama koje su važne za Slavoniju – od regionalnog razvoja, ruralnoga razvoja, poljoprivrede, upravljanja državnom imovinom, prometa, graditeljstva, energetike, šuma, voda itd. „Prepoznali smo da ratom opustošena područja 90-ih godina žive s tim posljedicama –  negativnim demografskim trendovima i iseljavanjem. Zadaća je Vlade i naša ambicija da pokušamo korigirati te negativne trendove, stavimo naglasak na razvojni aspekt cijele Slavonije i instrumentima koji su na raspolaganju, i nacionalnim i europskim, učinimo u našem mandatu iskorake koji su vidljivi, relevantni i prepoznatljivi za naše ljude“, istaknuo je Plenković.

Podsjetivši na sastanak svih ministara sa svim županima koji se održao u Vladi 19. prosinca, Plenković je istaknuo kako je duh partnerstva s jedinicama lokalne i regionalne samouprave jedno od temeljnih načela rada Vlade. Dodao je da taj sastanak nije bio samo demonstrativnoga karaktera, već je bio operativan te će se drugi takav sastanak održati u Požegi, početkom srpnja. „Jako je važno da identičnu vrstu refleksa imaju i ministri i župani i gradonačelnici i načelnici, kao i saborski zastupnici, te da zajednički prionemo realizaciji projekata. Kroz redovite susrete ovoga Savjeta, a održat ćemo ih u svim slavonskim županijama, vidjet ćemo kakve smo iskorake napravili i kroz godine koje su pred nama držat ćemo temu Projekt Slavonija živom, angažiranom, punom sadržaja i konkretnih rezultata za sve naše ljude na istoku Hrvatske“, rekao je Plenković.

Ocijenio je da su potezi koje je Vlada napravila jučer glede stabilizacije stanja u Agrokoru vrlo relevantni za Slavoniju te dodao kako su već danas i opće ozračje i vijesti s burze i smirenija atmosfera u društvu potvrda uspješnosti zakonskog, institucionalnog i uključivog pristupa svih dionika prema rješavanju ovoga problema. „Čvrsto ćemo držati uzde u rukama i, siguran sam, doći do rješenja koje neće imati negativne efekte na hrvatsko gospodarstvo“, zaključio je Plenković.

Ministar financija Zdravko Marić rekao je kako na ovome području ima nekoliko tvrtki koje su od strateškog značaja za lokalnu samoupravu. ‘Njihovom problematikom bavimo se svakodnevno. Slučaj koji je prvi na redu i koji je najurgentniji u ovom trenutku je u Borovu. Radimo na jednom rješenju koje će u prvom koraku biti privremeno kako bi se osigurao nastavak proizvodnje, podmirivanje svih obveza prema zaposlenicima. No nije ono jedino. U Požeštini ih je također nekoliko. Zvečevo, Đuro Đaković u mom kraju. Trebamo voditi brigu o velikim strateškim poduzećima, ali ne smijemo pritom zanemariti tvrtku koja lokacijski nije u ovom kraju, ali je od iznimne važnosti, a to je Petrokemija’, rekao je Marić.

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić rekao je kako očekuje da će od 2,4 milijarde eura koliko je Hrvatskoj na raspolaganju iz Programa ruralnog razvoja više od pola završiti na području slavonskih županija. ‘To je i moj cilj kada govorimo o ruralnom razvoju, trbuhu Hrvatske, i sve što je bitno praktično se odnosi na ovih pet slavonskih županija’, rekao je prvi čovjek ministarstva poljoprivrede najavivši i novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji smatra jednim od najvažnijih za slavonski kraj. ‘Zakon je u završnoj fazi izrade. Uskoro će ići u proceduru. Ako bude sve u redu, nadam se da će stupiti na snagu tijekom ljeta. Poanta svega, vraćamo ovlasti općinama i gradovima, vraćamo u budućim natječajima zemlju onima koji na njoj i od nje žive’, rekao je Tolušić. Najavio je i Zakon o obiteljsko-poljoprivrednim gospodarstvima kojim će se definirati što je OPG.
Pet slavonskih županija, Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Virovitičko-podravska, Požeško-slavonska i Brodsko-posavska županija dio su Hrvatske koji treba dodatni poticaj i pomoć. Stoga u radu Savjeta, čiji je predsjednik Andrej Plenković, a potpredsjednica ministrica Gabrijela Žalac, sudjeluju ministri, župani, direktori razvojnih agencija te svi ključni akteri razvoja slavonskoga gospodarstva. Savjet će voditi računa o usklađivanju svih  politika i pomagati Slavoniji glede ravnomjernog regionalnog razvoja, prometne povezanosti, razvoja malih i srednjih poduzeća te zaustavljanja iseljavanja stanovništva radi izgradnje budućnosti svoga zavičaja