Ethno Croatia on the road: tradicijskom glazbom povezuju narode i kulture

Ethno Croatia on the road: tradicijskom glazbom povezuju narode i kulture

Slavonski Brod i ovoga je ljeta ugostio mlade etno glazbenike iz raznih zemalja, njih 14 članova orkestra Ethno Croatia on the road i polaznika etno kampa, koji su u okviru programa Brodskog glazbenog ljeta ponovno oduševili  izvedbom zanimljivih tradicionalnih pjesama i melodija iz zemalja iz kojih dolaze. Svirali su i pjevali mladići i djevojke iz Njemačke, Švedske, Estonije, SAD-a, Engleske i naravno Hrvatske.

„Ovo je već 10. izdanje hrvatskog etno kampa – Ethno Croatia on the road, koji je sedmi put u Slavonskom Brodu, a  nastupamo još u Zagrebu, Pazinu, Gornjoj Stubici, te u Grožnjanu u Istri, gdje je sve i započelo prije deset godina“, rekao nam je Nenad Kovačić, koordinator Ethno Croatia on the roadPodsjetimo, riječ je o projektu je Hrvatske glazbene mladeži koji za cilj ima širenje znanja o hrvatskoj tradicijskoj glazbenoj kulturi, ali i o nasljeđu drugih kultura čiji baštinici sudjeluju u ovom međunarodnom kampu. Kroz učenje glazbenih tradicija drugih, mladi ljudi uče o jednakosti, toleranciji i demokraciji.

Cijeli koncept osmišljen je još prije  26 godina u Švedskoj, gdje su mladi Šveđani počeli poticati vršnjake da se zainteresiraju za tradicijsku glazbu svoje zemlje, ali i drugih zemalja, želeći na taj način širiti učenje o kulturama i glazbenoj tradiciji drugih naroda.  „Upravo je učenje o različitostima i prihvaćanje razlika jedan od ciljeva ovih etno kampova, a sam koncept ne zahtjeva niti uvjetuje  ikakve dokaze o predznanju sviranja nekog instrumenta, nego je bitan interes i želja da se uči nešto novo.  Sudionici sa sobom donesu instrumente, melodije ili pjesme zemalja  iz kojih dolaze, koju onda svi međusobno uče i obrađuju kroz zajednički aranžman, stoga je i zvuk orkestra poseban, gdje do izražaja dolazi nešto drugačije i više od klasične tradicionalne ili folklorne melodije“, kaže Nenad Kovačić. U svijetu danas ima 20-ak etno kampova, a neki od članova Ethno Croatia on the road bili su u Indiji, Čileu, Australiji, Švedskoj….

Zanimljivo, i među malobrojnim glazbenicima polaznicima etno kampa iz Hrvatske, nema nikoga i Slavonije, pa članovi orkestra pozivaju talentirane Slavonke i Slavonce neka im se pridruže. „Svi glazbenici iz Slavonije, između 18 i 30 godina starosti, koje zanima tradicijska glazba, a sviraju neki od akustičnih instrumenata ili pjevaju, dobrodošli su na ovaj međunarodni etno kamp“, poručuje Nenad Kovačić.

  • etno (2)
  • etno (1)
  • etno
  • etno maisie

Jedna od umjetničkih voditeljica orkestra je Maise Greenwood, violinistica iz Engleske. Ona je glazbenica koja puno putuje i profesionalni lingvist, provela je puno godina učeći melodije i jezike širom svijeta nastupajući, priređujući predstave, pohađajući etno kampove i svirajući na opsežnim glazbenim projektima. Bila je umjetnički voditelj na Ethno Flandrija, Ethno Francuska i Ethno Danska. Drugi put je, kaže, u Slavonskom Brodu i ističe sve najljepše impresije o gradu. „Veliko mi je zadovoljstvo ponovno biti u Hrvatskoj, i svirati još jednom  u Slavonskom Brodu, pred vrlo gostoljubivom publikom koja uživa u našoj glazbi i kad vidimo tako lijepu atmosferu, onda i mi uživamo još i više. Ove godine nas je nešto manje nego prošle, ali  smo jako dobri“, kaže Maise Greenwood.

Ivica Vlašić
foto: Nikola Knežević