Gdje je završilo 1,8 milijuna eura pomoći hrvatskim proizvođačima mlijeka i mesa?

Gdje je završilo 1,8 milijuna eura pomoći hrvatskim proizvođačima mlijeka i mesa?

Europska organizacija mljekara (European Milk Board) organizirala je Dan velikih prosvjeda diljem Europe kako bi izrazili nezadovoljstvo nedostatnom brigom za mljekarski sektor. Mljekari pozivaju na provedbu Programa odgovornog tržišnog ponašanja kako bi se pronašlo odgovarajuće instrumente kojima bi odgovorili na krizu u tom sektoru, a hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir ih podržava u tom zahtjevu.

Jedna od mjera koja bi mogla pomoći proizvođačima jest i borba protiv nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom. Zastupnici Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta danas su podržali Izvješće potpredsjednice Parlamenta Mairead McGuinness i amandmane koje je uložila zastupnica Marijana Petir zagovarajući donošenje učinkovitog zakonodavstva na razini cijele Europske unije kako bi se nepoštena trgovačka praksa u lancu opskrbe hranom spriječila.

Ova nova europska snažna poruka dolazi nakon rujanske interventne pomoći Europske komisije poljoprivrednom sektoru u visini od 500 milijuna EUR od čega je većina sredstava bila namijenjena upravo mjerama ublažavanja krize u sektoru mljekarstva, a Hrvatskoj je od toga pripalo 1,8 milijuna EUR. Riječ je, svi smo svjesni o gašenju požara, a ne o trajnom rješenju. Proizvođači mlijeka zato pozivaju na donošenje nužnih učinkovitih mjera.

“Imajući u vidu sve navedene okolnosti moram opet pitati što je radio, nadam se sada već bivši ministar Jakovina, da nitko od poljoprivrednih proizvođača ne zna da je EU odobrila iznos od 1,8 milijuna EUR za pomoć mljekarskom sektoru još u rujnu, te ga stavila na raspolaganje 17. listopada 2015. godine. Na stranicama Ministarstva nema vijesti o ovoj pomoći niti o mogućnostima korištenja dijela pomoći namijenjene Hrvatskoj. Nema obavijesti niti o prioritetima raspodjele te pomoći, ali je zato web stranica Ministarstva preplavljena navodnim uspjesima ministra. Poljoprivrednici se pitaju je li možda i ovu pomoć podijelio svojim „velikim prijateljima“ poput novaca kojeg je podijelio putem mjera 4.1 i 4.2. iz Programa ruralnog razvoja. Tada je 50% poljoprivrednog proračuna za sedmogodišnje razdoblje usmjerio na velika poduzeća i koncerne što je prošlo gotovo nezapaženo u javnosti, a na što sam više puta upozoravala.

Europski mljekari i poljoprivrednici danas prosvjeduju jer su zabrinuti za svoju budućnost. U vremenima kada je otkupna cijena litre mlijeka u Hrvatskoj toliko mizerna da proizvođač mora dati tri litre mlijeka da bi kupio litru vode u trgovini, i hrvatski proizvođači mlijeka s pravom se pitaju kako će opstati. Hoćemo li konačno dobiti ministra poljoprivrede koji će brinuti o budućnosti poljoprivrednih proizvođača i hrvatskog sela?!” pita se Petir.