Hong Kong – prilika za hrvatske tvrtke

Hong Kong – prilika za hrvatske tvrtke

Suradnja s dalekoistočnim zemljama od velikog je interesa za Hrvatsku, a tradicionalno prijateljski međusobni odnosi pretpostavka su da suradnja bude još snažnija i kvalitetnija, istaknuo je potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) za međunarodne poslove i EU Želimir Kramarić na seminaru Kako poslovati s Hong Kongom u organizaciji Komore te u suradnji s Vijećem za razvoj trgovine Hong Konga, koji je održan u Hrvatskoj gospodarskoj komori

HGK radi na internacionalizaciji vanjske trgovine i izvoza RH te su ovakvi događaji kojima se hrvatskim gospodarstvenicima predstavljaju i približavaju mogućnosti suradnje s Hong Kongom i Kinom od posebne važnosti. Komora će ove godine pokrenuti još nekoliko aktivnosti, a posebno je značajno jačanje gospodarske diplomacije otvaranjem stalnog predstavništva HGK u Šangaju, što će omogućiti snažnije povezivanje s Kinom i suradnju s Hong Kongom u uspostavljanju još snažnijih poslovnih odnosa, kazao je Kramarić.

Cilj je ovog seminara okupljanje svih zainteresiranih dionika iz tvrtki i institucija, osobito iz transportnog i logističkog sektora, ali i iz drugih područja gospodarstva, kako bi se upoznali, razmijenili iskustva i povezali u potencijalnim zajedničkim nastupima na dalekoistočnim tržištima, istaknula je Mirjana Turudić, pomoćnica direktorice Sektor za međunarodne poslove HGK. Održavanje još jednog u nizu seminara o Hong Kongu rezultat je dugogodišnje uspješne suradnje HGK sa HKTDC-om, radi educiranja i obavještavanja hrvatskih tvrtki o mogućnostima i prednostima poslovanja s Hong Kongom, osobito jer je ove godine u vidu inicijativa 16+1 i novog Puta Svile, inicijative kineskog predsjednika, napomenula je Turudić.

HGK je istinski i kvalitetan partner Ministarstvu u jačanju gospodarstva i hrvatske diplomacije međusobnim povezivanjem te sinergijom na dalekoistočnim i drugim svjetskim tržištima, istaknula je voditeljica Službe za gospodarsku bilateralnu suradnju  MVEP-a Emilija Vučinić-Margeta te je najavila proces koji bi u sljedećih godinu dana trebao rezultirati potpisivanjem ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, što će olakšati trgovinu Hrvatske i Hong Konga. Hong Kong hrvatskom gospodarstvu može biti ulazna točka na kinesko tržište te na tržište cijele regije, kazala je Vučinić-Margeta.

Gospodarstvo Hong Konga snažan je proizvođač i izvoznik, ali i uvoznik roba i materijala te su zainteresirani za bilateralnu trgovinu s Hrvatskom i uvoz hrvatskih proizvoda, istaknuo je regionalni direktor za Europu Vijeća za razvoj trgovine Hong Konga Stephen Wong, predstavljajući inicijativu “Jedan pojas, jedan put” te nadolazeća događanja – “Belt and Road Summit” 18. svibnja u Hong Kongu i “Think Asia, Think Hong Kong” u Njemačkoj. U tu je inicijativu uključeno gotovo 30 posto svjetske trgovine, a koordinacijom Azijske investicijske banke, gdje je osigurano 100 milijardi USD, od čega 40 milijardi u Fondu za razvoj infrastrukture na novom ‘Putu svile’, u sljedećih pet godina uložit će se šest milijardi USD u potrebnu infrastrukturu, u što su uključene sve velike zemlje članice investicijske banke, rekao je Wong.

Prednost orijentacije hrvatskih tvrtki na Hong Kong jest u tome što Hong Kong može biti središte za njihov pristup cijeloj regiji. Njegove su prednosti sloboda kretanja dobara i proizvoda, novca, ljudi i informacija, pravni sustav temeljen na britanskom pravu (arbitražne se presude mogu provesti u cijeloj Kini) i značajne uštede koje se mogu postići u pogledu troškova prijevoza i vremena. Hong Kong je osigurao i značajna sredstva za financiranje ljudi, znanstvena istraživanja, studentsku razmjenu…Uz to što je središte uvrštavanja tvrtki na burzu dionica, svjetsko središte prijevoza kontejnera morem, također je veliki svjetski ulagač, sa 143 milijarde USD u 2014. godini, napomenuo je Wong te predstavio internetski portal www.beltandroad.hk na kojem se mogu dobiti sve značajne informacije o inicijativi te predstojećim događanjima.

Hong Kong uvozi brojne proizvode i to je prilika za hrvatske tvrtke i plasman njihovih proizvoda na tom tržištu, istaknula je viša stručna suradnica u Sektoru za međunarodne poslove HGK Jelena Dumičić, govoreći o bilateralnoj gospodarskoj suradnji između Hrvatske i Hong Konga, koja ima potencijala za rast i unapređivanje, osobito stoga jer Hong Kong u odnosu na ostali dio Kine za određene proizvode ima niske ili čak nema carina. Primjerice za vino, tekstil i tekstilne proizvode, drvo i proizvode od drva, pića i alkohol, strojeve, aparate, mehaničke uređaje, električnu opremu, proizvode kemijske industrije… Osobito je važno za poslovanje u Kini pronaći pouzdanog partnera i u tom je smislu s britanskim kulturnim nasljeđem Hong Kong bliži hrvatskim tvrtkama, kazala je Dumičić.

Hrvatski gospodarstvenici, poslujući na tržištu Kine, nailaze na brojne probleme poput nepouzdanosti izvora za kontakt s kineskim parterima koji traže plaćanje unaprijed, a zatim nestanu. Ako se suradnja i uspostavi, moguća je isporuka robe loše kakvoće te se traži potpisivanje ugovora u Kini, te dodatni neplanirani troškovi. Pozornost treba obratiti na engleske i kineske nazive tvrtki, postojanje žiga tvrtke, da su ugovori definirani Incotermsom, postojanje arbitražne klauzule te definiran način plaćanja, odnosno na pitanje ovjeravanja ugovora kod javnog bilježnika u Kini. Dodatni su elementi certifikat o registriranom poslovanju, izvještaj kineske porezne uprave te izvadak kineske banke, napomenula je Dumičić.

Mogućnosti osiguranja izvoza predstavila je voditeljica Odjela kratkoročnog osiguranja i reosiguranja HBOR-a Gabrijela Kupanovac. „U ponudi su nam proizvodi za izvoznike i banke ili financijske institucije koje podupiru izvoz. U 2015. godini uveden je program osiguranja kratkoročnih izvoznih potraživanja za male izvoznike, istaknula je Kupanovac te dodala kako se za izvoznike osigurava naplata kratkoročnih i dugoročnih izvoznih potraživanja te štete nastale tijekom proizvodnje roba za izvoz, a za banke povrat kredita odobrenih kupcima ili bankama u inozemstvu, povrat odobrenih kredita za pripremu proizvodnje te osiguranje činidbenih bankarskih garancija.