HSLS i ove godine aktualizira problem nasilja nad ženama

HSLS i ove godine aktualizira problem nasilja nad ženama

Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama Hrvatska socijalno liberalna stranka i ove godine želi aktualizirati ovaj sveprisutni problem i činjenicu. HSLS  sustavno upozorava na problematiku nasilja nad ženama u Hrvatskoj koju smo u medijima promovirali u radnom nazivu “Nasilnike, a ne žrtve u sigurne kuće” ukazujući na problematiku kako su statistike i dalje poražavajuće. Zastrašujući je podatak da je i ove godine u Hrvatskoj ubijeno   trinaest žena i to kao žrtve obiteljskog nasilja, ističe se u priopćenju iz te stranke, u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

U mnogim slučajevima fizičkog nasilja nad ženama upravo žene s djecom prisiljene odlaziti u sigurne kuće i napuštati svoje dotadašnje okruženje te zbog toga ukazujemo  na pozitivne primjere iz zakonodavstava zemalja u okruženju koji bi i RH trebala implementirati u zakonsku regulativu.  Nasilje nad ženama događa se u raznim aspektima, od ženskog i obiteljskog pa do društvenog života. Ono obuhvaća narušavanje građanskih, kulturnih i ekonomskih, političkih i društvenih prava žena. Stoga u HSLS-u posebno naglašavaju, s obzirom na ekonomsku krizu, položaj žena na tržištu rada, s gubitkom radnih mjesta i sve težim zapošljavanjem žena.

“Puno je onih koji dižu ruku na drugo ljudsko biće i zato se danas sjetite da žene koje su žrtve nasilje ponekad trebaju vašu riječ. Što više puta čujemo  i vidimo nasilje i o njemu javno progovorimo, manje ćemo o njemu morati čitati u raznim medijima. Nemojte misliti da to nije vaša stvar ili da ionako ne možemo pomoći tim ženama”, poručila je Ružica Vidaković iz HSLS-a.

 Hrvatski sabor proglasio je na prijedlog Vlade  2004. godine 22. rujna Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Oraškić je osuđen na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora.