Iz Sabora: “HNB-ova monetarna politika mora biti pokretač gospodarstva”

Iz Sabora: “HNB-ova monetarna politika mora biti pokretač gospodarstva”

Raspravu zastupnika u Hrvatskom saboru o radu Hrvatske narodne banke u 2014. godini obilježile su brojne kritike na račun HNB-a. Iako je guverner Boris Vujčić tvrdio kako je HNB osigurao zadaću stabilnosti, instrumentima monetarne politike podupirao poboljšanje uvjeta financiranja države, banaka i privatnog sektora te poticao kreditiranje na domaćem tržištu uz održavanje stabilnosti nominalnog tečaja kune prema euru, kao ključnog preduvjeta za očuvanje financijske stabilnosti – oštre kritike ipak nisu izostale.

Zastupnici su guverneru zamjerili zalaganje za zaštitu bankarskog sektora, maćehinski odnos prema gospodarstvu i građanima, a upitnu stabilnost kune usporedili s bolesnikom koji se održava na životu stalnim transfuzijama.  Imamo umjetno zdravu valutu, imamo super zdrav novac u vrlo bolesnoj ekonomiji, a to je nemoguće po svim ekonomskim kriterijima. Stabilnost tečaja valute hrvatske kune održava se primarno zaduživanjem u inozemstvu. Kao da bolesnika održavate stalnim transfuzijama da bude u kondiciji, kazao je Mostov Ivan Lovrinović i upozorio kako je već treću godinu za redom Hrvatska suočena s deflacijom bez naznaka i jasnih mjera monetarne politike za njenu eliminaciju. Činjenica da imamo deflaciju znači da imamo nestabilnost cijena, pa je time jasno da HNB nije ispunio svoj ključni cilj prema zakonu, istaknuo je Lovrinović.

SDP-ovac Ivo Jelušić zamjerio je HNB-u izostanak partenerskog odnosa s gospodarstvom. Taj odnos je bio maćehinski i podcjenjivački prema gospodarstvu i hrvatskim građanima, pa često puta i izrabljivački u tom smislu.  Tu je na djelu jedan pomalo, rekao bih, financijski neokolonijalizam«, rekao je Jelušić. Gordan Maras iz SDP-a poručio je kako HNB u Hrvatskoj ne može štititi interese bankarskog sektora, a pritom ne voditi računa o gospodarstvu i hrvatskim građanima.

 

HDZ-ov Goran Marić kazao je kako nema zemlje na svijetu koja ima rast ako su krediti dani više stanovništvu nego trgovačkim društvima. Mi imamo pad kreditne aktivnosti za 6,9 milijardi kuna u godinu dana, a istodobno udvostručeno povećanje likvidnosti. To je inverzna situacija. Na takvoj bolesnoj paradigmi se ne može ništa razvijati u Hrvatskoj, poručio je Marić, koji smatra da izvješće nikako ne može dobiti prolaznu ocjenu.  Ivan Šuker (HDZ) upozorio je na nejasne zakonske odredbe o tome ima li Sabor pravo glasovati o prihvaćanju izvješća ili je predviđeno da ga se tek prima na znanje.

Ako se to izvješće podnosi, nema nikakvog smisla ako ga Hrvatski sabor ne usvaja, dodao je ‘mostovac’ Jure Martinović. S njim se složio i stranački mu kolega Miro Bulj, koji se zapitao o čemu se onda razgovara. Radite, gospodo iz Hrvatske narodne banke, što hoćete, na nas odgovornost prebaciti ne možete«, poručio je Bulj. Zamjerio je i to što, kako je rekao, guverner i viceguverner HNB-a imaju znatno veće plaće od predsjednice države, premijera i ministara, te se upitao zašto se i oni nisu uključili u politiku štednje i racionalizacije.

HSS-ov Davor Vlaović naglasio je pak da  Hrvatska narodna banka mora biti partner u rješavanju teške gospodarske situacije na način da osigura potrebna financijska sredstava, putem kredita koji će imati za gospodarstvo prihvatljive kamatne stope. HNB-ova monetarna politika mora biti pokretač gospodarstva. Do sada su to činile jedinice regionalne samouprave koje su sufinancirale kamate za poduzetničke kredite. Županije to ne mogu činiti jer su im mini financijskom reformom značajno smanjeni prihodi. Operativni programi za govedarstvo i svinjogojstvo poticali su ulaganja u poljoprivredu, operativni programi su ostali ne provedeni , a OPG-ovi u financijskim dubiozama. HNB mora biti potpora i poljoprivrednim obiteljskim gospodarstvima i zajednički s Vladom rješavati probleme hrvatskog agrara, poručio je Vlaović.