IZBORI 2016 – Davor Vlaović (HSS): prvo što ću zahtijevati u Hrvatskom saboru bit će donošenje Zakona o OPG-ima

IZBORI 2016 – Davor Vlaović (HSS): prvo što ću zahtijevati u Hrvatskom saboru bit će donošenje Zakona o OPG-ima

Kandidat za zastupnika u Hrvatski sabor, drugi na listi Narodne koalicije u 5. izbornoj jedinici, dosadašnji je saborski zastupnik i potpredsjednik HSS-a Davor Vlaović. Prioritet u njegovom političkom radu je pitanje razvoja slavonskog sela, hrvatskog ruralnog prostora i svega onoga što život na selu znači, a to je poljoprivredna proizvodnja koja je već godinama na koljenima. U razgovoru za Poslovni portal, Davor Vlaović ističe kako država konačno mora usmjeriti više pozornosti na Slavoniju iz koje svakim danom odlazi sve više ljudi…

Gospodine Vlaoviću, za početak, kako ocjenjujete dosadašnji tijek izborne kampanje i kakva su Vaša očekivanja uoči nedjeljnih parlamentarnih izbora?

Kampanja je vrijeme puno obećanja. Mnogi su obećavali puno prije devet mjeseci, došli u poziciju ostvariti obećano i zapetljali se u mrežu rješavanje sukoba unutar koalicije sami sebe rušili i sada izborima traže da arbitar bude hrvatski čovjek. Mi u HSS-u ostajemo dosljedni , naš interes je hrvatsko selo i hrvatski ruralni prostor i  zato očekujemo da to građani Hrvatske, moje 5. izborne jedinice prepoznaju. Očekujem formiranje Vlade Narodne koalicije u kojoj će HSS preuzeti brigu za selo i poljoprivredu.

Što ćete Vi osobno kao kandidat za zastupnika u parlamentu najglasnije zagovarati?

Predmet mog interesa u dosadašnjem radu u Hrvatskom saboru bio je čovjek, građanin  Republike Hrvatske, a takvu praksu ću nastaviti i nakon 11.rujna.  Govorio sam o iseljavanju iz Slavonije i zagovarao uvođenje subvencija i pomoći za Slavonce koji trebaju ostati živjeti u hrvatskom ruralnom prostoru. Da bi živjeli u Slavoniji mojim Slavoncima trebaju radna mjesta. Kako ih stvoriti ? Došlo je vrijeme u kojem ne smijemo gasiti postojeće proizvodnje u metalskoj i drvoprerađivačkoj industriji. Zagovarat ću punu zaposlenost kapaciteta Holdinga Đuro Đaković, osiguranje drvne mase za domaće drvoprerađivače jer to je u nadležnosti Vlade u kojoj će participirati HSS. Hrvatska seljačka stranka čiji sam član i sudjelujem u kreiranju HSS-ovih politika bio je i ostat će čuvar hrvatskog ruralnog prostora, a to znači stvaranje uvjeta za povećanje zaposlenosti u sektoru poljoprivrede.

Obilazeći naše OPG-ove  posljednjih mjeseci detektirao sam probleme prosječnog OPG-ovca. Naši poljoprivredni proizvođači žele postati poduzetnici koji će imati uvjete privređivanja kao i obrtnici i mali poduzetnici, jasno sa specifičnostima koje poljoprivredna proizvodnja sa sobom nosi.  Prvo što ću zahtijevati u Hrvatskom saboru bit će donošenje Zakona o OPG-ima koji će regulirati status proizvođača hrane, čuvara ruralnog prostora i poduzetnika.

HSS će pokrenuti Izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji mora u prioritet za dodjelu zemlje staviti domicilno obiteljsko gospodarstvo. Naši OPG-ovci, hrvatski farmeri imaju stočni fond, a nemaju zemlju i zato je njihova proizvodnja preskupa. OPG se mora temeljiti na održivosti , proizvodnju žitarica finalizirati kroz meso proizvedeno na farmi ili preradi mlijeka na OPG-u. Već spomenuti vlasnici svinjogojskih ili govedarskih farmi opterećeni su kreditima koji su rezultat loše provedenih operativnih programa iz 2004., 2005., 2006… OPG-ovi su opterećeni kreditima i visokim kamatama na kredite. Zalagat ću se za reprogramiranje kredita kako bi naši poljoprivrednici mogli biti konkurentni i proizvoditi hranu dostatnu za hrvatske potrebe.

Uspostavit ćemo „Fond sigurnosti“ koji će pomoći našim OPG-ima u slučaju elementarnih nepogoda ,  činjenica je da su u Brodsko posavskoj županiji vremenske nepogode poharale petrovo-selsko područje tri puta u dva mjeseca, posljedice će se na trajnim nasadima osjećati godinama.

Moj prioritet je selo, poljoprivreda i ruralni prostor o tomu ću govoriti u Hrvatskom saboru i predlagati rješenje za očuvanje zaposlenosti u sektoru poljoprivrede. Samo siguran posao kojim se stvara dohodak s kojim se može živjeti i prehranjivati obitelj može zadržati mladog čovjeka u Hrvatskoj, u mojoj i našoj Slavoniji.

Značajna financijska sredstva su nam na raspolaganju iz EU fondova, posebno u sektoru razvoja poduzetništva i poljoprivrede. Kako potaknuti ljude na stvaranje projekata za koji mogu dobiti milijune iz EU u situaciji kad, primjerice u Slavoniji, mnogi od njih nemaju dovoljno sredstava ni za servisiranje osnovnih troškova poslovanja?

Problemi postoje, nedostatak novca za bilo kakve investicije je sveprisutan. Poduzetništvo, neovisno o sektoru proizvodnje jedino može donijeti povećanje BDP-a i gospodarski rast.  Novčarske institucije, banke predmet su mnogih rasprava o načinu oporezivanja dobiti, ja ću taj dio prepustiti financijskim stručnjacima, ali ću od istih tražiti da banke koje posluju u RH, da bi nastavile poslovati, za poduzetnike koji kandidiraju na EU natječajima moraju osigurati kredite s kamatnom stopom koja neće prelaziti 2 posto uz ubrzanje i olakšanje procedure povlačenja EU sredstava malim  i mladim OPG-ima. To je jedini način pravi način za pomoć poduzetnicima.

Znamo da je u pripremi i novi pravilnik za mjere ruralnog razvoja. Koliko će taj pravilnik zaista pokrenuti poljoprivrednu proizvodnju i poljoprivrednicima omogućiti bolje i pravednije uvjete poslovanja i plasmana njihovih proizvoda na domaćem tržištu u situaciji kad imamo i dalje veliki uvoznički lobij i pogodovanje određenim interesnim skupinama?

Osnovna mjera ruralnog razvoja koju zagovaram je percipiranje malog OPG-a kao nositelja poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj, OPG-i će imati prioritet kod stavljanja u funkciju državnog poljoprivrednog zemljišta, revidirat ćemo postojeće ugovore  o zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta, smanjiti PDV nahranu i repromaterijale za poljoprivredu, izraditi zakonodavni okvir koji će regulirati nepoštene trgovačke prakse odnosno nelojalnu konkurenciju. Zastupat ćemo stav da hrvatski prehrambeni proizvodi moraju biti na policama trgovačkih lanaca i hotelskih kuća. Decentralizirati ovlasti i ulogu jedinica lokalne samouprave kod odlučivanja o strateškim poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima.

Pitanje braniteljske populacije i prava hrvatskih branitelja jedno je od najglasnijih u posljednje vrijeme. Što bi po Vašem mišljenju trebalo konkretno učiniti na ujedinjavanju svih branitelja i rješavanju njihovih zahtjeva i prava?

I sâm sam branitelj i u rovu sam branio teritorij Hrvatske i hrvatske interese. Mnogi moji suborci i danas nakon više od dvadeset godina nemaju na pravi način riješen braniteljski status jer su samozatajni i Hrvatsku su branili srcem. Očekujem da se sva neriješena braniteljska pitanja riješe.

Treba li po Vašem mišljenju mijenjati teritorijalni ustroj Hrvatske? Kako pomoći malim općinama u ‘preživljavanju’ i njihovom opstanku?

Rješenje je fiskalna decentralizacija Hrvatske. Osim obveza jedinicama lokalne i regionalne samouprave treba vratiti barem dio poreza na način kako je to riješeno u europskim državama.

Na kraju, koja je Vaša poruka biračima uoči nedjeljnih izbora? Zašto zaokružiti broj 2 na listi broj 13 Narodne koalicije u 5. izbornoj jedinici?

Svi građani Hrvatske trebaju izaći na izbore i ne dopustiti da manjina odlučuje o sudbini većine što se događa posljednjih 25 godina. Na listi su hrvatski branitelji, žene, oni koji imaju provjerljive biografije i radili su za dobrobit sredina u kojima žive i iz kojih dolaze. U Slavoniji  smo se rodili i tu žive naše obitelji.  Znamo što je javno dobro, a ono mora biti dostupno svakom građaninu Hrvatske.

Razgovarao: Ivica Vlašić