Komisija pokreće novu aplikaciju Erasmus+ s integriranom europskom studentskom iskaznicom

Komisija pokreće novu aplikaciju Erasmus+ s integriranom europskom studentskom iskaznicom

Komisija je danas pokrenula novu aplikaciju Erasmus+ i tako učinila novi korak u digitalizaciji programa Erasmus+. Studenti će putem nove aplikacije dostupne na svim jezicima EU-a moći koristiti digitalnu europsku studentsku iskaznicu, koja vrijedi u cijeloj Europskoj uniji. Budućnost je digitalna, a nova će aplikacija za studente značiti još manje papira.

Potpredsjednik za promicanje europskog načina života Margaritis Schinas izjavio je: Drago mi je da sučelje našeg vodećeg programa za mlade, programa Erasmus+, postaje sličnije mladima: digitalnije, mobilnije i usmjerenije na zajednicu. Nova aplikacija i ugrađena studentska iskaznica odraz su europskog prostora obrazovanja koji želimo uspostaviti.

Povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel izjavila je: Papir je službeno stvar prošlosti. U novoj aplikaciji Erasmus+ studenti koji sudjeluju u programima mobilnosti pronaći će sve informacije i obavljati sve potrebne postupke, što će značiti manje stresa, manje vremena utrošenog na administrativne zahtjeve i veću fleksibilnost. Europska studentska iskaznica, koja će biti dostupna putem aplikacije, važan je korak prema istinskom europskom prostoru obrazovanja, u kojem se svi studenti osjećaju uključenima i mogu pristupiti istim uslugama te u kojem se svačije obrazovanje vrednuje prema istim kriterijima.

Zahvaljujući novoj aplikaciji, koja funkcionira na sustavima Android i iOS, studenti će moći:

  • pretraživati i odabirati odredišta među partnerima njihova sveučilišta
  • potpisivati digitalne ugovore o učenju
  • otkrivati događanja i korisne savjete o odredištu te komunicirati s drugim studentima i
  • preuzeti svoju europsku studentsku iskaznicu koja im nudi pristup uslugama, muzejima, kulturnim događanjima i posebnim pogodnostima na sveučilištu i u zemlji domaćinu.

Više od 4000 sveučilišta trenutačno je uključeno u mrežu Erasmus bez papira, koja im omogućuje sigurnu razmjenu podataka i lakšu obradu ugovora o učenju. Ta digitalna suradnja omogućuje uvođenje i priznavanje europske studentske iskaznice.

U skladu s Akcijskim planom za digitalno obrazovanjenovim programom Erasmus+ za razdoblje 2021. – 2027. podupire se razvoj digitalnih vještina i doprinosi digitalnoj tranziciji europskih obrazovnih sustava. Povećanim proračunom od više od 28 milijardi eura za sedmogodišnje razdoblje Erasmus+ podupirat će i otpornost sustava obrazovanja i osposobljavanja s obzirom na pandemiju. Više informacija dostupno je ovdje

Ø  Sveučilišna ljestvica za 2021. pokazala da europska sveučilišta snažno surađuju

Danas je U-Multirank koji je pokrenula Komisija i sufinancira se iz programa Erasmus+ objavio 8. ljestvicu sveučilišta koja obuhvaća gotovo 2000 sveučilišta iz 96 zemalja diljem svijeta. Među ostalim rezultatima, pokazalo se da europska sveučilišta intenzivnije surađuju u usporedbi s drugim regijama, posebno u područjima podučavanja, učenja, istraživanja, razmjene znanja i internacionalizacije (mobilnost studenata i osoblja, zajedničke diplome i publikacije itd.).

Općenito, sveučilišta koja surađuju s drugim institucijama, poduzećima i industrijama, vladama, regionalnim tijelima ili preko granica, općenito ostvaruju bolje rezultate od onih koja su manje usmjerena na suradnju. Za rangiranje je uzeto u obzir sedam aspekata: strateška partnerstva, međunarodni zajednički akademski stupnjevi, stažiranja, međunarodne zajedničke publikacije, publikacije s industrijskim partnerima, regionalne publikacije i patenti s industrijom.

Svake godine U-Multirank uspoređuje rezultate ustanova visokog obrazovanja u područjima koja su najvažnija studentima te izrađuje prilagodljivu internetsku ljestvicu. Sveučilišta se mogu koristiti podacima U-Multiranka kako bi procijenila prednosti i nedostatke te pronašla načine za stvaranje ili jačanje strateških planova, uključujući aspekte suradnje. Inicijativa Europska sveučilišta jedan je od vodećih projekata Komisije za europski prostor obrazovanja.

Cilj je stvoriti transnacionalne saveze u kojima studenti, osoblje i istraživači mogu uživati neograničenu mobilnost, fizički i virtualno, studirati, osposobljavati se, podučavati, provoditi istraživanja, raditi ili surađivati s bilo kojom uključenom partnerskom institucijom. Dosad je stvoren 41 takav savez koji okuplja više od 280 ustanova visokog obrazovanja diljem Europe. Ukupno je za ta europska sveučilišta na raspolaganju proračun od 187 milijuna eura iz programa Erasmus+ i Obzor Europa. Više informacija dostupno je na internetu.