Ministar Ćorić u Slavonskom Brodu: zbog nedostatka radne snage moramo poticati prekvalifikaciju radnika

Ministar Ćorić u Slavonskom Brodu: zbog nedostatka radne snage moramo poticati prekvalifikaciju radnika

SLAVONSKI BROD – Vlada RH u potpunosti je svjesna činjenice da potrebe za radnicima nisu u potpunosti usklađene s onim što u ovom trenutku imamo u ponudi na tržištu rada. Stoga, u okviru naših mjera aktivne politike zapošljavanja veliku pozornost ćemo posvetiti upravo poticanju dokvalifikacije odnosno prekvalifikacije radnika. To namjeravamo činiti programima kroz koje ćemo financirati boravak radnika na radnom mjestu kod poslodavaca te im na taj način omogućiti stjecanje kompetencija koje će u konačnici moći primijeniti onog trenutka kada to bude potrebno“, istaknuo je ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić danas u Slavonskom Brodu komentirajući  nedostatak kvalificirane radne snage u Hrvatskoj, posebice u sektoru graditeljstva.

Upravo o tome što Vlada namjerava činiti po pitanju prekvalifikacije radnika razgovarao je i s čelnicima Brodsko posavske županije prilikom radnog posjeta toj jednoj od najnerazvijenijih županija, u kojoj je trenutačno više od 10 tisuća nezaposlenih. Da je to ispod prosjeka Hrvatske svojim podacima potvrdio je i Marko Neretljak v.d. predstojnika HZZ-a područnog ureda u Slavonskom Brodu, kazavši kako je broj zaposlenih u prošloj 2016. godini bio 35753 nezaposlenih, no i ta brojka bilježi rast od 3,1 posto u odnosu na 2015. Broj nezaposlenih u 2016. bio je 10591 što je opet za 16,6 posto manje u odnosu na 2015., no i ovakve brojke su ispod prosjeka državne razine.

Ministar Ćorić istaknuo je kako je upoznat s ovim podacima, a oni su rezultirali redefiniranjem mjera aktivne politike zapošljavanja, te su sa dosadašnjih 41 svedene na 9 mjera. Time je uvelike pojednostavljena procedura i smanjena administracija pri korištenju mjera Ministarstva. Početkom ožujka ove godine, najavio je ministar, kreće se s redefiniranim mjerama aktivne politike zapošljavanja, u iznosu većem od 1,5 milijardi kuna. Većina mjera na ovom području provodi se u sklopu stručnog osposobljavanja, bez zasnivanja radnog odnosa, te javnih radova. „U naredne četiri godine naglasak će biti stavljen na potpore za samozapošljavanje, osposobljavanje na radnom mjestu i obrazovanje nezaposlenih, a sve s ciljem stvaranja kompetentne i konkurentne radne snage, posebice u sektoru deficitarnih zanimanja“, dodao je Ćorić.

Ćorić„Upravo zbog nesrazmjera ponude i potražnje na tržištu rada u pojedinim sektorima, posebno u sektoru građevine i brodogradnje Vlada je potkraj prošle godine donijela odluku o povećanju  kvote za zapošljavanje stranih radnika u 2017. Međutim, veseli nas činjenica da su rezultati u sektoru građevinarstva sve bolji, iako je u međuvremenu tijekom šest sedam godina krize u ovom sektoru  dobar dio  radnika napustio Hrvatsku i to trebamo sada kompenzirati. Kako? Jednim dijelom smo  to odlučni učiniti upravo kroz prekvalifikaciju i ulaganje kroz mjere aktivne politike zapošljavanja. Mislim da nikad nije kasno udovoljiti potrebama tržišta rada. Ova je Vlada preuzela odgovornost prije tri mjeseca i u tako kratkom vremenu pristupili smo redefiniranju mjera aktivne politike zapošljavanja što je iz naše perspektive vrlo važan posao i vjerujem da će situacija za 2018. godinu biti znatno bolja“, istaknuo je ministar Ćorić.

Komentirajući pitanje nespremnosti stručnih kadrova za tržište,  ocijenio je da je to zbog neadekvatne primjene sustava dualnog obrazovanja u Hrvatskoj te da je u tom kontekstu potrebno uvođenje znatno većeg obima stručne prakse u strukovnim srednjim školama. I o tome je bilo riječi na današnjem sastanku u Slavonskom Brodu s  predstavnicima Hrvatske obrtničke komore. „Promjene se ne mogu donijeti preko noći, ali vjerujem da će do njih doći, kako bi se riješio taj problem nespremnosti stručnih kadrova“, optimističan je ministar Ćorić.

Na današnjem sastanku razgovaralo se i o potencijalima za zapošljavanje mladih na području Brodsko-posavske županije, koja s obzirom na svoju poziciju i prometnu povezanost ali i činjenicu da je Slavonski Brod povijesno vrlo jako industrijsko središte ima perspektivu za daljnji razvoj i za zapošljavanje ljudi, što je, kazao je Ćorić, u interesu ove  Vlade. “Problema je puno, mi smo toga svjesni, no ova će Županija imati partnera u Vladi u rješavanju svakog problema“, obećao je ministar.

Optimističan je i župan Brodsko posavske županije Danijel Marušić koji vidi pozitivne trendove po pitanju zapošljavanja, po čemu je u posljednjih nekoliko mjeseci Županija prestigla prosjek RH. „No to još nije dovoljno da povećamo rejting. Idemo ka boljem. Raduje me podatak da je od 8 tisuća novozaposlenih 4 tisuće mladih upravo kroz mjere aktivne politike zapošljavanja. Nastavak istih bit će i dalje usmjeren na samozapošljavanje mladih, onih koji se udružuju u klastere, ali i onih kategorija teško zapošljivih ljudi, dakle, starijih od 50 godina, poglavito žena. Ove mjere kao i cjelovit i dobar pristup u rješavanju ovog problema dobar su vjetar u leđa i vjerujem da će doprinijeti povećanju broja zaposlenih u narednom periodu“, kazao je župan Marušić.

U delegaciji Ministarstva uz ministra Ćorića bili su i Petar Šimić, posebni savjetnik Ministra te Ivona Župan iz Ureda za odnose s javnošću u Ministarstvu, a na sastanku su sudjelovali i Marko Neretljak, v.d. predstojnika Područnog ureda HZZ-a te Miroslav Jakobović v.d. predstojnika Područnog ureda HZMO-a. U ime Brodsko-posavske županije sastanku su uz župana Marušić sudjelovali i županijski pročelnik za gospodarstvo Stjepan Bošnjaković, pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb Klara Šćuka,  zamjenica gradonačelnika Slavonskog Broda Tea Tomas, predstavnica Grada Nove Gradiške, direktor Razvojne agencije Brodsko-posavske županije CTR d.o.o. Damir Mirković, predsjednica Obrtničke komore Brodsko-posavske županije Jelena Ivaniš i direktor Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Slavonski Brod, Krešimir Rudec.

 

Ivica Vlašić