Ministar financija zadovoljan novim zaduženjem obveznice RH, ekonomski analitičari oprezni

Ministar financija zadovoljan novim zaduženjem obveznice RH, ekonomski analitičari oprezni

Ministarstvo financija izdalo je na domaćem tržištu petogodišnju obveznicu u iznosu od 6 milijardi kuna, uz kamatnu stopu od 2,75 posto i prinos od 2,85 posto, što je povijesno najniži prinos od 2001., kada je država počela s izdanjima obveznica na domaćem tržištu.

“S obzirom na to da se radi o najnižoj kamati do sada, možemo reći da smo zadovoljni. Interes je bio velik, kako bankarskog sektora tako i ostatka financijske industrije. Sve je bilo u skladu s planom, odlučili smo se na malo veći iznos i cijena je prilično zadovoljavajuća”, rekao je ministar financija Marić te izrazio zadovoljstvo kako je prošlo  izdanje obveznice na domaćem tržištu.

U ministarstvu naglašavaju kako to izdanje obveznica predstavlja iznimno povoljne uvjete financiranja RH s obzirom na sve ključne parametre ocjene uspješnosti izdanja, a posebice imajući u vidu kako je izdanje realizirano u domaćoj valuti na rok od pet godina. Nešto više od polovice posuđenog iznosa, točnije 3,5 milijardi kuna otići će na otplatu stare obveznice koja dolazi na naplatu 22. srpnja. Ministar Marić ističe kako je riječ o značajnoj uštedi jer je stara obveznica imala kamatu od 5,75 posto, a refinanciranjem će se kamata gotovo prepoloviti.

U ministarstvu financija dodaju i da je obveznica zadobila zavidan interes svih kategorija domaćih institucionalnih investitora, uključujući obvezne i dobrovoljne mirovinske fondove, investicijske fondove, osiguranja, banke i ostale pravne osobe.

No, neki ekonomski analitičari smatraju kako se Vlada nema čime hvaliti jer zaduženjem na domaćem tržištu istiskuje gospodarski sektor. “Domaće tržište je izuzetno likvidno zahvaljujući politici Hrvatske narodne banke. Država je tih šest milijardi kuna uzela privatnom sektoru. Poznat je slučaj kada je država gladna novca ona istiskuje poduzetnike s tržišta sa svojim relativno visokim prinosima i kamatnim stopama. Onda će privatne kompanije plaćati još više kamatne stope. Pogledajmo samo susjednu Sloveniju koja se zadužuje ispod jedan posto”, upozorava Damir Novotny.

Glavni ekonomist Societe Generale Splitske banke Zdeslav Šantić misli da Hrvatska bez funkcionalne vlade teško može izaći pred strane investitore. On očekuje još jedno zaduženje na domaćem tržištu. “Razina prinosa na koja je ostvarena na novom izdanju s obzirom na rizik koji imamo i kretanja na međunarodnom tržištima je povoljna. Posljedica je to ekspanzivne politike Hrvatske narodne banke i visoke likvidnosti u financijskom sustavu. Kako se stvari razvijaju na međunarodnom tržište kapitala s obzirom na Brexit i visok rizik Hrvatske, uvjeti na domaćem tržištu su daleko povoljnije. Ali u 2017. obveze su veće, tad nam dospijevaju dvije domaće obveznice i jedna inozemna plus proračunski deficit”, upozorava Šantić.