Ministarstvo poduzetništva uspjelo je hrvatskim poduetnicima osigurati 2,5 mlrd. kuna

Ministarstvo poduzetništva uspjelo je hrvatskim poduetnicima osigurati 2,5 mlrd. kuna

Ministarstvo poduzetništva i obrta u ovoj je godini osiguralo poduzetnicima više sredstava no ikada, sa značajno smanjenom procedurom i da se pritom nije posezalo u državni proračun. Kako je to učinjeno i koja su to sve postignuća novinarima je dana iznio ministar poduzetništva i obrta Darko Horvat.

„U ovom trenutku za hrvatske poduzetnike na prostoru cijele države  postoje otvoreni javni natječaji gabarita 2,5 milijardi kuna kroz koje poduzetnici, relativno jednostavnim aplikacijama, ovisno o veličini svog poduzeća, mogu povući u svoje investicije.“- rečenica je kojom je ministar započeo konferenciju za medije na kojoj je rezimirao šestomjesečne rezultate rada Ministarstva. Riječ je javnim pozivima za provedbu kojih su sredstva osigurana isključivo iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova:

  •   Kompetentnost i razvoj MSPa“ ukupne alokacije 867 milijuna kuna; sa iznosima potpore od 300 tisuća do 30 milijuna kuna te intenzitetom do 45 posto  za mala i 35 postoza srednje velika poduzeća od ukupno prihvatljivih troškova po projektu.
  •  “Podrška razvoju MSP u turizmu povećanjem kvalitete i dodatne ponude hotela” ukupne alokacije u iznosu od 304 milijuna kuna; sa iznosima potpore od milijun do 10 milijuna kuna te intenzitetom do 45 posto  za mala i 35 posto za srednje velika poduzeća od ukupno prihvatljivih troškova po projektu.
  •   “Inovacije novoosnovanih MSP” ukupne alokacije 22,8 milijuna kuna s iznosima potpore od 150 tisuća do 1, 5 milijun kuna te intenzitetom do 90 posto prihvatljivih troškova.
  •   „E-Impuls“ ukupne alokacije mikro i malim poduzetnicima 250 milijuna kuna. Ovaj javni poziv za razliku od prethodnih godina financirat će se EU sredstvima. Poziv je namijenjen isključivo mikro i malim poduzećima i pet puta je veći nego u 2015. godini. Iznosi potpore su od 30 tisuća do 300 tisuća kuna; intenzitet potpore od 65 posto za male do 85 posto mikro poduzetnike.
  •   Stipendiranje učenika u obrtničkim zanimanjima predviđeno 2.000 stipendija sa iznosom od 18 milijuna kuna (9.000 kuna iznos godišnje stipendije).
  •   Naukovanje za obrtnička zanimanja – 3 milijuna kuna od čega je iznos sredstava iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. 2, 55 milijuna kuna (85 posto), a iznos nacionalnih sredstava 450 tisuća kuna (15 posto).

U mandatu ove Vlade kroz navedene Pozive ugovorena su bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od ukupno 98.976.344,06 kuna, a potaknuta su ulaganja u ukupnom iznosu od preko 300 milijuna kuna (314.644.823,64 kuna). Korisnici su se kroz 19 ugovorenih projekata obavezali na otvaranje 237 radnih mjesta. Također je objedinjen zajednički poziv „Kompetentnost i razvoj MSP“ koji je najveći objavljeni natječaj za poduzetnike u ukupnom iznosu od 867 milijuna kuna, pri čemu se iznosi pojedinačnih potpora kreću od 300 tisuća kuna do 30 milijuna kuna.“ rekao je  ministar Horvat.

Osvrnuo se na nove financijske instrumente čijim uvođenjem HAMAG-BICRO, osim što je potporna institucija, postaje i financijska. Provodit će se sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a riječ je o mikro i malim zajmovima, individualnim i portfeljnim jamstvima te subvenciji kamatne stope. Cilj programa mikro i malih zajmova je kreditiranje mikro, malih i srednjih subjekata malog gospodarstva uz uvjete financiranja kavi još nisu bili dostupni hrvatskih poduzetnicima. A to su kreditne kamate u rasponu od 0,5 – 1,5 posto za opremu i 1,5 posto -3,5 posto za obrtna sredstva kao i smanjenje razine potrebnih sredstava osiguranja.

Ministar Horvat je najavio decentralizaciju rada HAMAG-BICRO-a na način da će u svakoj županiji imati djelatnika, koji će biti smješteni u županijskih razvojnim agencijama, koji će zaprimati i barem dijelom obrađivati projektne prijave. A istaknuo je i ulogu HBOR_a u razvoju poduzetništva:

“Samo u prvih šest mjeseci ove godine u sustav obrta, mikro i malih trgovačkih društava plasirano je 1,86 milijardi kuna više kredita nego u cijeloj 2015. kroz direktne kreditne aranžmane HBOR-a. To je otprilike 400 posto više sredstava za hrvatskog poduzetnika nego što je to bilo u cijeloj prošloj godini. Želja nam je da se približimo poduzetniku na način da HBOR otvori šest novih poslovnica. Na taj način bi HBOR mogao imati dostup poduzetnicima kao i HAMAG” istaknuo je Horvat.

Prvi sljedeći natječaj, čija se objava očekuje uskoro, je javni poziv za ciljane skupine „Novih 50 milijuna kuna osiguranih iz Europskog socijalnog fonda za ciljne skupine kao što su žene, mladi, branitelji, osobe s invaliditetom. Visina potpore kretat će se od 10 do 200 tisuća kuna.“ rekao je ministar Horvat i najavio pozive koji se pripremaju u kolovozu i rujnu:  152 milijuna kuna  za ulaganje u poduzetnička poslovna infrastruktura (Inkubatori) namijenjenih jedinicama  regionalne i lokalne samouprave i potpornim institucijama,  53 milijuna kuna za komercijalizaciju inovacija u poduzetništvu namijenjen inovativnim poduzećima, 38 milijuna kuna za poticanje internacionalizacije , 76 milijuna kuna za promociju poduzetništva, te 38 milijuna kuna za vođenje standarda i certificiranje