Momir Karin: kurikularna reforma ide dalje, na stručnu i javnu raspravu

Momir Karin: kurikularna reforma ide dalje, na stručnu i javnu raspravu

Komentirajući medijska nagađanja o navodnom odustajanju od reforme školskog kurikuluma, očito proisteklom iz jučerašnjeg ultimatuma voditelja ekspertne radne skupine Borisa Jokića ministru Šustaru, pomoćnik ministra znanosti i obrazovanja Momir Karin, u sinoćnjoj je emisiji Otvoreno HRT-a  demantirao da se odustalo od kurikularne reforme. 

“Ne znam odakle to novinarima. Nitko nijednom riječju nije rekao da će u srijedu reforma biti prekinuta. Kurikularna reforma ide dalje, nadam se s istom ekipom – kako bi na dobrobit naše djece i budućnosti Hrvatske donijeli kvalitetan dokument”, kazao je Karin.

Boris Jokić potvrdio je da se sastao s ministrom Šustarom i Gordanom Rusak. “Razgovarali smo o situaciji. Ne vidim ništa senzacionalno u tome. Sve je nepotrebno ušlo u politikansku sferu, a radi se o osobnoj stvari svakog roditelja i djeteta. Ne treba više delkarativna, nego stvarna podrška ovome projektu. To je politički pritisak i to je jasno kao dan. Oni znaju da struka treba uvijek biti iznad politike, a da su ljudi ispred dokumenata i jači od politike. Političke stranke doživljavaju kurikularnu reformu kao lopticu kojom se nabacuju”, rekao je Jokić. Dodao je kako je kurikularnoj reformi potrebna bolja operativna podrška te se nada da će se kurikularna reforma nastaviti dalje, a njegova radna skupina dat će podršku.

Prijedlog o širenju radne skupine za 10 članova Gordana Rusak objasnila je praćenjem pulsa javnosti. “Nije bila intencija odbora da predlažemo ljude. Na temelju rasprave i svih mogućih mailova i zamolbi došli smo do zaključka da u nekim područjima postoje problemi”, kazala je i kao najveću zamjerku istaknula je tzv. STEM područje.

Rusak se ne slaže s prijedlogom u kurikularnoj reformi da učenici 3. i 4. razreda srednje škole mogu birati predmete. “To bi opet značilo da ćemo za nekih deset, petnaest godina imati inflaciju sociologa, filozofa, humanista. A što će biti s tehničkim zanimanjima? Tko će birati teže predmete, ako može proći s lakšima?”, zapitala se Rusak.  Jokić joj je odgovorio da bi se time dalo učenicima da dublje ulaze u module koji ih zanimaju i koje namjeravaju studirati kasnije.

Rusak je spomenula da je i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti također nezadovoljna radnom skupinom i nedostatkom stručnjaka iz prirodnih znanosti na što je Boris Jokić rekao da se čuo s akademikom Zvonkom Kusićem koji mu je poručio neka ne odustaje od reforme.

Radna skupina ima zadatak do 10. lipnja nakon stručne rasprave pripremiti dokumente za javnu raspravu. Proračunski desant na kurikularnu reformu ne postoji, a ona treba biti iznad svih politika i partikularnih interesa, naglasio je pomoćnik ministra Karin.

izvor: hrt.hr