OBNAVLJAMO BAŠTINU: Na 6. Reviji narodnih nošnji u Trnjanima pobijedila nošnja iz Bosanske Posavine

OBNAVLJAMO BAŠTINU: Na 6. Reviji narodnih nošnji u Trnjanima pobijedila nošnja iz Bosanske Posavine

TRNJANI, Garčin – Jedinstvenu u Hrvatskoj, tradicionalnu 6. reviju rekonstruiranih narodnih nošnji pod nazivom „Obnavljamo baštinu“, organizirao je ove subote 24. rujna u Trnjanima (općina Garčin) domaći KUD Lovor, u suradnji s Posudionicom i radionicom narodnih nošnji iz Zagreba.

Riječ je o reviji natjecateljskog predznaka u kojemu se za najoriginalnije rekonstruirano ruho natjecalo 18 izrađivača, a pred publikom predstavile 23 djevojke ili snaše i 5 mladića odjevenih u prekrasne narodne nošnje hrvatskoga naroda. Osim slavonskih (Brodsko Posavlje, Cvelferija…), brojna publika u sportskoj dvorani u Trnjanima imala je priliku vidjeti prekrasne nošnje s Korduna, iz Dalmatinske zagore, Bilogore, Prigorja, Karlovačkog područja, Banovine,  iz Rame i Koraća (BiH), te po prvi puta ove godine i narodnu nošnju drugoga naroda – Mađara iz Vojvodine, pa je revija ove godine stoga dobila i međunarodni predznak. Prema ocijeni stručne komisije u kojoj su bile vrsne hrvatske etnologinje Branka Uzeleac, Katarina Bušić i Marija Gačić, pobijedila je muška i ženska svečana narodna nošnja iz sela Koraće iz Bosanske Posavine, koju je izradila članica Posavskog zavičajnog kluba „Derventsko kolo“ iz Zagreba i vrijedna tkalja Ana Zeba. Nošnje koje su nosili Ivana Kurtušić i Ivo Jurišić, izrađene su od domaćeg platna na tkalačkom stanu.

Druga nagrada otišla je u Gornji Viduševac kod Gline, u Banovini, za prekrasnu žensku nošnju koju je izradila i izvezla Jaga Crnković, a predstavila ju je Slavica Crnković, članica KUD-a „Viduševac“. Treće mjesto osvojila je prigorska svečana ženska narodna nošnja iz okolice Križevaca koja se nosila u crkvu na Uskrs. Izradili su ju Ivan Vinković i Marijanka Gregurec, a predstavila Ivana Ružić iz Križevaca.

Posebnu nagradu za opći dojam i scenski nastup  stručni žiri dodijelio je KUD-u Sveti Juraj iz Draganića kod Karlovca za prekrasno kićeno draganićko ruho koje su predstavile Martina Domladovac, Mirjana Matajić i Dominik Šoštar.  Za uspješnu rekonstrukciju pohvaljene su i narodne nošnje Ivanke Spajić iz Vrbanje, Anke Magdić iz Hrvatskog Blagaja kod Slunja, te KUD-a Gradine iz Ravnih kotara (Polače),  a posebnu nagradu za narodnu nošnju drugih naroda dobila je Rozalija Raj za narodnu nošnju mađarske nacionalne manjine u Vojvodini,  koju je predstavila Rita Kokotović iz Mađarskog folklornog centra u Doroslovu.

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U folklornom programu nastupili su, uz domaćine KUD Lovor, i gosti: HKUD Valpovo 1905 iz Valpova s koreografijom bizovačkih plesova, KUD Gradina iz Polače sa šetanim, biračkim i kolom podbočac, te muškim orcanjem te KUD Sveti Juraj iz Draganića s izvedbom  Čardaša, Draganičke poljke i drmeša. Sama manifestacija počela je velikim šokačkim kolom svih sudionika i gostiju u parku Kestenik.

Inače, glavni  je cilj ove jedinstvene revije potaknuti nove generacije na očuvanje hrvatske baštine naših predaka te na tradicijsko tekstilno rukotvorstvo i izradu narodnih nošnji. Stoga je glavni kriterij kod odabira najljepših prije svega trud vrijednih ruku tkalja i vezilja (a sve je više i muškaraca u tom društvu), koji se svakako može prepoznati po originalnosti i načinu izrade pojedinog dijela ili cjelovite nošnje; dakle nagrađuju se prije svega izrađivači nošnje.

Uz Općinu Garčin, posebnost ove manifestacije u Trnjanima prepoznalo je i podupire ju i Ministarstvo kulture RH. Idejni začetnici, prije šest godina (kada je održana prva Revija narodnih nošnji Slavonije, Baranje i Srijema) bili su Dragan Dražić i Vlado Lakušić, a autor prof. Josip Forjan, etnolog i ravnatelj Posudionice i radionice narodnih nošnji iz Zagreba. „Manifestacija je posebna i po tome što okuplja narodne nošnje izrađene unazad dvadesetak godina iz cijele Hrvatske i iz dijaspore, ali i što snažno podupire izradu novih narodnih nošnji prema stoljetnim originalima. To bogatstvo narodnog ruha ne može se izmjeriti nikakvom materijalnom vrijednošću, upravo zbog toga što je svaka od nošnji izrađena na autentičan način tradicijskim tehnikama, uz originalne motive  i sve elemente koje suvremena izrada narodnih nošnji mora imati“, kaže prof. Forjan.

Inače, KUD Lovor iz Trnjana u kontinuitetu djeluje već 13 godina, a 50-ak aktivnih članova njeguju isključivo izvorni folklor, (pjesme i  plesove) i narodne nošnje brodskoga Posavlja. Izrađuju i posjeduju vlastite narodne nošnje. No, kako ističe predsjednik KUD-a Čedo Malešević, počeci folklorne baštine u selu Trnjani sežu još u 1928. godinu kada je počelo djelovati društvo Sokol, u ono vrijeme jedina kulturna prosvjetna i sportska organizacija u ovom kraju. „Raduje me što je svake godine sve veći odaziv ljudi iz cijele Hrvatske na sudjelovanje u našoj reviju, ali i sve više posjetitelja. Iznimno sam zahvalan svima koji nam pomažu da ovu tradiciju uspješno nastavljamo, posebno Općini Garčin i Posudionici i radionici narodnih nošnji iz Zagreba s kojom već dugo uspješno surađujemo“, kaže Malešević.

Ivica Vlašić

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA