Održan edukativni trening za trijažne medicinske sestre i tehničare

Održan edukativni trening za trijažne medicinske sestre i tehničare

SLAVONSKI BROD – U organizaciji Opće bolnice dr. Josip Benčević, Centra za hitnu medicinu – OHBP, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i Hrvatskog sestrinskog društva hitne medicine, u subotu, 5. studenog u Slavonskom Brodu, u prostorijama srednje Medicinske škole održan je edukativni trening obnove znanja i vještina iz trijaže u odjelu hitne medicine, namijenjen trijažnim medicinskim sestrama i tehničarima.

Ovaj je trening izuzetno važan za njih, jer polaznice i polaznici na osnovu obnovljenih vještina i znanja obnavljaju licencu trijažne medicinske sestre/tehničara, a  koja inače traje tri godine. „Riječ je o edukativnim treninzima koje smo u Hrvatskoj počeli provoditi prije tri godine i tada je njima bilo obuhvaćeno 580 sestara i tehničara, a sve u okviru pilot projekta za čiju su provedbu osigurana sredstva zajmom Svjetske banke. Cilj je projekta provedba svjetskih standarda pristupa bolesnicima u najhitnijim situacijama ugroze njihova zdravstvenog stanja, odnosno njihova hitnog zbrinjavanja u vremenskom roku ovisno o hitnosti tog stanja. U Hrvatskoj trenutačno trijažu radimo po australijsko azijskom modelu, s pet kategorija: u prvoj su najhitniji slučajevi, dakle pacijenti kojima je život ugrožen do te razine da se odmah moraju rješavati, znači bez čekanja; druga su pacijenti koji mogu čekati 10 minuta, treća kategorija pacijenti koji mogu čekati 30 minuta, a 4 i 5 kategorija manje hitni pacijenti koji na pregled liječnika mogu čekati duže od sat vremena. Važno je naglasiti  kako trijažne sestre ili tehničari ne postavljaju dijagnozu stanja pacijenta, nego samo utvrđuju simptome uslijed kojih mogu procijeniti vrijeme čekanja na liječnički pregled“,  pojasnila je Marina Frišičić iz Opće bolnice Koprivnica, jedna od nacionalnih instruktorica trijaže.

Na edukaciji u Slavonskom Brodu sudjelovalo je 26 sestara i tehničara iz više bolnica; iz Požege, Pakraca, Virovitice, Našica, Vinkovaca i Slavonskog Broda. Trening provodi pet nacionalnih instruktora iz Zagreba, Rijeke, Karlovca i Koprivnice. Sastoji se od predavanja i radionica  u manjim skupinama od po 8 do 10 polaznika, a neke od tema su komunikacijske vještine, pisanje scenarija trudnoće i poroda, medicinsko zbrinjavanje djece kao najosjetljivije populacije te trijaža masovnih nesreća. Sve završava praktičnim ispitom nakon kojih polaznici dobivaju potvrdnice, na osnovi kojih obnavljaju svoju licencu.

„Organizacijom ovog edukativnog treninga za trijažne medicinske sestre i tehničare u Slavonskom Brodu željeli smo omogućiti i našim ljudima da za to ne moraju ići u druge sredine, nego da mogu proći edukaciju u svom gradu. Planiramo nastaviti razvijati djelatnost trijaže sukladno svjetskim standardima i redovitu edukaciju i usavršavanje naših djelatnika i kroz druge tečajeve“, rekao je dr.  Anto Lukenda, rukovoditelj OHBP-a Slavonski Brod.

Polaznike je na početku edukacijskog treninga pozdravio ravnatelj slavonskobrodske Opće bolnice prim. dr. Josip Samardžić koji je podsjetio na potencijale koje ima brodska bolnica te zahvalio organizatorima što su odlučili ovaj trening za trijažu organizirati  u Slavonskom Brodu.
Ivica Vlašić
Foto: Stanislav Pletikapić