Održana 16. sjednica Vlade RH: ukinut rok za licenciranje ravnatelja škola

Održana 16. sjednica Vlade RH: ukinut rok za licenciranje ravnatelja škola

Vlada RH održala je 16. sjednicu na kojoj je bilo 13 točaka dnevnog reda. Premijer Andrej Plenković uvodno je kazao da se bliži 25. obljetnica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. “To je važan dan za međunarodnu afirmaciju Hrvatske, ujedno i dan okončanja mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja”, rekao je Plenković ističući kako će taj datum biti obilježen i u nedjelju i u ponedjeljak, koncertom u Lisinskom te svečanom sjednicom Hrvatskog sabora. Plenković je najavio da će Hrvatsku posjetiti predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, te da će s njim razgovarati o glavnim temama koje su na dnevnom redu EU-a”, rekao je.

Vlada je u saborsku proceduru s današnje sjednice poslala prijedlog izmjena i dopuna Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, čija je glavna novina, prema riječima resornog ministra Pave Barišića, ukidanje obveze da ravnatelji škola imaju licence od početka ove godine. “Ta je obveza pravilnikom donesenim temeljem ovog zakona na snagu stupila s počekom ove godine, a kako se do tog roka nisu ispunili uvjeti za njenu primjenu, Vlada predlaže da se ona obriše iz Zakona”, kazao je Barišić. Uz to, ovim se zakonskim izmjenama predlaže i definiranje načina stjecanja prava na pomoćnika u nastavi ili stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju.

DIP-u za izbore 25,7 milijuna kuna

Na sjednici Vlade, među ostalim, prihvaćeno je i izvješće o tome kako su u studenom prošle godine trošena sredstva proračunskih zaliha. Prema tom izvješću, u prvih jedanaest mjeseci 2016. od planiranih 230 milijuna kuna utrošeno je gotovo 199,9 milijuna kuna. Samo u studenom  iz proračunskih je zaliha ‘utrošeno’ 29,6 milijuna kuna, od čega je glavnina, 25,7 milijuna kuna, doznačena Državnom izbornom povjerenstvu za provedbu prijevremenih parlamentarnih izbora. Donesen je i akcijski plan za smanjenje identificiranih rizika od pranja novca i financiranja terorizma, koji prema riječima ministra financija Zdravka Marića za ovu godinu sadrži 21 mjeru. Za tu provedbu bi bili zaduženi Ured za sprječavanje pranja novca, Porezna uprava, DORH, ministarstva pravosuđa i financija te druga tijela. Ministarstvo financija će upućivati Vladi godišnja izvješća o provedbi akcijskog plana.

Hrvatskom saboru upućen je Prijedlog zakona o provedbi Uredbe (EU) 2015/757 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2015. o praćenju emisija ugljikova dioksida iz pomorskog prometa, izvješćivanju o njima i njihovoj verifikaciji te o izmjeni Direktive 2009/16/EZ (EU).  Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Ante Čikotić kazao je da se Prijedlogom zakona utvrđuju pravila za praćenje, izvješćivanje i verifikaciju emisija ugljikova dioksida iz pomorskog prometa te druge relevantne informacije o brodovima većim od 5.000 bruto tona (BT) od 1. siječnja 2018. godine, koji dolaze u luke Europske unije, polaze iz tih luka ili se u njima nalaze. Uredba (EU) 2015/757 sadrži mjere koje imaju za cilj smanjiti emisije stakleničkih plinova jer one iznose 4% ukupnih emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji, a do sada Međunarodni pomorski promet bio je jedina vrsta prijevoza koja nije bila obuhvaćena obvezama Europske unije za smanjenje emisije stakleničkih plinova. Prema podacima Hrvatskog Registra brodova ovim Zakonom bit će obuhvaćeno 6 brodarskih kompanija s 35 brodova koji plove pod zastavom Republike Hrvatske.

 

izvor: vlada.gov.hr