Poražavajuć podatak: 20 posto više ispisanih učenika u osnovnim školama na području Brodsko posavske županije

Poražavajuć podatak: 20 posto više ispisanih učenika u osnovnim školama na području Brodsko posavske županije

SLAVONSKI BROD –  Drastično raste broj ispisanih učenika iz osnovnih škola na području Brodsko posavske županije: u odnosu na početak prethodne godine 2015/2016, u ovom trenutku iz osnovnih škola je 20 posto više učenika ispisano iz osnovne škole, ili točnije, u periodu od lipnja 2015. do danas ispisano je 135 učenika. Poražavajuć je to podatak koji nam je otkrila pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Brodsko posavske županije mr. sc. Anica Vukašinović, upozorivši kako se trend ispisivanja i dalje nastavlja i kako će ovaj postotak na jesen sigurno još narasti.

„Razlozi konstantnog ispisivanja učenika, i to u tijeku nastavne godine, u 4, 5. ili 6. razredu osmoljetke, u najvećem su broju slučajeva preseljenja ili odlasci cijelih obitelji u inozemstvo ili pak u druge krajeve Hrvatske. Ovo su podaci s kraja prethodne školske godine kada su roditelji učenika već definirali svoj obiteljski status i mogli reći, evo ja dijete ispisujem, mi se selimo. To  nažalost nije konačan broj ovakvih slučajeva, bojimo se da će u rujnu taj broj biti daleko veći. Naime,  prema procjenama ravnatelja škola, i u mjesecu rujnu, s početka nove školske godine, može se očekivati nastavak trenda ispisivanja učenika iz naših škola. To nije dobro, ako znamo da ionako imamo i sve manji broj upisane djece u osnovne škole i to zbog općenito pada nataliteta“, ističe pročelnica Vukašinović, kazavši kako se broj upisane djece u osnovne škole  u odnosu na prethodnu godinu smanjio za 4,6 posto.

Navela je i nekoliko primjera, koji kazuju da je iz škola sa zapadnog dijela županije situacija bitno lošija nego na istočnome dijelu. „Najviše djece je ispisano iz škola s novogradiškog područja: OŠ Mato Lovrak imala je  na početku 2015/2016 školske godine 102 učenika upisana u prve razrede, a ove godine ih je samo 77. U Sibinju prošle godine 82 upisana, ove godine svega 66. U Donjim Andrijevcima lani je bilo upisano 46 prvačića, ove godine njih 31. Drugdje su nešto blaži padovi, ali definitivno govorimo o značajnom smanjenju broja učenika i to nije dobro“, kaže pročelnica Vukašinović.

Dodaje da osim ulaganja u opremanje škola i podizanje standarda i uvjeta za izvođenje nastave i to godišnjom raspodjelom novca iz decentraliziranih funkcija županijskog proračuna, Županija kao jedan od osnivača škola nažalost ne može utjecati i na sprječavanje odlazaka i preseljenja obitelji i njihove djece iz Hrvatske u inozemstvo, ako znamo da je sve zapravo posljedica gospodarske krize i nemogućnosti da te obitelji ovdje sebi osiguraju egzistenciju.

„Veliki problem su male područne škole u selima, od kojih neke imaju po svega tri do pet učenika i za koje također treba osigurati kvalitetne uvjete za pohađanje nastave u ionako već starim i derutnim školskim objektima. A to zahtjeva ulaganja. U Brodsko posavskoj županiji imamo 92 školska objekta. Treba to održavati. Neke stvari se moraju riješiti s razine Ministarstva i bilo bi dobro da se čim prije riješi Mreža škola i se definira pedagoški standard. Vjerujem da će kurikularna reforma donijeti određene promjene i u tom smislu“, napominje  Anica Vukašinović.