Potvrđena porezna reforma, Hrvatski sabor izglasao paket poreznih zakona

Potvrđena porezna reforma, Hrvatski sabor izglasao paket poreznih zakona

Izglasavanjem 16 zakonskih prijedloga u Hrvatskom saboru potvrđena je porezna reforma. Zbog činjenice da su vladajući redom odbijali sve amandmane stanku je zatražio SDP. Nakon stanke izašli su iz sabornice. Slijedila ih je gotovo cijela oporba te dio Bandićevog kluba zastupnika.

Vlada je ipak prihvatila nekoliko amandamana. Uoči glasovanja o poreznom paketu, u Sabor su stigli i amandmani Vlade. Vlada naime predlaže da se nasljeđivanje novca iz drugog mirovinskog stupa oporezuje po porezu na nasljedstvo, a ne po porezu na dohodak. Tako je Vlada ipak odustala od odredbe da se kapitalizirana sredstva na računu umrlog člana mirovinskog fonda smatraju primitkom po osnovi od nesamostalnog rada, što znači da bi se oporezivali kao dohodak. Amandmanom se taj stavak briše, pa bi taj novac bio oporezivan kao nasljedstvo. Drugi amandman odnosi se na prijedlog Zakona o lokalnim porezima, i njime se od plaćanja poreza na cestovna motorna vozila oslobađaju i vozila prilagođena za prijevoz osoba s invaliditetom.

Pri izmjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, većinom je glasova odbijen amandman da se ne povećava PDV na ugostiteljstvo s 13 na 25 posto, što je tražio Ceh ugostitelja. Ministru financija Zdravku Mariću, koji podsjeća da je porezna reforma cjelovita, Sabina Glasovac iz SDP-a poručila je da je prijedlog nerazuman i štetan te da Vlada ubija koku koja nese zlatna jaja. Krešo Beljak, iz HSS-a Vladu je pak prozvao ekipom iz Alana Forda. Nije prošao ni kompromisni prijedlog da PDV na pripremu hrane ostane 13 posto, što bi, rekao je Branko Grčić iz SDP-a, zaštitilo poljoprivredu i prehrambenu industriju. Oporbeni zastupnici potom su napustili sabornicu, a preostali su većinom glasova izmijenili Zakon o porezu na dodanu vrijednost, prvi od 16 zakona iz paketa porezne reforme.

Unatoč ozbiljnoj temi, predsjednik Sabora Božo Petrov u jednom je trenutku jednog zastupnika morao upozoriti da ne “šalje poljupce u sabornici”. Bio je to Ivan Pernariz Abecede demokracije koji je poljupce slao učenicima koji su u tom trenutku s galerije pratili glasovanje.