Prva sjednica Vlade RH u 2017.: uštede za poduzetnike ove godine 1,5 milijardi kuna

Prva sjednica Vlade RH u 2017.: uštede za poduzetnike ove godine 1,5 milijardi kuna

Otvarajući 15. sjednicu Vlade Republike Hrvatske, predsjednik Andrej Plenković osvrnuo se na Prijedlog akcijskog plana za administrativno rasterećenje gospodarstva i Prijedlog odluke o osnivanju Povjerenstva za smanjenje i ukidanje neporeznih davanja te Prijedlog zaključka o uvođenju elektroničkih postupaka za registraciju poslovnog nastana i ishođenje odobrenja za obavljanje uslužne djelatnosti, istaknuvši kako će to prije svega značiti uštedu za poduzetnike od 1,5 milijardi kuna. „Ovo je napor Vlade u duhu najave da će 2017. biti godina poduzetništva, da ćemo fokus staviti na realni sektor i na kreiranje povoljnije klime za poslovanje u Hrvatskoj i ulagače, za sve one poslovne subjekte i poduzetnike koji žele imati poticajno poslovno okruženje u zemlji“, kazao je.  Naglasio je da je ovaj akcijski plan ima namjeru administrativno rasteretiti gospodarstvo te je napravljen u okviru Vladinih aktivnosti koje se temelje na Nacionalnom programu reformi i Direktivi o uslugama na unutarnjem tržištu.

„Zahvalio bih potpredsjednici Vlade i ministrici gospodarstva Martini Dalić koja je proteklih mjeseci, zajedno sa svim resorima, koordinirala niz aktivnosti, kako bismo predvidjeli čak 104 mjere koje će se do kraja 2017. godine poduzeti i na temelju kojih očekujem uštedu od 1,5 milijardu kuna za hrvatske poduzetnike“, rekao je premijer i istaknuo da je “riječ  o našem sustavnom planu. Nakon njega će uslijediti dodatne aktivnosti glede regulatorne reforme“.

Kada je riječ o Prijedlogu odluke o donošenju Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2017.-2022. godine, premijer Plenković naglasio je kako je prihvaćanje Plana važan preduvjet za korištenje sredstava iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija. Dodao je da  je za financiranje aktivnosti iz sektora otpada predviđeno ukupno od oko 475 milijuna eura.  „Usvajanjem današnjeg dokumenta stvaraju se preduvjeti da se ide u korak s kružnim gospodarstvom, novim konceptom koji uvažava i razvoj industrije i gospodarstva, ali isto tako vodi brigu o zaštiti okoliša i prirode na razini Europske unije i na taj način kreira i nova radna mjesta. Smatram da je ovaj dokument kvalitetan i da će nam pomoći u pogledu funkcioniranja već izgrađenih centara za gospodarenje otpadom, pripremom onih  čija je izgradnja u tijeku te oko izrada studija izvodljivosti za one koji tek slijede i da ćemo na kvalitetan način rješavati pitanje zbrinjavanja otpadom“, istaknuo je  Plenković.

Potpredsjednica Martina Dalić objasnila je detaljnije Akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva, naglasivši kako je riječ o početku reforme poslovne klime. „Cilj paketa je provedba mjera koje će pojeftiniti poslovanje i smanjiti njegovu reguliranost te dati doprinos poboljšanju poslovne klime“, istaknula je.  Kazala je da Akcijski plan donosi 104 mjere u područjima zaštite na radu, zdravstvene i sanitarne zaštite, energetske učinkovitosti, poslovnog nastana, trgovine, osnivanja poduzeća, a koje ima za cilj donijeti smanjivanje troškova poslovanja za 1,5 milijardi kuna kroz jednostavnije i jeftinije administrativne postupke. Pojasnila je da neke od mjera koje donosi plan, pa će tako u području zaštite na radu poduzetnici moći samostalno putem on-line obrasca izrađivati procjene rizika za zaštitu na radu što predstavlja uštedu od 450 milijuna kuna. Potpredsjednica Dalić istaknula je da će se smanjiti i trošak edukacije osoba zaduženih za pružanje prve pomoći te cijena usavršavanja radnika za zaštitu na radu za 50 posto, a pojednostavit će se i evidencija radnog vremena, dok će se obveza provođenja sanitarnih i zdravstvenih pregleda smanjiti sa dva put godišnje na jedan put. „Očekujemo da će provedba plana ići relativno brzo tako da će najznačajnije mjere biti provedene tijekom prve polovine ove godine. Mjere koje se odnose na pojednostavljivanje otvaranja poduzeća i obrta te mjere koje koriste informatizaciju i digitalizaciju kao metodu pojeftinjenja imaju nešto duži rok, a to je do kraja godine“, rekla je Dalić.

Obrazlažući Oluku o donošenju Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2017.-2022. godine, ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović naglasio je da će Plan omogućiti razvoj industrije recikliranja, otvaranje novih zelenih radnih mjesta i ispunjavanje preuzetih EU obveza u pogledu recikliranja. „U prvom planu su sprječavanje nastanka otpada, ponovna uporaba, recikliranje i kompostiranje. Važnije mjere iz Plana su odvojeno prikupljanje na kućnom pragu, uvođenje stimulativnih mjera pri naplati javne usluge prikupljanja otpada prema sastavu i količini te uvođenje naknade za odlaganje komunalnog otpada“, kazao je Dobrović. Okosnica Plana su reciklažna dvorišta, reciklažni centri sa sortirnicama i kompostištima u kojima će se za recikliranje pripremati odvojeno prikupljeni otpad. Neke od najznačajnijih mjera su poticanje odvojenog sakupljanja papira, kartona, metala, stakla, plastike i biootpada, odvojeno prikupljanje otpada na kućnom pragu, uvođenje stimulativnih mjera pri naplati javne usluge prikupljanja komunalnog otpada prema sastavu i količini, uvođenje naknade za odlaganje komunalnog otpada, poticanje kućnog i komunalnog kompostiranja, izgradnja sortirnica, informatička potpora praćenju tokova otpada i niz edukativno – informativnih mjera.