Seljaci najavljuju tužbe zbog neregularne isplate poticaja u poljoprivredi

Seljaci najavljuju tužbe zbog neregularne isplate poticaja u poljoprivredi

SLAVONSKI BROD – Predstavnici nekoliko poljoprivrednih udruga na konferenciji za novinare u Slavonskom Brodu ponovno su upozorili javnost na teško stanje u poljoprivredi. Uglavnom, riječ je o cijelom nizu problema, koje već godinama pokušavaju riješiti, ali bezuspješno.

Ističu kako sluha nije imala ni jedna vladajuća struktura. Problemi su u svim segmentima poljoprivrede,  ali ono što bi trajnije riješilo sve glavobolje poljoprivrednika, ističu, jest osnivanje poljoprivredne banke. U drugim europskim državama upravo takve banke omogućuju poljoprivrednicima kredite s malim kamatama, primjerice u Austriji je to manje od 1 posto.

Kako je istaknuo Antun Laslo, predsjednik udruge Život, problema ima i u poticajima, koji su prema nekakvim analizama  isplaćeni 250 milijuna kuna manje, nego od očekivanog. Zbog toga najavljuju i pojedinačne tužbe poljoprivrednika.  “Nažalost, moramo tako istjerivati pravdu koja je velika. Ne znam kako su oni isplaćivali te potpore, mislim da su mnogi time oštećeni, a oni koji su više dobili nego što je određeno s pravom se boje da ne bi kasnije morali te novce vraćati. Tako da smo mi spremni na još neke dodatne poteze”, rekao je Laslo.

Problema je i u ratarstvu, pogotovo kada je u pitanju cijena pšenice. “Ove godine niti jedan poljoprivrednik nije zadovoljan s cijenom pšenice. Prvenstveno nismo zadovoljni s kodeksom, koji nije nikako dobro napravljen. Prosjek je oko 80 lipa za kilogram pšenice, jer prvenstveno spada u drugu i treću klasu, 2 posto je prve klase, a veliki dio je i stočne pšenice”, kaže predsjednik udruge mljekara Brodsko-posavske županije Ivan Klasnić.

Osim lošeg kodeksa, poljoprivrednici se žale i na analize laboratorija, te se događalo da pšenica s istog polja u dva različita laboratorija ima različite rezultate s velikim odmacima.

Osim ratarstva, već godinama je zakinuto i mljekarstvo, odnosno stočarstvo. Od početka godine do sada 4 tisuće krava više ne proizvodi mlijeko, kaže Miroslav Kovač iz Udruge uzgajatelja simentalskog goveda Požeštine. “Ako ovakav trend nastavi, 20posto će se smanjiti proizvodnja mlijeka u zemlji u kojoj nema mlijeka. Poznato je da smo u mljekarstvu tek 50 posto samodostatni”, ističe.

Dakle, cijeli je niz problema kojima bi se vlasti trebale pozabaviti, no kako ističu seljaci, nitko o njima ne brine, te ako se bude tako i nastavilo, najavljuju tužbe prema odgovarajućim. Mljekare je ujedno zahvatio i dolazak nove bolesti kvrgave kože kod goveda. Najavljeno je i cijepljenje goveda, kako bi se spriječilo širenje bolesti i na Hrvatsku.

“Aktivnost Ministarstva za cijepljenjem mi podržavamo, jer na taj način ćemo zaštiti uzgajivački dio populacije, te će se voditi više briga u uvozi i izvozu. Činjenica da će se cijepljenje provoditi na cijeloj lokaciji Hrvatske, to nas također zadovoljava”, kaže.

Cijepljenje je počelo u ponedjeljak, 8. kolovoza na području Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske, Dubrovačko-neretvanske i Splitsko-dalmatinske županije. Cijena cjepiva uključujući i transport, skladištenje i distribuciju iznosi 11,91 kn + PDV po dozi. Količinu od 50.000 doza očekuju u Ministarstvu uskoro od Europske komisije. Akcija cijepljenja svih goveda u Republici Hrvatskoj uključujući i samo cjepivo procijenjena je na 17 milijuna kuna, a sredstva su osigurana u Državnom proračunu. Važno je napomenuti da ova bolest ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude.

izvor: soundset.hr