U prosincu godišnji pad proizvođačkih cijena 4,4 posto

U prosincu godišnji pad proizvođačkih cijena 4,4 posto

Prema posljednjim podacima DZS-a, proizvođačke cijene industrije na ukupnom tržištu zabilježile su u prosincu pad na mjesečnoj i godišnjoj razini (1,2% odnosno 4,0%). Pritom je doprinos padu došao od nižih cijena i na domaćem i na nedomaćem tržištu.

Proizvođačke cijene industrije na nedomaćem tržištu uz mjesečni pad od 1,1% zabilježile su godišnji pad od 3,3%. Istovremeno su cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu uz mjesečni pad od 1,4% na godišnjoj razini niže za 4,4%, nastavivši niz deflatornog okruženja koji traje 29 uzastopnih mjeseci, odnosno od kolovoza 2013. godine. Proizvođačke cijene su tako na razini 2015. godine u odnosu na 2014. godinu zabilježile prosječan pad od 3,9%, drugu uzastopnu godinu.

Promatrano prema GIG-u godišnji pad cijena proizvoda proizvedenih i prodanih na domaćem tržištu predvođen jenižim cijenama energije (pad od 10,9%), netrajnih proizvoda za široku potrošnju (s padom od 1%) te godišnjim padom cijena od 0,1% u kategorijama trajnih proizvoda za široku potrošnju te kapitalnih proizvoda. Istovremeno su stagnaciju na godišnjoj razini zabilježile cijene intermedijarnih proizvoda. Isključimo li iz ukupne industrije na domaćem tržištu komponentu energije, cijene su na godišnjoj razini u prosincu zabilježile pad od 0,5% dok su u odnosu na prethodni mjesec niže za 0,1%.

Prema NKD-u niže cijene na domaćem tržištu na godišnjoj razini zabilježene su u svim kategorijama: rudarstvu i vađenju (4,8%), prerađivačkoj industriji (4,9%), opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (2,5%) te u kategoriji opskrbe vodom, uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom te djelatnost sanacije (1%).

Podrška deprecijacijskim pritiscima na domaćem tržištu i u ovoj godini će dolaziti od slabe domaće potražnje, a bit će predvođena uvoznim inflatornim pritiscima s inozemnih robnih tržišta (prvenstveno uvjetovanih zamjetno nižimcijenama sirove nafte).