Vlada donijela odluku o rezanju troškova, premijer najavio Nacionalni program reformi

Vlada donijela odluku o rezanju troškova, premijer najavio Nacionalni program reformi

Premijer Tihomir Orešković najavio je na današnjoj sjednici da će do kraja travnja Vlada poslati Europskoj komisiji Nacionalni program reformi, a predstavit će ga sljedeći tjedan na sjednici Vlade. Reforme se možda neće svidjeti svima, ali program je fer. Neke ćemo reforme provesti teže, ali ćemo ih balansirati na dobrobit građana, rekao je premijer.

Dodao je da se radi o konkretnim i solidnim reformama, o kojima se već razgovaralo sa socijalnim partnerima. Zahvalio je svima koji su na tome radili. Napravili smo dobar posao, zaključio je.

Vlada je jednoglasno donijela odluku o uvjetima korištenja službenih automobila, mobilnih telefona, redovnih zrakoplovnih linija, poslovnih kreditnih kartica, sredstava reprezentacije te načinu odobravanja službenih putovanja. No, ministrica rada i mirovinskog sustava Nada Šikić kazala je kako odluku, iako ju je u ime svoga ministarstva potpisala, smatra izrazito populističkom i nepotrebnom. Obrazlažući odluku ministrica uprave Dubravka Jurlina Alibegović (Most) samo je kratko rekla da se njome želi ojačati namjensko, ekonomično i učinkovito korištenje proračunskih sredstava.

Vlada nije podržala prijedlog vjerodostojnog tumačenja triju članaka Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu, koje predlaže saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost u pogledu rada Operativno-tehničkog centra (OTC), a kojim bi se Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija dala ovlast za nadzor OTC-a. Obrazlažući mišljenje Vlade, prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko kazao je kako je Zakonom jasno utvrđeno da je Vijeće nadležno isključivo za nadzor rada sigurnosno-obavještajnih agencija, dok je nadzor nad radom OTC-a u nadležnosti Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost (VNS).

Odbijen je i prijedlog izmjena i dopuna Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, koje predlaže SDP, a kojima bi se uvela jednokratna novčana potpora u iznosu od 8 tisuća kuna za novorođeno dijete. Iako Vlada, kako je rečeno, podržava inicijativu predlagatelja zakona za uvođenje jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete, radi zaštite pravne sigurnosti, budući da se radi o uvođenju potpuno nove naknade, nužno je zakonom detaljno urediti pojedinosti vezano uz navedenu naknadu, a osobito krug korisnika, uvjete i način ostvarivanja prava.

Saboru je Vlada uputila izmjene Zakon o službi u Oružanim snagama kojima se predlaže da se zakonom propisano izdvajanje djelatnih vojnika/mornara iz službe zbog navršenih 20 godina staža osiguranja produži do kraja 2019. godine. Zakonom je ono propisano do kraja ove godine, ali bi to dovelo do toga da OS RH u toj kategoriji ostanu bez znatnog broja osoba deficitarnih vojno-stručnih specijalnosti.

Vlada je  donijela i odluku o 27 i pol milijun kuna vrijednoj izvanrednoj pomoći mljekarima kako bi ublažila posljedice kritične situacije u sektoru mljekarstva. Ministar poljoprivrede Davor Romić objasnio je da je riječ o privremenoj izvanrednoj mjeri, koja je u skladu s direktivom Europske komisije, a donosi se radi sprečavanja tržišnog urušavanja te grane. Uz sredstva EU-a, za to je u proračunu osigurano 13, 8 milijuna kuna.  Pomoć bi poljoprivrednicima trebala biti isplaćena najkasnije do 30. lipnja. Polovinu ukupnog iznosa pomoći Hrvatskoj na raspolaganje stavio je EU, a pola će biti isplaćeno iz državnog proračuna.

Osim odluke o pomoći mljekarima, na sjednici Vlade prihvaćen je i prijedlog odluke o utvrđivanju godišnje kvote dozvola za zapošljavanje stranaca koja za ovu godinu. Od ukupno 3.115 dozvola, njih 800 odnosi se na produljenje već izdanih, a za novo zapošljavanje stranaca izdalo bi se 2.300 dozvola.

Na zatvorenom dijelu 15. sjednice Vlade Republike Hrvatske usvojeno je stajalište za sastanak Vijeća za pravosuđe i unutarnje poslove (JHA), koji će se održati 21. travnja 2016. godine. Kako je riječ o pregovaračkim pozicijama koja će Republika Hrvatska tek zastupati prema drugim državama članicama na sastancima Vijeća ministara Europske unije tako se, kao i u drugim slučajevima kada je riječ o pregovaračkim pozicijama, ista prethodno ne objavljuju. Dodatno, dinamika rada i priprema sastanaka je takva da se dnevni redovi, raspravne točke, zaključci i drugi dokumenti potrebni za sastanke tek usuglašavaju u odgovarajućim procedurama u tjednu prije samoga sastanka. Slijedom toga moguća je i očekivana izmjena i dopuna stajališta država članica, pa i onih koje će zastupati Republika Hrvatska. Vlada Republike Hrvatske će, sukladno Zakonu o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima, na odgovarajući način i u odgovarajućim rokovima o hrvatskim stajalištima, kao i tijeku i rezultatima rasprave na razini EU, izvještavati Hrvatski sabor.

Utvrđen je odgovor Republike Hrvatske na Pismo službene obavijesti od 26. veljače 2016. godine br. 2016/2008, u vezi s očuvanjem prirodnih staništa i dvije faune i flore. Odgovor koji je Vlada utvrdila bit će proslijeđen Europskoj komisiji, a uobičajeno je da se sadržaj korespondencije s Europskom komisijom u ovakvim slučajevima javno ne objavljuje.  Republika Hrvatska očitovala se na zahtjev za prethodnu odluku u predmetu pred Sudom Europske unije br. C-686/15. Sadržaj očitovanja podnesenih u sudskom postupku pred Sudom Europske unije prije objave presude suda javno se ne objavljuje.

Vlada Republike Hrvatske očitovala se Ustavnom sudu Republike Hrvatske na zahtjeve i prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Republike Hrvatske Zakona o dopuni Zakona o nadzoru državne granice (NN, 27/16) i Zakona o dopuni Zakona o obrani (NN, 27/16). Vlada predlaže Ustavnom sudu da ne prihvati navedene zahtjeve i prijedloge, a cjelovito očitovanje Vlade bit će objavljeno uz odluku Ustavnog suda.
Vlada Republike Hrvatske je razmatrala izvršenje plana zakonodavnih aktivnosti u II. kvartalu 2016. godine.

Što se tiče kadrovskih pitanja, Luko Vuletić razriješen je dužnosti pomoćnika ministra pomorstva, prometa i infrastrukture. Novim pomoćnikom ministra imenovan je Marijo Klement.
Ivan Grujić razriješen je dužnosti člana Zajedničkog međuvladinog mješovitog povjerenstva za provedbu Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije o uređenju vojnih groblja. Novim članom imenovan je Stjepan Sučić.
Nikolina Ptiček razriješena je dužnosti članice Odbora za standarde financijskog izvještavanja, a novom članicom imenovana je Mladenka Karačić. Također, Nikolina Ptiček razriješena je dužnosti članice Odbora za javni nadzor revizije, a novom je članicom imenovana Danijela Stepić.
Dražen Kurečić razriješen je dužnosti zamjenika člana Međunarodne komisije za sliv rijeke Save, a novom zamjenicom člana imenovana je Elizabeta Kos.
Dosadašnji predsjednik i članovi Upravnog vijeća Državne ergele Đakovo i Lipik, Dragutin Bodakoš, Blaženka Mičević, Sanja Bježančević i Vlado Lađarević, razriješeni su dužnosti. Novim predsjednikom imenovan je Tomislav Kiš, a članovima Robert Spajić, Antun Kostelić i Josip Mihaljević.
Ankica Paun Jarallah razriješena je dužnosti ravnateljice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Vršiteljem dužnosti ravnatelja, do okončanja javnog natječaja za imenovanje novog ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, imenovan je Ante Lončar.
Dario Baron razriješen je dužnosti člana Upravnog vijeća Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Novim članovima, koji se imenuju na prijedlog ministra nadležnog za rad, imenovani su Ante Vučić i Dorica Nikolić.