Vlada izglasala proračun za 2016.: deficit 7,5 milijardi kuna, rast BDP-a 2 posto

Vlada izglasala proračun za 2016.: deficit 7,5 milijardi kuna, rast BDP-a 2 posto

Kako je i najavljeno, Vlada je na sjednici u četvrtak, 10.ožujka predstavila i Hrvatskom saboru na usvajanje uputila prijedlog državnog proračuna za 2016. godinu u kojem su planirani prihodi od 114,9 milijardi kuna, a rashodi od 122,4 milijarde. Planiran je deficit od 7,5 milijardi kuna ili 2,2 posto BDP-a, što je najniže od 2008. godine.

Predstavljajući proračun, ministar financija Zdravko Marić rekao je kako se u  2016. očekuje povećanje gospodarskog rasta od 2 posto i blagi blagi rast inflacije od 0,1 posto. Najznačajniji doprinos gospodarskom rastu trebao bi doći od domaće potražnje, a i inozemna bi trebala biti pozitivna, kazao je ministar financija, koji u ovoj godini očekuje rast zaposlenosti za više od 1 posto, a pad nezaposlenosti.

U prijedlogu proračuna ove se godine planiraju porezni prihodi od 68,9 milijardi kuna, što je 1,2 posto više u odnosu na izvršenje u 2015. godini. Prihodi od pomoći EU iznosili bi, pak, 9,7 milijardi kuna. Prihodi od prodaje nefinancijske imovine u ovoj se godini planiraju od gotovo 603 milijuna kuna, a najveći dio prodajom stanova i ostalih građevinskih objekata u državnom vlasništvu te aktivacijom neiskorištene državne imovine.

Ukupni rashodi od 122,4 milijarde kuna viši su za 3,8 milijardi kuna u odnosu na izvršenje u 2015. godini. Na rashodnoj strani Vlada se suočila s potrebom dodatnog povećanja rashoda u iznosu od 2,5 milijardi kuna zbog doprinosa proračunu EU-a, kamata, učešća u financiranju EU projekata, poticaja za novorođenčad, mirovina i minulog rada, kazao je Marić.

Istaknuo je da što se tiče ušteda od 2,5 milijarde kuna, a radi se o strukturnim uštedama, odnosno racionalnijoj uporabi novca, obuhvaćeno je sve osim plaća i mirovina. Na materijalnim rashodima planiraju se uštede od 260 milijuna kuna, subvencijama 550 milijuna, pomoćima 300 milijuna, naknadama građanima i kućanstvima 560 milijuna kuna , ostalim rashodima 550 milijuna kuna te na nabavi nefinancijske imovine 280 milijuna kuna, od čega se dobar dio odnosi na Ministarstvo obrane. Kod naknada građanima i kućanstvima zahvatit će se među ostalim u socijalne naknade povezane uz dohodovne cenzuse, uz djelomično preusmjeravanje prema europskim fondovima. Pri tome proračun za branitelje iz općih izvora neće biti smanjen. Kod subvencija, očekuju se zahvati u sektoru prometa, dok u poljoprivredi ne bi trebalo biti većih izmjena. Kada se tomu doda šest izvanproračunskih fondova i lokalna samouprava, taj se deficit na razini opće države penje na 9,2 milijarde kuna ili 2,7 posto BDP-a, prema nacionalnoj metodologiji. I prema EU metodologiji ESA 2010 proračunski deficit bit će ispod 3 posto BDP-a. Kod plaća nisu predviđena sredstva za njihovo povećanje od šest posto koliko traže sindikati, već samo za godišnji rast od 0,5 posto po godini staža.

Marić je istaknuo da se Vlada uhvatila u borbu s galopirajućim javnim dugom, pa već u ovoj godini očekuje njegovu stabilizaciju, a u idućim godinama smanjenje, temeljeno na fiskalnoj konsolidaciji,odnosno smanjenju proračunskog manjka, aktivaciji državne imovine i poticanjem ekonomskog oporavka. Vlada će biti usmjerena na intenziviranje privatizacije poduzeća u državnom vlasništvu, izuzev onih koja su od strateške važnosti, naglasio je ministar Marić, svjestan da će se sada analizirati tko je najviše dobio, a tko izgubio no ministrima je poručio: Mi smo jedan tim, jedna Vlada, svi skupa smo u jednom brodu . Ovaj plan  i ovo izvršenje stavit će nas sve na stranu dobitnika!

Premijer Tihomir Orešković ocijenio je da je rezultat vrlo kvalitetan.  Kao bivši financijaš znam taj proces vrlo dobro i mislim da je rezultat vrlo dobar. Vidjeli ste rezultat našeg truda i rada. 2,5 milijardi kuna smo apsorbirali, to nije mali broj . Nije bilo lako. Dobili smo jedan balansiran i optimiziran plan proračuna, što nije bilo lako .  Pokazat ću da ova Vlada ima kvalitetan plan i da će se kroz ovakve indikatore, naš rejting kroz godinu dana početi mijenjati – kazao je premijer Orešković, podsjetivši i na podršku Europske komisije i Njemačke.

Prijedlog proračuna RH za 2016. možete pogledati OVDJE