Vlada na 17. sjednici utvrdila Prijedlog zakona o koncesijama; kakve su promjene?

Vlada na 17. sjednici utvrdila Prijedlog zakona o koncesijama; kakve su promjene?

Otvarajući 17. sjednicu, predsjednik Vlade Andrej Plenković osvrnuo se na aktualna zbivanja.  „Prije svega ću se osvrnuti na zaista decentno i dostojanstveno obilježenu 25. obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, polaganjem vijenaca na Oltaru domovine kojeg trebamo respektirati, Svetom misom u našoj katedrali, koncertom „Moja domovina“ u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog te svečanom sjednicom Hrvatskog sabora i dodjelom priznanja i hrvatskim braniteljima i prvom hrvatskom predsjedniku i Vladi nacionalnog jedinstva te brojnim međunarodnim uglednim političarima iz tog vremena koji su pridonijeli našoj međunarodnoj afirmaciji“, kazao je predsjednik Vlade. Još jednom je zahvalio predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku, koji je na njegov poziv došao u Hrvatsku i održao osoban i emotivan govor na hrvatskom jeziku, koji je ujedno bio vrlo političan s pravim porukama Hrvatskoj te s puno poštovanja. „To je, prije svega, bio jedan važan signal uvažavanja Hrvatske od strane najvišeg dužnosnika Europske unije.“  Zahvalio je ministrima na doprinosu tijekom Aktualnog prijepodneva održanog u Hrvatskom saboru ranije ovog tjedna. „Mislim da je dijalog između Vlade i Hrvatskog sabora, pa i oporbe, koristan za našu demokraciju, za hrvatsku javnost, i mogu reći da smo spremno odgovorili na sva ključna aktualna pitanja iz svih resora hrvatske Vlade“, kazao je Plenković.

Izvijestio je da je jučer, s potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih i europskih poslova, podnio Hrvatskom saboru Izvješće o radu Europskoga vijeća u 2016. godini. „U višesatnoj raspravi dotakli smo brojna ključna pitanja za Hrvatsku, za Europsku uniju, vanjsku politiku i međunarodne odnose. Dobro je da senzibiliziramo hrvatsku javnost i Hrvatski sabor o tim krupnim i ključnim temama koje imaju veliki utjecaj na Hrvatsku i naše pozicioniranje u mijenjajućim globalnim okolnostima“, rekao je predsjednik Vlade naglasivši da će se taj dijalog s Hrvatskim saborom nastaviti. „Mislim da je praksa koju smo uveli, da nakon svakog Europskog vijeća idemo pred plenarnu sjednicu Hrvatskog sabora, vrlo korisna i da će se pokazati kao jedan od najboljih instrumenata da sve ono što se zbiva na međunarodnoj razini bude i percipirano i analizirano, a u konačnici nadam se i podržano, od većine hrvatskoga naroda koji je na referendumu 2012. odlučio da Hrvatska bude članica Europske unije.“ Premijer Plenković izrazio je zadovoljstvo izborom novog predsjednika Europskog parlamenta Antonija Tajanija. „Riječ je o poznavatelju Hrvatske, našem susjedu, čovjeku koji će, siguran sam, voditi ovu instituciju u sljedeće dvije i pol godine na učinkovit način i sa simpatijama prema Republici Hrvatskoj“.

Najavio je da danas poslijepodne putuje u Davos, na Svjetski gospodarski forum, gdje će sudjelovati u raspravi na panelu koji se odnosi na situaciju u susjedstvu Europske unije i situaciju u Jugoistočnoj Europi. Tijekom boravka u Davosu predsjednik Vlade razgovarat će i s predsjednicom Švicarske, zatim s gruzijskim premijerom, glavnim tajnikom NATO-a i nizom drugih dužnosnika. Idućeg tjedna, na poziv izraelskog premijera Netanyahua, premijer Plenković otputovat će u Izrael.

U nastavku sjednice ministar financija Zdravko Marić predstavio je Prijedlog zakona o koncesijama, rekavši da je Ministarstvo financija izradilo navedeni zakon radi usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s Direktivom iz 2014. godine Europskog parlamenta i Vijeća. „Ovim zakonom propisuje se uravnotežen i fleksibilan pravni okvir za davanje koncesija koji osigurava učinkovit i nediskriminirajući pristup tržištu svim gospodarskim subjektima, kao i učinkovitu pravnu zaštitu koja daje prednost javnim ulaganjima u infrastrukturne i strateške projekte“, kazao je ministar. Pritom je istaknuo kako je dosadašnji zakonodavni okvir Republike Hrvatske u području koncesija u velikoj mjeri usklađen s novim odredbama predmetne Direktive. „Jedna od velikih promjena u sustavu koji uređuje krovni zakon o koncesijama je uvođenje određenja strateškog interesa Republike Hrvatske, čime se isti nastoji dodatno definirati i kao takav štititi“, rekao je. Kao strateški interes Republike Hrvatske prepoznate su koncesije za izgradnju i upravljanje autocestama, izgradnju i upravljanje željezničkim prugama, prijenos i distribucija električne energije, izgradnja i upravljanje infrastrukturom za prijenos nafte naftovodima te izgradnja i upravljanje transportnim sustavom plina. „Za pojedinu koncesiju koja je prepoznata kao strateška koncesija predviđa se donošenje posebnog zakona, a Hrvatski sabor može proglasiti i dodatne koncesije koje kao takve jesu od strateškog interesa Republike Hrvatske“, naglasio je ministar. Nadalje, propisuje se i omogućava pojam davanja rezervirane koncesije u okviru koje davatelj koncesije može rezervirati pravo sudjelovanja u postupcima davanja koncesije jedino zaštitnim radionicama i gospodarskim subjektima čiji je osnovni cilj društvena i profesionalna integracija osoba s invaliditetom ili osoba u nepovoljnom položaju. Dodatno se uređuju i pitanja koja se odnose na pripremne radnje koje obuhvaćaju nadležnost samog davatelja koncesije. Ministar je kazao kako se ovim zakonom uređuje djelotvornije i učinkovitije provođenje inspekcijskog nadzora od strane Ministarstva financija, odnosno Carinske uprave.

Prihvaćen je Nacrt zajedničke izjave o namjeri između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Države Izraela o suradnji u području sprječavanja katastrofa i reagiranja u hitnim situacijama. Izraelska strana predložila je potpisivanje navedene Zajedničke izjave, a suradnja može uključivati razmjenu stručnjaka i studijske posjete, pružanje pomoći na zahtjev kada nastane katastrofa, razmjenu informacija o programima obuke u području sprječavanja i reagiranja u hitnim situacijama, razmjenu naučenih lekcija iz prijašnjih iskustava te svaki drugi način koji dogovore stranke. Zajednički interesi obiju država u ovom području potvrđeni su i Memorandumom o suglasnosti između Državne uprave za zaštitu i spašavanje i Uprave za vatrogastvo i spašavanje Države Izraela koji je potpisan 2014. godine.