Vlada RH ukinula ured bivšeg predsjednika Stjepana Mesića

Vlada RH ukinula ured bivšeg predsjednika Stjepana Mesića

Vlada je na sjednici u srijedu 13. travnja donijela izmjene i dopune Zakona o posebnim pravima predsjednika Republike Hrvatske nakon prestanka obnašanja dužnosti, kojima se bivšem predsjedniku  Stjepanu Mesiću zbog trenutačnih gospodarskih uvjeta ukida trajno pravo na ured, osobnog vozača i službeno osobno vozilo, dok mu na teret državnog proračuna i dalje ostaje pravo na fizičku zaštitu.

Izmjene stupaju na snagu 1. svibnja. Dosad se Mesić mogao trajno koristiti posebnim pravima predsjednika nakon prestanka obnašanja dužnosti, dok drugi bivši predsjednici ta prava mogu uživati najviše pet godina. Vlada smatra da su izmjene primjerene trenutačnim gospodarskim uvjetima u Hrvatskoj. U državnom proračunu uštedjet će se oko 600 tisuća kuna godišnje.

Na novinarsko pitanje je li to što se ukida Mesićev ured, a ne smanjuje razina financiranja političkih stranaka demagogija ili reforme, ministar financija Zdravko Marić je odgovorio da nije riječ o demagogiji. Ono što smo rekli kod predstavljanja proračuna, sigurno je da će se određene stvari po pitanju financiranja uzeti u obzir. Mislim da treba u skladu s mogućnostima i proračunskim okvirom postupati tako. I ovaj prijedlog koji ide, na tragu je toga, kazao je.  Ne bih govorio o bilo kakvom obračunu s neistomišljenicima, rekao je potpredsjednik Vlade Božo Petrov. Tvrdi da je Vladin prijedlog u biti motiviran štednjom, te dodaje kako iskreno ne vidi razloga zašto postoji ured bivšeg predsjednika, odnosno koji su doprinosi tog ureda Hrvatskoj.
Prihvatljivo mu je da pravo na ured bude vremenski ograničeno, maksimalno na rok od pet godina, ne i da bude trajno. Da postoji nešto što će trajati doživotno, mislim da Hrvatskoj to ne može koristiti, niti građani sada mogu znati što je posebno napravljeno u uredu bivšeg predsjednika, a da je vrijedilo ovih desetak godina financiranja, izjavio je Petrov.

Vlada je donijela i uredbe kojima se određuju kriteriji za odabir predsjednika i članova nadzornih odbora i uprava trgovačkih društava te drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku. I to putem javnog natječaja ili posredstvom specijalizirane agencije. Također, ministri su  odlučila političkim strankama smanjiti financiranje iz državnog proračuna sa 55 milijuna kuna na 47 milijuna kuna.

Projektom zaštite od poplava će se unaprijediti, obnoviti i dograditi postojeći sustav zaštite od poplava, izjavio je ministar poljoprivrede Davor Romić. Vrijednost projekta je 80 milijuna eura, 50 posto zajmom, a 50 posto iz izvornih prihoda Hrvatskih voda.

Vlada je prihvatila i nacrt prijedloga zakona o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona (EU). Ministar gospodarstva Tomislav Panenić pojasnio je da je donošenje izmjena udovoljavanje obvezama preuzetim ulaskom u Europsku uniju.  Također donesen je i nacrt prijedloga zakona o provedbi uredbi Europske unije iz područja platnog prometa te nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju.

Ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić predstavila je Prijedlog za dopunu očitovanja Ustavnom sudu Republike Hrvatske na zahtjev za dostavu obavijesti u vezi s pokretanjem postupka izmjena, dopuna ili donošenja novog Obiteljskog zakona. Ministrica Juretić izvijestila je da je Vlada aktom od 17. veljače 2016. godine dostavila Ustavnom sudu očitovanje u kojem je obavijestila Ustavni sud da će putem nadležnog Ministarstva socijalne politike i mladih osnovati radnu skupnu stručnjaka na području obiteljsko-pravne zaštite, koji će razmotriti sve učinke koje je Obiteljski zakon do sada proizveo. Naglasila da je radna skupina bila sastavljena od velikog broja relevantnih stručnjaka različitih profesija, teoretičara i praktičara iz različitih područja primjene Obiteljskog zakona, i to od socijalnih radnika, sudaca, odvjetnika, predstavnika udruga i profesionalnih udruženja, nezavisnih stručnjaka i predstavnika akademske zajednice.

Ujedno, značajno je napomenuti da je, prije donošenja prijedloga i mišljenja radne skupine, provedena stručna rasprava, u kojoj je sudjelovao veliki broj stručnjaka teoretičara i praktičara iz cijele Republike Hrvatske, i to 79 centara za socijalnu skrb, znatan broj sudaca i odvjetnika, udruga koje pružaju pomoć u slučajevima obiteljsko-pravne naravi, profesionalnih udruženja, nezavisnih stručnjaka, kao i predstavnika akademske zajednice. Ministrica Juretić kazala je da je radna skupina, koja je 11. travnja 2016. godine završila sa svojim radom, napravila zaključke koji upućuju na to da je sadašnji Obiteljski zakon neprimjenjiv, nedorađen i kompliciran te da izaziva pomutnju u samom radu stručnjaka. Slijedom navedenoga, donesen je zaključak da potrebno pokrenuti postupak donošenja novog Obiteljskog zakona.