Završna konferencija projekta STEM Genijalci: „projekt tek sad počinje, sva stečena znanja i kompetencije treba implementirati u nastavni kurikulum“

Završna konferencija projekta STEM Genijalci: „projekt tek sad počinje, sva stečena znanja i kompetencije treba implementirati u nastavni kurikulum“

  • zag
  • gimnazija logo i logo projekta - gore

SLAVONSKI BROD – Unaprjeđenje kompetencija nastavnika za izradu i implementaciju kurikuluma obrazovanja kroz edukacijska predavanja, studijska putovanja i razmjenu iskustava iz naprednijih obrazovnih sustava; razvoj fakultativnih kurikuluma iz područja STEM-a i ICT-a (biologija, kemija, fizika, matematika i informatika, te obnovljivi izvori energije); izrada digitalnih sadržaja za provedbu nastave i unaprjeđenje materijalnih uvjeta kroz nabavku suvremene opreme za implementaciju novih nastavnih sadržaja; osnivanje STEM kluba…- sve je to, i još niz drugih aktivnosti uspješno je realizirano kroz projekt STEM Genijalci, istaknuto je na završnoj konferenciji tog projekta, danas u Gimnaziji „Matija Mesić“ u Slavonskom Brodu.

Podsjetimo, riječ je o gotovo 2,5 milijuna kuna vrijednom projektu iz Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala, kojega sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, koji je proveden od 23. listopada 2015. do 22. listopada 2016. Nositelj projekta bila je Gimnazija „Matija Mesić“,  a projektni partneri Strojarski fakultet Slavonski Brod i Gimnazija Nova Gradiška.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Iako formalno završava realizacija ovog projekta, on tek zapravo počinje. Sve ono što smo u proteklih godinu dana realizirali, naučili i unaprijedili, sad trebamo implementirati u praksi, u samoj nastavi, kako bi na veću razinu podigli kvalitetu obrazovanja te osuvremenili kurikulume. To je bio i glavni cilj ovog projekta. Naši su nastavnici prošli edukacije o  obnovljivim izvorima energije, čitanju i pisanju za kritičko mišljenje, upotrebu digitalnih  sadržaja i izradu kurikuluma. Ali, nova znanja i kompetencije nisu stekli samo nastavnici iz STEM područja, nego i iz drugih fakultativnih predmeta, obzirom da u sastavu naše Gimnazije imamo i Opću i Jezičnu gimnaziju, gdje će se stečena znanja također moći primijeniti u nastavi“, istaknuo je ravnatelj slavonskobrodske Gimnazije prof. Goran Zavor.

Voditeljica projekta, prof. Ines Martinović izrazila je još jednom zadovoljstvo uspješnom realizacijom projektnih aktivnosti, te istaknula da su izrađeni i priručnici za sve predmete iz STEM područja kao i digitalni sadržaji koji će se na suvremenim platformama koristiti u nastavi. „Provedeno je niz  edukacija za nastavnike kako bi oni ojačali svoje kompetencije i učenicima prenosili znanja na način koji će njima biti zanimljiv.

Imali smo i dane otvorenih vrata STEM Cluba, bili smo na studijskim putovanjima u Italiju i Nizozemsku. Tako smo primjerice u Amsterdamu upoznali njihov obrazovni sustav koji se značajno razlikuje od hrvatskog. U Nizozemskoj  se naime u osnovnu školu kreće već s četiri godine života. Daleko smo od njihovog standarda opremljenosti učionica koje su zapravo laboratoriji s puno više suvremene opreme koja je dostupna svakom učeniku, a najmanje ima stolica. Bili smo i na sajmu ideja u Zagrebu, gdje smo promovirali ovaj naš projekt i stekli nove spoznaje kako povezati gospodarstvo i znanost“, kaže prof. Martinović, te najavila da će se Gimnazija i dalje javljati na europske natječaje za nove projekte u svrhu unaprjeđenja nastave i obrazovnog sustava općenito.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZajedno s brodskim kolegama, i nastavnici Gimnazije Nova Gradiška, kao projektnog partnera prošli su sve edukacije predviđene projektom. „Bilo je to vrlo korisno i za nas  i za buduće projekte koje planiramo provoditi i stečena znanja i kompetencije primijeniti u samoj nastavi“, kazala je ravnateljica novogradiške Gimnazije Ljiljana Tačnik.

„Strojarski fakultet Slavonski Brod maksimalno podržava svaku mogućnost suvremene edukacije učenika i naših budućih  studenata u STEM području koje je važno za znanstveni i gospodarski sustav cijele Hrvatske. Naša iskustva govore da su učenici gimnazija jako dobri studenti iako oni najbolji u velikom broju odlaze na studije u Zagreb. No, najvažnije je da se i učenicima i studentima omogući rad na razvoju svih njihovih potencijala i da se razvija interes mladih za ova STEM područja“, istaknuo je pak Marinko Stojkov sa brodskog Strojarskog fakulteta, projektnog partnera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

U ime Brodsko posavske županije, sudionike na projektu pozdravila je i sve realizirane aktivnosti pohvalila resorna pročelnica Anica Vukašinović, kazavši kako je provedba ovog projekta od iznimnog značaja za unaprjeđenje školstva u cijeloj Brodsko posavskoj županiji. „Osjeća se smanjen interes mladih za STEM područje obrazovanja, a to je područje koje pruža i bolju zapošljivost mladih ljudi, ali i jača gospodarski razvoj na svim razinama. U tom cilju i Županija osigurava stipendije za studente koji upisuju STEM obrazovne programe te ih na taj način potiče u ustrajnosti u obrazovanju, što ćemo svakako i nastaviti“, kazala je pročelnica Vukašinović.

 

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ivica Vlašić

stem(1)