SLAVONSKI BROD – Industrija 4.0 – 4. industrijska revolucija, utemeljena na modelu Pametnog poduzeća “ („Smart Factory“ ili „Smart Enterprise“) koje integrira znanja i vještine sudionika na svim razinama, od znanstvenika, menadžera, inženjera do radnika – glavna je tema ovogodišnjeg, jubilarnog 10. Strojarskog izazova, dvodnevne znanstvene manifestacije na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu koja je 19. i 20l svibnja okupila impozantan broj stručnjaka – predavača, znanstvenika, gospodarstvenika, studenata i učenika završnih razreda srednjih škola.
Upravo je maturantima prvenstvena nakana kroz Strojarski izazov na afirmativan način predstaviti studij strojarstva te istaknuti prednosti studiranja na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu, a studentima prezentirati izazove suvremenih svjetskih trendova koji ih očekuju zaposlenjem u industriji.
Osnovne značajke Pametnog poduzeća su pametni personalizirani proizvod (zahtjeva fleksibilnost i visok stupanj integracije ICT-a u proizvodnju), objedinjavanje uloge proizvođača i pružatelja usluga (ponuda proširenih proizvoda: proizvod i usluga integrirani u jedno), visok stupanj suradnje na razini poslovnog sustava, odnosno poslovnog sustava i okruženja (zahtjeva visok stupanj integracije ICT-a da bi se omogućio zajednički razvoj proizvoda i kooperativna proizvodnja). Glavna su pitanja koliki je indeks spremnosti Hrvatske za Industriju 4.0; jesmo li “oklijevali” u pripremama; koji je hrvatski model Inovativnog pametnog poduzeća, prilagođen specifičnom regionalnom načinu razmišljanja, proizvodnoj i organizacijskoj tradiciji, te specifičnoj edukaciji? To je samo mali dio onoga o čemu je na predavanju o 4. Industrijskoj revoluciji okupljenim studentima govorio prof. dr. sc. Ivica Veža s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje splitskog sveučilišta.
“Ovo je nešto prema čemu ide napredni svijet, naša Hrvatska, regija, grad, pa tako i mi – Strojarski fakultet. Svi u tome dajemo određeni doprinos, a mi kao fakultet prvenstveno želimo animirati mlade ljude da se odluče za atraktivno zanimanje, gdje mogu dobiti stipendije i zaposlenje u Hrvatskoj, te pristojno živjeti, rekao bih čak i bolje nego u nekim zemljama Europske unije. Činimo sve da mladi ostanu u Hrvatskoj, u rodnom gradu. Jasno da sami ne možemo učiniti puno, ali zajedničkim snagama s gospodarstvenicima i lokalnom zajednicom, regijom i državom možemo doprinijeti razvoju. Slavonija zaslužuje više i treba imati više. Pozvani smo da svatko na svoj način kako može i zna doprinese tom napretku kojemu težim”, rekao je dekan Strojarskog Fakulteta prof. dr. sc. Ivan Samardžić.
Da je i u obrazovnim okvirima na Strojarskom fakultetu vidljiv značajan napredak, dokazuju brojke prema kojima je u odnosu na prije devet godina porastao broj upisanih studenata u prvu godinu studija za 30 posto. Ukupno je danas na tom fakultetu 1054 studenta.
Partner organizator Strojarskog izazova je tvrtka Bilfinger Đuro Đaković Montaža, koja je u posljednjih nekoliko godina kroz ovu manifestaciju dobila kvalitetne benefite. “Ključni element koji smo htjeli postići smo postigli, fakultet je dobio ulazak kvalitetnih inženjera, a uglavnom smo se orijentirali kod popune i promjene mladih kadrova na njihov ulaz, i izlaz mladih studenata. To se pokazalo iznimno korisnim, dugoročnim i kvalitetnim, te vrlo važnim i za budućnost”, rekao je Darko Katić iz Bilfinger ĐĐ Montaže, koja se može pohvaliti s 96-postotnim izvozom od svoje ukupne proizvodnje. „Dobro je da nam dolazi mlađa generacija inženjera, koja se lakše nosi s tom modernom i kvalitetnom generacijom mladih stručnjaka u Europi. Znači, igramo u europskoj ligi i tu moramo imati kvalitetnu ekipu“ dodao je Katić.
Tomislav Palatinuš i Jurgen Moser iz austrijske tvrtke STM Stein-Moser GmbH, održali su predavanje na temu „Od dobre ideje i kvalitetnog diplomskog rada do poželjnog radnog mjesta“. Naime, Palatinuš koji je prije dvije godine diplomirao na izvanrednom studiju Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu, svoju je poslovnu ideju o primjeni suvremene tehnike obrade rezanjem u proizvodnji prihvatljivoj okolišu, predstavio menadžmentu te austrijske tvrtke te su mu nedugo nakon prezentacije ponudili posao, pa sada već dvije godine svoju poslovnu karijeru gradi upravo u Austriji.
O Erasmus programima međunarodne mobilnosti studenata govorila je Martina Šuto, koordinatorica Službe za međunarodnu i međusveučilišnu suradnju pri Sveučilištu u Osijeku, koje već 8. godinu za redom sudjeluje u Erasmus programu.
“Interes je vrlo dobar, želimo da bude i veći, te da se što više studenata uključuje u Erasmus. Zato smo ovom prilikom ovdje da potaknemo i studente Strojarskog fakulteta kako bi se masovnije i intenzivnije uključuje u ovaj najveći i vrlo lako dostupan program u kojemu je sve dogovoreno. Postoje određene procedure, studenti se samo prijave na natječaj i dalje im fakultet i Sveučilište pomažu kako bi studentsku razmjenu ostvarili”, istaknula je Martina Šuto, dodajući da iskustava prijašnjih studenata koji su sudjelovali u programu su odlična, studentske razmjene i praksu su prošli s velikim interesom, te će im u konačnici svako iskustvo pomoći u zapošljavanju kao i snalaženju na tržištu rada.
Drugoga dana Strojarskog izazova organizirana je za studente i djelatnike fakulteta stručna ekskurzija u poduzeće SIGMAT d.o.o., održan je i prigodan program Dana otvorenih vrata fakultetske knjižnice, kviz za studente i program namijenjen bivšim studentima fakulteta kojega je organizirao Alumni klub SFSB-a a kao glavni sponzor manifestacije svoje je usluge namijenjene studentima predstavila Zagrebačka banka.
Ivica Vlašić