SLAVONSKI BROD – Dugi niz godina nakon Domovinskog rata veliki broj pripadnika Hrvatske vojske, a posebno Hrvatskog vijeća obrane i HOS-a nije imao reguliran odgovarajući status. Novim jedinstvenim Zakonom o hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata, konačno ćemo, 21 godinu nakon završetka Domovinskog rata taj status riješiti ne samo za preživjele branitelje, nego i obitelji poginulih i nestalih. Uspostavit ćemo i drugačiji odnos društva prema hrvatskim braniteljima, prema Domovinskom ratu, a na poseban način prema svemu što se događalo u bosanskoj Posavini i u BiH. Želim još jednom u ovoj prigodi zahvaliti obiteljima poginulih branitelja na žrtvi koji su podnijeli u borbi za slobodu, ali i svim preživjelim hrvatskim braniteljima – izjavio je ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, odajući u Slavonskom Brodu počast poginulim i nestalim pripadnicima HV-a i HVO-a, u prigodi obilježavanja 24. obljetnice pada Bosanske Posavine u Domovinskom ratu.
Odgovarajući na pitanje novinara hoće li ostati ministar u novoj hrvatskoj Vladi ili će ići u Hrvatski sabor, ministar Medved rekao je da će o tome odlučiti mandatar i budući premijer Andrej Plenković, te naglasio da je i dalje raspoloživ HDZ-u za svaku dužnost koju mu povjere. Naglasio je da je u proteklih šest mjeseci kao ministar zajedno s udrugama iz Domovinskog rata i braniteljima kao partnerima pokazao da se taj resor može voditi drugačije, te da je uspostavljen partnerski odnos kao pretpostavku kako bi se Domovinski rat i branitelje ubuduće vrednovalo na način kako oni to zaista i zaslužuju.
Prigodan susret i polaganje vijenaca pred središnjim križem na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu organizirala je Koordinacija udruga proizašlih iz Domovinskog rata Brodsko posavske županije, koja je i osnovana radi zajedničkih aktivnosti u cilju sjećanja na te dane najžešćih borbi u bosanskoj Posavini. U tim je borbama poginulo više od dvije tisuće pripadnika HVO-a, a više od pet tisuća ih je stradalo u izravnim borbenim djelovanjima. Ne zna se točan broj poginulih pripadnika Hrvatske vojske na području bosanske Posavine.
Prema riječima Ive Đogaša, predsjednika Udruge 101. bosansko-brodske gardijske brigade, za jedan dio stradalnika HVO-a – znači obitelji poginulih te preživjeli branitelji koji su invalidi riješena su materijalna prava , a za dio još nije. „Radi se na izradi novog zakona kojim će se riješiti pitanja ostvarivanja prava za dio ljudi koji žive u BiH, ali i u Hrvatskoj. Mislim da sve probleme možemo riješiti dvostruko lakše i brže ako radimo zajednički nego pojedinačno. Vrijeme je da se to riješi sada, jer prema sadašnjim podacima godišnje umre između 5 i 6 tisuća branitelja, pa će za deset godina deset brigada nestati“, upozorava Đogaš.
Župan Danijel Marušić istaknuo je odličnu suradnju Brodsko posavske županije sa svim braniteljskim udrugama s obje obale rijeke Save, ali i jako dobar odnos s ministrom branitelja Medvedom i ministarstvom. „Samo tako dobrim odnosom i zajedničkom suradnjom moguće je riješiti puno otvorenih pitanja hrvatskih branitelja i iz HVa i HVO-a. Sjećamo se poginulih, ponosni smo na te dane ali i spremni smo i dalje zajednički rješavati probleme preživjelih branitelja i njihovih obitelji“, rekao je župan Marušić.
Počast poginulim suborcima odao je i umirovljeni general Marinko Krešić. „Svi branitelji i stradalnici Domovinskog rata, i pripadnici HV-a i HVO-a žive zajedno ovdje u Slavonskom Brodu, ali nemaju jednaka prava niti prava na zdravstveno liječenje“, upozorio je general Krešić te najavio za slijedeću godinu obilježavanje 25. obljetnice stradanja bosanske Posavine u zajedništvu svih brigada koje su zajednički branili ovo područje.
Ivica Vlašić