Situacija vezana za onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu je alarmantna te se Vladu poziva da nešto učini, složno su poručivali zastupnički klubovi koji su zbog toga tražili stanku u Hrvatskom saboru.
Navršava se osam godina otkako je ponovno počela raditi rafinerija u Bosanskom Brodu i od tog dana u Slavonskom Brodu počelo je onečišćenje zraka opasno za život i zdravlje. Pravo na čist zrak i zdrav život ustavom su zajamčena prava, podsjetio je HDZ-ov Pero Ćosić podržavajući današnji prosvjed Brođana koji traže čisti zrak.
Karcinogeneza je proces koji traje više godina, rekao je i dodao kako očekuje da će poguban utjecaj rada te rafinerije biti očit u godinama koje slijede. Idući mjesec rafineriji istječe ekološka dozvola i vjerujem da međunarodna radna skupina koja je osnovana može uvjetovati parametre za njezino ponovno izdavanje, rekao je Ćosić. Trebalo bi, kaže, razgovarati i s Janafom o neisporučivanju nafte gospodarskim subjektima koji ne rade prema europskim standardima, a resorno ministarstvo i Vladu pozvao je da se angažiraju kako bi stanovnici Slavonskog Broda imali čist zrak i siguran život.
Nevjerojatno da se prvi za riječ javio Klub HDZ-a koji je bio u mogućnosti poduzeti nešto, no nisu poduzeli do danas ništa, a sada na svoje klupe stavljaju table ‘Pomozimo Slavonskom Brodu, mi podržavamo prosvjed. To je licemjerje kakvo treba tražiti. Vi ste imali priliku poduzeti na vrijeme potrebne korake! Što ste čekali do danas?, rekao je Branimir Bunjac (Živi Zid) zastupnicima HDZ-a.
Prosvjed Brođana podržao je i HSS-ovac Davor Vlaović rekavši da problem onečišćenog zraka najbolje ilustrira izjava ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Slavonskom Brodu koji je upozorio na porast broja oboljelih od karcinoma posljednjih godina u tom gradu i županiji.
Ivan Lovrinović (Promijenimo Hrvatsku) poručio je da od verbalne podrške građani toga grada neće imati ništa. Ovo je međudržavni problem. Građani Bosanskog Broda moraju raditi i mi to razumijemo. Međutim, građani Slavonskog Broda moraju živjeti. Koja su rješenja? Vlada mora sjesti i dogovoriti s drugom stranom da se stvori uvjet da počnu prerađivati laku naftu koja ne emitira tolike količine sumpora i da se ugrade filtri. A, ako se to ne napravi, onda treba zatvoriti pipu, rekao je Lovrinović.
Riječ je o međudržavnom problemu i ponekad ne može Vlada riješiti problem koji se nalazi s druge strane granice, tako da vas molim da ne prozivamo jedni druge jer se radi o nečemu o čemu moramo imati konsenzus i zajedno nastupati, rekao je predsjedatelj Gordan Jandroković.