Državne potpore za priključenje ciljanih korisnika na širokopojasni pristup Internetu

Državne potpore za priključenje ciljanih korisnika na širokopojasni pristup Internetu

Ciljani korisnici su škole, zdravstvene ustanove, javne ustanove i dobrovoljna vatrogasna društva, a kojima je osigurano priključenje na širokopojasni pristup s minimalnom brzinom od 2 Mbit/s.

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), na osnovu provedenog javnog natječaja o dodjeli državne potpore za brzi razvoj širokopojasnih mreža na područjima od posebnedržavne skrbi, brdsko-planinskim područjima i na otocima, krajem prosinca 2015. isplatila je i posljednji planirani dio potpore za Ličko-senjsku županiju. Na tom području za 12 ciljanih korisnika, koji do sada nisu imali tu mogućnost,  osigurano je priključenje na širokopojasni pristup s minimalnom brzinom od 2 Mbit/s. Ciljani korisnici su škole, zdravstvene ustanove, javne ustanove i dobrovoljna vatrogasna društva na područjima posebne državne skrbi, brdsko- planinskim područjima i na otocima.

Ovom isplatom završena je prva faza programa potpora za izgradnju infrastrukture širokopojasnog pristupa internetu gdje je za ukupno 332 ciljana korisnika diljem Hrvatske omogućeno priključenje na internet minimalnom brzinom od 2 Mbit/s. Tijekom sedam krugova natječaja, gdje je prvi krug započeo početkom 2012., za dodjelu državne potpore isplaćeno je 49.965.420,22 kuna, što na raspoloživi proračun za ovu namjenu čini iskoristivost od 99,93 posto.

Podsjetimo, u sedam krugova natječaja 19 ponuditelja predalo je 55 ponuda, a potpisana su 24 pojedinačna ugovora s četiri operatora (Hrvatski Telekom, Vipnet, Pro-Ping i H1 Telekom). Druga faza programa potpore završava podizanjem brzine prijenosa podataka za sva 332 ciljana korisnika na minimalno 30 Mbit/s i to u kolovozu 2016., odnosno u srpnju 2018., a što je prema ugovoru o dodjeli državne potpore obveza operatora koji je dobio potporu i u skladu je s ciljevima Digitalne agende za Europu 2020.

Izrada Programa razvoja interneta i širokopojasnog pristupa internetu na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima u HAKOM-u je započela još 2010., a 2012. je proveden prvi natječaj za dodjelu potpora od njih ukupno sedam. Sve isplate potpora uslijedile su nakon provjere ispunjenosti uvjeta za isplatu iz ugovora, a završna kontrola HAKOM-ovih stručnjaka slijedi nakon podizanja brzine na minimalno 30 Mbit/s, čime će i ovaj dio Programa biti u cijelosti završen. Ostatak HAKOM-ovog Programa predstavljaju ostale sastavnice širokopojasnog sustava koji se na ovaj način želi razviti u ruralnim i ostalim područjima: društveno-korisne aplikacije koje financira HAKOM te potrebna sklopovska i računalna oprema za njihov rad.

 

 

Izvor/bug.hr