Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, u travnju su proizvođačke cijene na domaćem tržištu ubrzale godišnji pad na 5,8 posto. To je najsnažniji zabilježen pad na godišnjoj razini otkako je u kontinuitetu prisutno deflatorno okruženje (od kolovoza 2013. godine).
Promatrajući prema kategorijama GIG-a, godišnji pad proizvođačkih cijena na domaćem tržištu snažno je potpomognut nižim cijenama energije koje su pale za 14,1 posto u odnosu na isti mjesec lani (najveći pad od svibnja 2013. godine). Stoga, isključujući energiju, proizvođačke cijene na domaćem tržištu u travnju su zabilježile znatno slabiji pad od 1,6 posto godišnje. Osim kod energije, godišnji pad cijena zabilježen je i u preostalim kategorijama GIG-a i to kod proizvodnje netrajnih proizvoda za široku potrošnju (2,4 posto), kod proizvodnje intermedijarnih proizvoda (0,8 posto), kapitalnih proizvoda (0,6 posto) te trajnih proizvoda za široku potrošnju (0,1 posto).
Deflacijski pritisci na proizvođačke cijene potpomognuti su nižim cijenama u prerađivačkoj industriji koje su u travnju zabilježile godišnji pad od 6,8 posto (najsnažnija godišnja stopa pada u posljednjih petnaest mjeseci). Nadalje promatrajući prema NKD-u, pad cijena u kategoriji rudarstvo i vađenje u travnju je iznosio 5,2 posto godišnje, prvenstveno uzrokovan nižim cijenama u kategoriji vađenja sirove nafte i prirodnog plina (za 6,6 posto). Godišnji pad cijena zabilježen je i u preostale dvije kategorije: opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (5,1 posto) te kod opskrbe vodom, uklanjanja otpadnih voda, gospodarenja otpadom te djelatnosti sanacije okoliša (1 posto).
Niske cijene energenata na inozemnim robnim tržištima i dalje će činiti deflacijske pritiske na cijene na domaćem tržištu. Obzirom da prema kraju godine očekujemo blagi oporavak cijena sirove nafte, utoliko bi i uvezeni deflacijski pritisci mogli biti ublaženi.