Fitch ostavio Hrvatsku u investicijskoj zoni

Fitch ostavio Hrvatsku u investicijskoj zoni

Ministar financija Zdravko Marić izjavio je u nedjelju kako je za Hrvatsku jako dobro što je agencija Fitch zadržala kreditni rejting Hrvatske, koji je i dalje u investicijskoj zoni, a prokomentirao je i traženje novih mjera pomoći najugroženijim sektorima gospodarstva i druge aktualne teme.

Agencija Fitch potvrdila je u petak investicijski kreditni rejting Hrvatske ‘BBB-‘ i stabilne izglede, istaknuvši velike kratkoročne rizike povezane s pandemijom, ali i bolje srednjoročne izglede za gospodarski rast zahvaljujući financijskoj potpori EU-a. Fitch je u najnovijem izvješću podigao procjenu gospodarskog rasta Hrvatske u ovoj godini s 3,8 na 5,5 posto, a u 2022. gospodarstvo bi trebalo ubrzati na 6,1 posto.

“To je jako dobra vijest – da je i prema kreditnoj agenciji Fitch kreditni rejting Hrvatske i dalje u investicijskoj zoni uz stabilne izglede”, rekaoje Marić u izjavi novinarima pred Ministarstvom financija.

Veseli ga i što je, uz Fitchovu odluku o očuvanju kreditnog rejtinga, i samo izvješće objektivno i kvalitetno zbog toga što sumira sve ključne okolnosti, kako gospodarske tako i šire, koje utječu na taj rejting.

Naglasak agencije je, po njemu, proces pristupanja Europskoj monetarnoj uniji. 

“I samo izvješće kaže što znači uvođenje eura u smislu kreditnog rejtinga. Dakle, to bi značilo praktički skok od dvije stepenice gore što bi nas dovelo u komfornu zonu. S druge strane, to je Nacionalni program oporavka i otpornosti”, kazao je Marić, dodavši da se po tom pitanju veći naglasak stavlja na fazu implementacije, što je isto jako dobro. Početak same implementacije tog programa očekuje krajem godine. 

Treći segment su, kaže, javne financije, a dobro je da i rejting agencije u ovoj krizi naglašavaju da fiskalni stimulansi trebaju trajati koliko god je potrebno kako bi se očuvala radna mjesta i zdravlje građana.

“Doći će trenutak kada će pandemija biti iza nas, a onda ćemo opet sumirati efekte. Kada vidite sve skupa, same deficite, poglavito na javne dugove zemalja članica EU, pa tako i Hrvatske, dugovi nisu mali”, naglasio je ministar.

Napominje pritom i kako je Hrvatskoj jednokratni efekt jedne godine pandemije neutralizirao sve one četiri godine kada je javni dug bio uredno spuštan, svake godine za oko tri postotna boda. Inače, prošle godine javni dug Hrvatske porastao je više od 36 milijardi kuna, u pravilu zbog troškova borbe protiv pandemije.

Agencija Fitch je povisila procjenu proračunskog deficita u ovoj godini, s 3,5 na 4 posto, dok bi deficit 2022. trebao pasti na 3 posto, što je za 0,8 postotnih bodova više no što su prognozirali u prosincu prošle godine. Javni bi se dug, pak, trebao smaniti s prošlogodišnjih 88,7 posto BDP-a na 82,7 posto u ovoj godini, prognoze su Fitcha, koji uz ostalo i dalje procjenjuje da bi Hrvatska trebala ući u eurozonu 2024. godine.

izvor:politikaplus.com