I premijer Tihomir Orešković i ministar financija Zdravko Marić potvrdili su da Vlada razmišlja o ukidanju ili promjeni najviše porezne stope od 40 posto poreza na dohodak. Ta bi izmjena mogla stupiti na snagu početkom iduće godine.
Da, kako smo i rekli, analiziramo cijeli porezni sustav, pa i porez na dohodak i tu stopu od 40 posto. Popstoje sigurno razlozi da se s njom nešto učini. Ona je u ovom trenutku dosta visoka, no dajte malo strpljenja. Moramo taj segment učiniti boljim za poduzetnike. Ne gledamo izdvojeno segmente nego sustav u cjelini, rekao je ministar Marić.
Ukidanje stope poreza na dohodak pozdravljaju i poslodavci, pa čak i ministar financija bivše vlade Boris Lalovac, a najveći su protivnici župani i gradonačelnici. Lokalna samouprava, naime, ostala bi bez više od milijarde kuna. Nakon izmjena poreznih razreda za vrijeme prošle Vlade, neki su gradovi povećali prireze ili poskupili komunalne usluge. Žestoko se protive i sindikati, jer pod krinkom većih plaća visokoobrazovanima, ide se naruku najbogatijima. Takve porezne izmjene smatraju socijalno neosjetljivim. Značilo bi to masnoj guski vrat mazati, smatra sindikalist Krešimir Sever.
Naime, promjena stope poreza na dohodak izravno bi povećala neto plaće onima s većim dohotkom, poput informatičara, liječnika i inženjera. Tako bi primjerice ukidanjem najviše stope, neto plaća od 13 tisuća kuna bila bi veća za oko 600 kuna, ona od 15 tisuća narasla bi za 2 tisuće, a plaća od 20 tisuća skočila bi za gotovo 6 tisuća kuna.
Konačni bi prijedlog izmjena poreza na dohodak ali i cijelog poreznog sustava Vlada trebala predstaviti Saboru prije ljetne stanke.