HPB u 2015. ostvario rekordnu neto dobit od 123 milijuna kuna

HPB u 2015. ostvario rekordnu neto dobit od 123 milijuna kuna

Dokapitalizacijom, konverzijom hibrida u temeljni kapital i ostvarenim dobicima ukupni kapital HPB-a je udvostručen u 2015. i iznosi 1,7 milijardi kuna. Banka u 2016. ulazi uz adekvatnost kapitala koja prema preliminarnim izračunima iznosi 16,25%

Hrvatska poštanska banka je u iznimno zahtjevnoj 2015. godini provela dokapitalizaciju u kojoj su sudjelovali i privatni investitori, uvela novu organizaciju, povećala efikasnost poslovanja, privukla nove klijente i ostvarila najbolje poslovne rezultate u korporativnoj povijesti, priopćeno je u srijedu iz banke.

Kako se navodi, banka je ostvarila rekordnu operativnu dobit od 324 milijuna kuna, 8,1% veću nego godinu ranije. Neto dobit u iznosu od 123 milijuna kuna također je najviša u korporativnoj povijesti HPB-a.

Za rezerviranja Izdvojeno je 60% operativne dobiti te je pokrivenost loših kredita (NPL) ispravcima vrijednosti porasla u 2015. za 2,9 postotnih bodova na 64,1%, čime HPB značajno premašuje prosjek bankarskog sustava (na dan 30. rujna 2015. iznosio je 54,4%).

HPB je tijekom većeg dijela godine poslovala s nedovoljnim kapitalom zbog čega je nužno smanjivala izloženost kreditnom riziku te je minimalni pad neto kamatnog prihoda od 0,5% bio neizbježan, kaže se u priopćenju.

Manji prosječni volumen kredita u 2015. i kontinuirani pad aktivnih kamatnih stopa rezultirao je padom ukupnih kamatnih prihoda za 9%, ali je istodobno poboljšana struktura izvora kroz rast povoljnijih izvora i povrat relativno skupljih oročenih depozita. Na taj je način kamatni trošak pao 22% i najvećim dijelom neutralizirano smanjenje kamatnih prihoda.

Neto prihodi od provizija i naknada porasli su 5%, prvenstveno kao rezultat širenja poslovanja sa stanovništvom i u kartičnom segmentu čime je u velikoj mjeri kompenziran pad u gotovinskim plaćanjima u eksternaliziranoj mreži.Dobit od trgovanja vrijednosnim papirima i devizama skočila je 23,6%, a ostali prihodi su više nego udvostručeni, najvećim dijelom zahvaljujući naplati i prodaji preuzetih nekretnina. Prihodi od tečajnih razlika također su dvostruko viši kao rezultat efikasnog upravljanja deviznom pozicijom u sklopu redovnog poslovanja.

Opći i administrativni troškovi i amortizacija porasli su zbog  jednokratnih troškova vezanih uz reorganizaciju i dokapitalizaciju kao i zbog propisanog novog regulatornog doprinosa. Ukupni troškovi poslovanja stoga su viši za 1%, ali je C/I indikator efikasnosti poslovanja poboljšan sa 60,1% u 2014. na sadašnjih 58,6%, ponajprije zbog skoka neto operativnih prihoda. Time je pokazatelj efikasnosti prvi put u posljednjih deset godina spušten ispod 60%, a HPB se približava tržišnom prosjeku (procjena za 2015. oko 56%).

HPB je krajem 2015. imala 640.000 klijenata, što predstavlja neto godišnje povećanje od 4.000. U retailu je najveći rast – čak 32.000 novih tekućih računa, korporativni segment ima više od 1.200 novo-akviziranih poslovnih računa, a među klijentima je i novih 10 gradova i općina.

HPB u razvoju usluga sve više koristi nove tehnologije te je 2015. pokrenula novo, najnaprednije mobilno bankarstvo u Hrvatskoj koje će uskoro biti unaprijeđeno na još višu razinu. Također, banka je nedavno obogatila ponudu kunskih kredita s atraktivnim uvjetima – fiksnom kamatnom stopom i niskim naknadama.

Imovina banke na dan 31.12.2015. iznosi 17,7 milijardi kuna i veća je za 1,8% u odnosu na kraj prethodne godine.Ukupni bruto krediti na kraju 2015. zadržani su na razini 12,4 milijarde kuna. Krediti stanovništvu nastavili su rast (+5,7%) pri čemu se izdvaja rast stambenih kredita za 12,3%, što će s obzirom na stagnaciju tržišta rezultirati rastom tržišnih udjela HPB-a.

Radi kapitalnih ograničenja i optimizacije izloženosti kreditnim rizicima kao i zbog uvođenja novih kreditnih standarda, krediti pravnim osobama manji su 3,2%. Pritom je segment trgovačkih društava smanjen za 19,3% dok su ostali krediti, koji su manje kapitalno zahtjevni, porasli 26%, ističe se.

Ukupni depoziti porasli su 2,9% i iznose 14,6 milijardi kuna. U segmentu stanovništva nastavljen je rast i oročenih i a vistadepozita te tržišnog udjela HPB-a, dok je pravnim osobama vraćen dio relativno skupljih oročenih depozita, a nastavljen rast a vista i ograničenih depozita. Navedena kretanja rezultat su povećanog broja poslovnih računa i tekućih računa građana te odraz povjerenja štediša u HPB, kaže se u priopćenju.

Dokapitalizacijom, konverzijom hibrida u temeljni kapital i ostvarenim dobicima ukupni kapital HPB-a je udvostručen u 2015. i iznosi 1,7 milijardi kuna.

Povećanjem kapitala i optimizacijom izloženosti rizicima banka u 2016. ulazi sa značajno jačom bilancom i većim potencijalom za rast u budućnosti, uz adekvatnost kapitala koja 31. prosinca.2015. prema preliminarnim izračunima iznosi 16,25%, što je iznad stope koju je propisao regulator.

“U 2016. godini očekujemo daljnji rast profitabilnosti i tržišnog udjela. Povećanje prihoda i bolje upravljanje troškovima omogućit će nam još bolju uslugu našim klijentima i konkurentne cijene. Naglasak nam je na SME-u, specijalizaciji za agrar, ali i turizam, IT industriju kao i proizvodnju te izvoz općenito. U poslovanju s građanima ćemo, uz posebnu brigu o našim postojećim klijentima, kroz tehnologiju i nove proizvode zahvatiti i mlađe generacije. Naša je obveza i prema klijentima i prema vlasnicima u sljedećim koracima ne samo ostati dobra, najveća banka u hrvatskom vlasništvu nego postati najbolja banka u Hrvatskoj”, kazao je Tomislav Vuić, predsjednik Uprave HPB-a.

 

 

Izvor/banka.hr