Hrvatska i Bugarska podupiru proširenje Europske unije na sve zemlje zapadnog Balkana, ali te zemlje moraju ispuniti potrebne kriterije, poručili su u Zagrebu ministri vanjskih poslova dvije zemlje Miro Kovač i Daniel Mitov.
Slažemo se oko politike proširenja, podržavamo proširenje i želimo da nestane ‘crna rupa’ na europskim zemljovidima i da naše jugoistočno susjedstvo bude jednoga dana integrirano u EU, ali naravno treba poštivati kriterije i ispunjavati standarde, rekao je Kovač nakon razgovora s bugarskim šefom diplomacije koji je u dvodnevnom službenom posjetu Hrvatskoj.
Odgovarajući na novinarsko pitanje podržava li Bugarska hrvatsku blokadu otvaranja poglavlja 23 u pristupnim pregovorima Srbije i Europske unije, Mitov je rekao da je proširenje EU-a jako važno, te da će njegova zemlja nastaviti davati podršku proširenju.
No, ispunjavanje kriterija je također vrlo važno, a poglavlje 23 uvjetuje ispunjavanje određenih kriterija. Naši hrvatski prijatelji imaju pravo zahtijevati ispunjavanje tih kriterija i pomoći na svaki mogući način da što brže dođe do toga, rekao je Mitov, te dodao da i Bugarska ima određena pitanja koja se trebaju razjasniti vezano uz prava bugarske manjine u Srbiji. Svakako zahtijevamo da ta pitanja budu razjašnjena tijekom tih svih razgovora, naglasio je Mitov.
Ministar Kovač kazao je da nema zemalja koje su zainteresiranije od Hrvatske i Bugarske, kao susjednih zemalja, da Srbija napreduje prema EU-u. U našem je interesu da Srbija napreduje i da dođe do otvaranja tog famoznog poglavlja 23 koje se zove Pravosuđe i temeljna prava. To je najvažnije poglavlje rekao bih uopće u pregovaračkom procesu i mi ćemo zajedno pomoći Srbiji u ispunjavanju tih kriterija … jasno je da kriterije koji su vam poznati treba ispuniti, dodao je Kovač.
Dvojica ministara također su naglasila dobru suradnju dviju zemalja unutar EU-a i NATO-a, osobito po pitanju izbjegličke krize. Dobro surađujemo unutar Europske unije i NATO-a. Dogovorili smo da ćemo surađivati još tješnje u Europskoj uniji, da ćemo koordinirati stavove koji se tiču europske politike, koji se tiču zajedničke vanjske i sigurnosne politike, rekao je Kovač, dodajući da isto tako želi jačati suradnju u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Vidjeli smo sada i na primjeru migrantske krize da i srednje i manje zemlje mogu biti utjecajne ako pametno surađuju, a mi smo konkretno na primjeru suradnje s Austrijom, Slovenijom, Srbijom i Makedonijom pokazali da možemo promijeniti migrantsku politiku i temeljem i te suradnje došli do smanjenja priljeva migranata u Europsku uniju, naglasio je Kovač.
On je također rekao da se s bugarskim kolegom suglasio da je ključna zaštita vanjske granice Europske unije, te je čestitao Bugarskoj na efikasnoj zaštiti svoje granice, koja je i vanjska granica Europske unije. Mitov je kazao da je važno utvrditi razliku između ekonomskih migranata i izbjeglica. Trebamo nastojati da ekonomske migrante vratimo u zemlje njihova porijekla, a izbjeglicama pružimo svu moguću pomoć.