Presudu Haaškog suda o oslobađanju Vojislava Šešelja komentirao je državni vrh Republike Hrvatske.
Oslobađajuća presuda jednom od najvećih zločinaca na našim prostorima doista je ogroman udarac međunarodnom kaznenom pravu. Ona je upravo sramotna, poručila je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović iz Sofije, gdje boravi u službenom posjetu. Rekla je kako je poraz međunarodnog prava činjenica da je Šešelj za nepoštivanje suda dobio četiri godine i devet mjeseci zatvora, a oslobođen je radi poticanja genocida prema cijelim narodima.
Međutim, isto tako je činjenica da je Hrvatska danas slobodna i samostalna država i to nam nitko neće uzeti, kazala je predsjednica, istaknuvši da je Šešeljeva politika upravo u Hrvatskoj doživjela svoj prvi i najveći poraz. Dodala je da Hrvatska ne može i neće prihvatiti presudu te ćemo raditi sve što je u našoj moći kako bi pravda bila zadovoljena. Međunarodno pravo možda je danas zakazalo, ali vjerujte mi, pravda neće, poručila je Grabar-Kitarović.
Tragično je da jedan od arhtekata projekta velike Srbije, ratni huškač i zločinac, koji je u više navrata pokazao svoju mržnju prema hrvatskom narodu, prođe bez bilo kakve osude, izjavio je potpredsjednik Vlade Božo Petrov te dodao kako je Haaški sud s ovakvom presudom izgubio kredbilitet, a žrtve velikosrpske politike i agresije svaku nadu da će ruka pravde sustići najodgovornije.
Haag je politički sud koji želi izjednačiti krivnju, njih Balkan ne zanima. Presuda je ružna slika za sve koji su nekoga izgubili u ratu, komentirao je presudu Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora. Na ovim su područjima djelovale šešeljeve postrojbe, a Šešelj i dalje promovira ideju Velike Srbije Vukovar-Karlovac-Karlobag.
Presudom je razočaran i predsjednik SDP-a Zoran Milanović. Netko je loše odradio posao, ali ja bih rekao da je Šešelj bio krvnik ne samo hrvatskog, bošnjačkog, nego i srpskog naroda, jer je takva politika srpski narod koštala puno, dodaje Milanović. Presuda je to koja pomaže zaboravu žrtve žrtava, napisala je na twitteru bivša premijerka Jadranka Kosor. Predsjednica HNS-a Vesna Pusić kazala je da je haška presuda Vojislavu Šešelju apsolutno šokantna i neprihvatljiva te se s njom šalje opasna poruka, kao i da je prilično diskreditirajuća za Haaški tribunal jer je zbog držanja političkih ravnoteža oslobođen jedan od najistaknutijih vinovnika zločina.
Milan Bandić, zagrebački gradonačelnik i čelnik stranke “Bandić Milan 365 – Stranka rada i solidarnosti”, kazao je da je razočaran haškom presudom. Očekujem sada da Haaški sud da Šešelju nagradu za mir. Evo, sljedeći potez Haaškog suda može onda biti da Šešelj dobije nagradu za mir. Evo, to je moj komentar, rekao je Bandić. Predsjednik HSS-a Krešo Beljak rekao je da je presuda Šešelju apsolutno neočekivana. Osobno sam razočaran, ali s druge strane sam još više razočaran hrvatskim pravosuđem koje zadnjih 25 godina nije napravilo ništa da se određene stvari procesuiraju i prije Haaškog suda. Da li su u toku kakvi procesi i da li se uopće može nakon presude Haaškog suda nešto napraviti na domaćem pravosuđu to ne znam, ali mi smo imali dovoljno vremena procesuirati najodvratnije ratne zločince kao što je to bio Šešelj, istaknuo je Beljak.
Nakon oslobađajuće presude, oglasilo se i Ministarstv unutarnjih poslova RH. Sukladno člancima 36. i 38. Zakona o strancima, a zbog opasnosti za javni poredak, Vojislavu Šešelju može se odbiti ulazak u zemlju ako pristupi graničnoj kontroli. Svi granični prijelazi o tomu su obaviješteni. Pod povredom javnog poretka smatra se povreda osnovnih vrijednosti neke države, navodi MUP. Odluka MUP-a uslijedila je poslije telefonskog razgovora predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović i premijera Tihomira Oreškovića koji su se suglasili da je Šešelj nepoželjan u Hrvatskoj u idućih 20 godina, koliko može najduže trajati zabrana. Premijer Orešković je u neformalnom razgovoru novinarima u Vukovaru rekao: neka dođe pa ćemo ga uhititi.