Hrvatska i Albanija pouzdan su partner jedna drugoj i razvijaju prijateljske odnose u okviru Američko-jadranske povelje i NATO-a, stoga je važno ostvariti snažniju gospodarsku suradnju pokretanjem projekata, osobito jadransko-jonskog plinovoda i autoceste, što je i preduvjet za energetsku sigurnost i gospodarski razvoj zemalja jugoistoka Europe, istaknula je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović govoreći na hrvatsko-albanskom poslovnom forumu koji je u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i Trgovinsko-industrijske komore Tirana održan 11. svibnja, povodom posjeta visokoga državnog izaslanstva Republike Albanije Hrvatskoj.
Hrvatsku i Albaniju veže trajno prijateljstvo naših naroda, brojni zajednički interesi i ciljevi, svestrana suradnja na svim područjima, a napose predanost promicanju gospodarskog rasta i dobrobiti naših građana, kazala je hrvatska Predsjednica i dodala kako Forum predstavlja konkretan iskaz zajedničke želje za jačanjem hrvatsko-albanskog prijateljstva i suradnje. Govoreći o važnosti stvaranja preduvjeta za lakši protok ljudi, roba i kapitala na međunarodnoj razini, Predsjednica je istaknula kako Hrvatska mora u regulatornom, infrastrukturnom, fiskalnom i administrativnom pogledu postati „business friendly“ država. Samo na taj način možemo osnažiti poduzetnički sektor, stimulirati ulaganja, otvarati radna mjesta, povećavati proizvodnju i izvoz, istaknula je predsjednica.
Kao perspektivna područja suradnje Hrvatske i Albanije Predsjednica je navela vojno-gospodarski sektor, poljoprivredu, turizam, trgovinu i ulaganja. Brojne hrvatske tvrtke već daju svoj vrijedan prinos razvoju albanskog gospodarstva, dodala je Predsjednica te izrazila uvjerenje kako će to činiti i dalje, uz potporu Hrvatske gospodarske komore i Trgovinske i industrijske komore Tirane, koje su danas potpisale Sporazum o suradnji.
Albanija i Hrvatska razvijaju izvrsne partnerske odnose, koje su temelj za unapređivanje svih segmenata, osobito gospodarskih, a ovo je prilika da naše odnose i partnerstvo ojačamo, istaknuo je predsjednik Republike Albanije Bujar Nishani te napomenuo da Hrvatska Albaniji pruža potporu na putu u europske integracije, a hrvatski im je model u tome uzor. Gospodarski potencijali naše suradnje nedovoljno su iskorišteni, stoga očekujemo da će potpisivanje Sporazuma o suradnji između dviju komora pridonijeti olakšavanju poslovanja albanskih i hrvatskih tvrtki, a kojih trenutno 50 posluje u Albaniji; to su, primjerice, Končar, INA, Crosco, Dalekovod…, rekao je predsjednik Nishani, istaknuvši jadransko–jonski koridor za Transjadranski plinovod TAP, čija će provedba pridonijeti razvoju gospodarstva obiju zemalja i drugih zemalja u regiji.
Albanija je zemlja u razvoju i ima potrebe za ulaganjima, stoga će stvaranjem povoljnih uvjeta u tome postati još atraktivnija. Osobito su dobre mogućnosti u turizmu te zbog pogodne klime u poljoprivredi, za što imaju brojne projekte. Hrvatske tvrtke imaju iskustva, osobito u području turizma, stoga pozivam hrvatske gospodarstvenike da posjete Albaniju i procjene interese i mogućnosti koje im se nude za poslovanje i ulaganja na njihovom tržištu, rekao je albanski predsjednik.
Unatoč izvrsnim bilateralnim odnosima Hrvatske i Albanije, koji su na visokoj razini, a Hrvatska je zagovornik pristupa Albanije Europskoj uniji i obje su države članice NATO-a, gospodarski odnosi dviju zemalja nisu na zadovoljavajućoj razini te postoji značajan prostor za intenziviranje suradnje. Ukupna robna razmjena Hrvatske i Albanije lani je porasla za više od 20 posto te je iznosila 72,5 milijuna eura, a obje strane iskazuju interes za suradnju, osobito u energetici, turizmu, informacijskim tehnologijama, poljoprivredi te izgradnji prometne infrastrukture, istaknuo je predsjednik HGK Luka Burilović.
Razina gospodarskih odnosa naših dviju zemalja vrlo je niska, s čime nismo zadovoljni, stoga želimo potaknuti gospodarstvenike na što jaču poslovnu suradnju, istaknuo je predsjednik Trgovinsko–industrijske komore Tirana Nikolin Jaka, dodajući da će podstrek tome biti infrastrukturni projekti poput Jadransko-jonskoga plinovoda koji je od značaja za sve zemlje regije i šire. Naša zemlja može pružiti značajne mogućnosti za hrvatske poduzetnike, a njihovo je iskustvo od posebnog značaja za Albaniju, koja je provela i zakonske promjene kako bi olakšala potencijalnim investitorima ulaganja u Albaniju, rekao Jaka te dodao kako tradicionalni hrvatski proizvodi imaju tržište u Albaniji, a također se nada da će albanski proizvodi pronaći kupce u Hrvatskoj.