Preko sustava koji je razvio GDi nadziru se flote kruzera u Belizeu, a u Hrvatskoj flote vozila Hrvatske pošte i Ine.
Internet stvari IoT (IoT, Internet of Things), tehnologija po kojoj su globalno najprepoznatljiviji IBM, Google, Intel, Microsoft i CISCO, jednom od tri najveća hrvatska izvoznika softvera, zagrebačkoj GDi grupi, lani je povećao prihod neočekivano visokih 20 posto, na 110,6 milijuna kuna.
Hrvatska softverska kompanija sa 150 zaposlenih i uredima u devet zemalja ciljala je rast oko 10 posto, slično kao godinu prije. No, u 2015. godini iznenadio ih je rast potražnje za GDi Ensembleom, IoT platformom koju su sami razvili. Broj uređaja-korisnika koje pogoni IoT platformu GDi Ensemble lani je skočio 50 posto, na 30 tisuća. Preko tog sustava nadziru se flote kruzera u Belizeu, flote vozila Hrvatske pošte i Ine u Hrvatskoj. Sličnih primjera ima još, od SAD-a preko država EU do Ukrajine. Boran Lončarić, predsjednik Uprave GDi grupe, kaže da im je dugoročan plan rasti organski devet posto godišnje.
“No, u 2015. smo uvelike prebacili vlastiti plan, a sve samo organskim rastom, bez ikakva dodatnog zaduživanja i akvizicija”, kaže Lončarić. Uspjehu GDi Ensemblea u proboju na svjetska tržišta, dodaje, pomoglo je to što su ih vodeći telekomi počeli prepoznavati kao ključne partnere. Među referencama su imena poput Vodafonea, T-Mobilea, UPC-a, Orangea, grupe Telekom Austrija te HT-a, Vipneta i Tele2. “Oni u pravilu najprije interno primijene našu IoT platformu, a kad im product menadžeri vide što nudi, onda traže model po kojem bi to isto ponudili svojim korisnicima”, kaže Lončarić.
Dodaje da lanjski rast korisničke baze GDi Ensemblea od 10 tisuća novih uređaja – korisnika osobno smatra iznimno velikim i, kaže, zadovoljan će biti ako se u 2016. to ponovi. “Naša IoT platforma je spremna za nadzor dronova, kao i praćenje energije u pametnim gradovima te stanja i imovine kao što su vode, šume i infrastruktura, ali treba biti realan u očekivanjima”, kaže Lončarić. Objašnjava da unatoč velikoj pozornosti koju dobiva IoT kao tehnologija danas dobiva, više od 90 posto njene primjene u biznisu i dalje se svodi na nadzor flota vozila. “Biznis s dronovima odredit će regulativa koju ćemo tek doznati, a velike projekte smart meteringa vidjet ćemo tek za koju godinu”, kaže Lončarić.
Izvor/Poslovni dnevnik