TEHERAN (Iran) – Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović završila je svoj trodnevni službeni posjet Islamskoj Republici Iran, kojemu je glavni cilj bio jačanje političkih i gospodarskih veza s tom zemljom nakon što su joj u siječnju ukinute sankcije UN-a.
Predsjednica je u Iranu boravila u pratnji brojnog hrvatskog političkog i gospodarskog izaslanstva. u kojemu je uz trojicu ministara bilo i 70-ak hrvatskih gospodarstvenika. Tijekom boravka u Teheranu susrela se s gotovo svim najvišim iranskim dužnosnicima, no naglasak njezina posjeta ipak je bio na gospodarstvu – potpisana su dva sporazuma o suradnji, održan je iransko-hrvatski gospodarski forum, a predstavnici hrvatskih tvrtki ostvarili su brojne kontakte s iranskim kolegama. “Vjerujem da će gospodarski forum i potpisivanje sporazuma o suradnji dati zamah kako bi se razvila trgovinska razmjena, te ulaganja i sve druge vrste poslovanja”, rekla je Predsjednica.
Hrvatski i iranski dužnosnici ocijenili su uspješnima razgovore o jačanju gospodarskih odnosa te naglasili da bi Hrvatska zahvaljujući svom zemljopisnom položaju mogla postati ulaznim vratima u Europsku uniju za iranske tvrtke, dok je politički aspekt posjeta također ocijenjen vrlo povoljno.
Iranski predsjednik Rohani i predsjednica Grabar-Kitarović razgovarali su i o jačanju bilateralne gospodarske suradnje i izgradnji mira i stabilnosti na Balkanu i na Bliskom istoku, a osobito su istaknuli svoje zadovoljstvo položajem islamske zajednice u Hrvatskoj koji može biti primjer “ne samo u europskim već i u svjetskim okvirima”. Također su istaknuli tradicionalno dobre odnose između dviju zemalja, te “zajedničke povijesne i kulturne točke” koje povezuju Hrvatsku i Iran.
Nakon višegodišnje međunarodne izolacije i UN-ovih sancija koje su svjetske sile nametnule Iranu zbog sumnje da razvija nuklearno oružje, Iran je u travnju 2015. godine nakon dugotrajnih pregovora postigao dogovor sa skupinom pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a + Njemačka o postupnom ukidanju sankcija u zamjenu za reduciranje iranskog nuklearnog programa. U srpnju 2015. u Beču je potpisan konačni sporazum kojim je predviđeno ukidanje sankcija od siječnja ove godine, a 16. siječnja službeno je objavljeno da se sankcije ukidaju pošto je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) potvrdila da je Iran ispunio svoj dio sporazuma postignutog sa šest svjetskih sila. Ta je objava označila početak međunarodne utrke za ulazak na veliko iransko tržište i obnovu gospodarskih veza s tom drevnom srednjoazijskom silom koja ima više od 80 milijuna stanovnika.
U Predsjedničinoj pratnji bili su ministar gospodarstva Tomislav Panenić, ministar poduzetništva i obrta Darko Horvat, ministar obrane Josip Buljević, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj i zagrebački muftija Aziz Hasanović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović, te 70-ak gospodarstvenika, među kojima i predstavnici uglednih tvrtki kao što su AD Plastik, Brodosplit, Crodux Plin, Dalekovod, Đuro Đaković Holding, Institut IGH, JGL, Nautički Centar Prgin Grupa, Rotoplast, TŽV Gredelj i Uljanik.
U sklopu posjeta održan je Iransko-hrvatski gospodarski forum, a potpisani su Ugovor o gospodarskoj suradnji između Irana i Hrvatske, te sporazum o suradnji između dviju gospodarskih komora. Boravak hrvatskih gospodarstvenika u Iranu organizirala je Hrvatska gospodarska komora. Gospodarstvenici su tijekom trodnevnog boravka u Iranu uspostavili brojne kontakte s iranskim kolegama, a oprezno su najavljeni i neki konkretni poslovi, riječ je konkretno o tvrtkama TŽV Gredelj i AD Plastik.
“Iran je širom otvorio vrata hrvatskim tvrtkama i na nama je da to iskoristimo. Raduje me što je TŽV Gredelj pred potpisivanjem velikog poslovnog ugovora, a to je samo početak”, rekao je predsjednik HGK-a Luka Burilović. Ministar Panenić je rekao da je s dijelom izaslanstva posjetio iransku automobilsku industriju – dvije najveće iranske autotvrtke Iran Khodro i Saipa.
izvor: agencije