Koji su MOST-ovi uvjeti za suradnju s velikim strankama u slučaju ponavljanja istog scenarija od prošlih izbora, treba li mijenjati teritorijalni ustroj Hrvatske, kako reformirati poreznu politiku, kako zaustaviti migracije mladih iz Slavonije, kako provesti mjere ruralnog razvoja, kako zaštiti građane Slavonskog Broda od trovanja iz bosanske Rafinerije… o tim i drugim aktualnim pitanjima, za Poslovni portal uoči nedjeljnih parlamentarnih izbora govori potpredsjednik Vlade i predsjednik MOST-a Božo Petrov.
Gospodine Petrov, kako ocjenjujete dosadašnji tijek izborne kampanje i rejting MOST-a u usporedbi s prošlim izborima?
Ponosni smo što provodimo iznimno pozitivnu kampanju u kojoj je naglasak na našem programu i konkretnim mjerama koje namjeravamo provesti onog trenutka kad dođemo na vlast. Jedini ne dajemo prazna obećanja, ne koristimo političke floskule i građani znaju točno što mogu očekivati. Osobno smatram kako je MOST uistinu promijenio političko mnijenje u Hrvatskoj i da principijelnost i javni interes više nisu prazne, besmislene riječi.
Jasno ste rekli kako MOST neće ni sa kojom strankom u koaliciju. No, ako se dogodi isti scenarij da će MOST opet odlučivati o sastavljanju većine, koji će to biti konkretni uvjeti?
Mi smo javno predstavili naša jamstva za suradnju ako do toga dođe. Riječ je o lako provedivim mjerama koje se mogu realizirati već u prvih 30 dana i prije izglasavanja Vlade. To su: demokratizacija hrvatskog političkog i izbornog sustava, izmjena financiranja političkog sustava, proglašenje isključivog gospodarskog pojasa, izmjene ovršnog zakona, izmjene Zakona o HRT-u, izmjene Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj samoupravi te ukidanje poreza na tvrtku.
Hoćete li tražiti da budete predsjednik Vlade u slučaju da bude potrebna ta suradnja s jednom ili drugom stranom koja će Vas trebati za sastavljanje većine?
MOST još uvijek ima svog kandidata za premijera i dok ne završe izbori i građani ne kažu svoje, taj se stav neće mijenjati. S druge strane, nikad nismo potencirali priču o foteljama i nema te pozicije koja bi nam bila ispred interesa građana. Tako da tu nismo isključivi, no smatramo kako ni gospodin Plenković niti gospodin Milanović nisu odgovarajući kandidati za premijera.
Hoćete li inzistirati i na bezuvjetnom raskrinkavanju i drugih oblika sukoba interesa i korupcije poput one s aferom Konzultantica, u slučajevima visokopozicioniranih dužnosnika (primjer brat Zorana Milanovića i kredit koji mu je odobren iz Ljubljanske banke) o kojemu se i dalje šuti?
Naravno. Tu nema mjesta zataškavanju, nema povlaštenih i nema zakulisnih igara. Zna se što je javni interes i građani imaju u svakome trenutku pravo znati na što se troši njihov novac i zloupotrebljavaju li političari svoje položaje.
Je li MOST promijenio stavove oko funkcionalne reforme lokalne samouprave i na koji način smatrate da treba i treba li uopće mijenjati teritorijalni preustroj Hrvatske?
Smatramo kako država ne može imati nerazmjeran administrativni aparat u odnosu na vlastitu veličinu i snagu vlastitog gospodarstva. Broj gradova i općina treba odgovarati upravo toj ekonomskoj logici, a mjesta koja to ne mogu podnijeti mogu dobiti nešto drukčiji status, pa zadržati određenu upravu, dijelom svakako i volontersku, dok njihove administrativne poslove može preuzeti grad kojem gravitiraju. A isto tako i teritorijalni ustroj treba ekonomski testirati i nakon toga se treba donijeti odluka koju će podržati i građani, a ne samo stranke. Ne vidimo problem u tome da se jednom radnom stručnom tijelu povjeri zadatak da u okviru Vlade, odnosno Ministarstva uprave, provede temeljitu analizu i nakon toga ponudi najoptimalnije rješenje kompletnog ustroja. Mi smo u periodu ove Vlade već pokrenuli analize, došlo je do određenih prijedloga i budemo li u mogućnosti nastavit ćemo se zalagati za optimalnu javnu upravu. Naravno, nikakav radikalan preustroj neće se i ne smije dogoditi stihijski i preko noći.
Koliko će novi pravilnik za mjere ruralnog razvoja, koji je u pripremi, istinski pokrenuti poljoprivrednu proizvodnju i poljoprivrednicima omogućiti bolje i pravednije uvjete poslovanja i plasmana njihovih proizvoda na domaćem tržištu u situaciji kad imamo i dalje veliki uvoznički lobij i pogodovanje određenim interesnim skupinama?
Novi pravilnik za mjere ruralnih razvoja upravo se bazira na tome da se poljoprivrednicima omoguće bolji i pravedniji uvjeti poslovanja. Prehrambena nezavisnost i poljoprivreda moraju postati prioritetom, a ne problem koji se već godinama ne može riješiti. MOST-ov ministar poljoprivrede Davor Romić donio je niz zakonskih i strateških dokumenata sa svrhom osiguranja temelja zdrave poljoprivredne proizvodnje u ruralnome području i održivosti hrvatskog sela: Strateške smjernice razvoja poljoprivrede i prehrambene industrije 2017. – 2027. godine, Nacrt Zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi kojim bi se spriječilo nametanje nepoštenih trgovinskih uvjeta, Nacionalni program pomoći sektoru 2014.-2018. kao i niz drugih mjera za poboljšanje pojedinih poljoprivrednih djelatnosti (pčelarstvo, stočarstvo, voćarstvo i slično). Najvažniji cilj je smanjiti prehrambenu ovisnost Hrvatske o uvozu, koja trenutno iznosi 45 posto.
Kako komentirate najnovije pokazatelje o rastu BDP-a za 2,8 posto, što je više od projekcija Vlade, ali i više od prosjeka rasta Europske unije?
Evidentno je da se ekonomska slika Hrvatske konačno počela mijenjati. Smatram kako je tome pridonijela i spora, ali ipak prisutna promjena javnog mnijenja, jer se na poduzetnike ipak više ne gleda primarno kao izrabljivače i neprijatelje radnika. Sve više postajemo svjesniji kako je promjena poslovne klime nužnost kako bismo privukli investitore i potaknuli gospodarski rast.
Zašto mislite da je HDZ-ov prijedlog smanjenja stope PDV-a obmanjivanje javnosti? Što su prema Vašem mišljenju prioriteti u reformi porezne politike?
Smatramo kako trenutna fiskalna politika u najvećoj mjeri opterećuje male i srednje poduzetnike, koji bi trebali poslati okosnica hrvatskog gospodarstva. Most predlaže sljedeće porezne mjere za poduzetnike: ukidanje poreza na dividendu i udjele u dobiti, smanjenje poreznog opterećenja poreza na dohodak uvođenjem novih poreznih razreda, što će u konačnici smanjiti porezno opterećenje građana, smanjenje ili ukidanje predujma poreza na dobit, uz zadržavanje mogućnosti dobrovoljnog plaćanja mjesečnih rata predujma poreza na dobit. Također, Most se zalaže za ukidanje poreza na ime tvrtke za sve tvrtke koje imaju manje od 250 zaposlenih.
Gledano u cjelini, nužno je uvesti porezno rasterećenje rada (smanjenje stopa poreza na dohodak, povećanje osobnog odbitka, manje oporezivanje nagrađivanja rada) i kapitala (smanjenje stope poreza na dobit) uz postojeće oporezivanje potrošnje (PDV 25 posto). Cilj kvalitetne porezne politike jest smanjiti porezno opterećenje svih hrvatskih građana i poticati rast potrošnje. Obećanje o smanjenju stope PDV-a jednostavno je neodrživo jer u tome ne leži pravi problem.
Kako zaustaviti val odlazaka mladih iz Hrvatske? Čime ih i kako potaknuti da ostanu u Hrvatskoj?
Nažalost, mladi zadnjih dvadeset godina svjedoče katastrofalnoj politici upravljanja i propadanju države. Zamislite kako je tim mladim ljudima, koji su gotovo svaki dan imali prilike čitati i slušati o milijunskim aferama, u svojoj lokalnim sredinama poznavati ljude koji su se zapošljavali ili napredovali samo zahvaljujući rođačkim vezama ili stranačkim iskaznicama… Takva sredina strašno demotivira i jedino rješenje koje naša mladost vidi je emigracija. Jedini način kako da ih se spriječi jest temeljita promjena sustava, na ključne pozicije treba postaviti mlade, ambiciozne, obrazovane i pametne ljude, koji će služiti kao primjer i potaknuti druge na političko djelovanje. Slavonija je nažalost posebno pogođena valom iseljavanja mladih. Vjerujemo kako bi se puno postiglo mjerama za poticanje mladih poljoprivrednika. Posebno bismo istaknuli mjeru za mlade poljoprivrednike koja iznosi i 15 tisuća eura po korisniku. Najviše mladih poljoprivrednih gospodarstava nalazi se na području Osječko-baranjske županije, zatim u Bjelovarsko-bilogorskoj, Zagrebačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Primorsko-goranskoj, Virovitičko-podravskoj, Sisačko-moslavačkoj, dok je najmanje registrirano u Šibensko-kninskoj i Ličko-senjskoj županiji. Mlade ljude je potrebno motivirati da ostanu živjeti i raditi na selu, stvarajući sebi i svojim obiteljima nova radna mjesta. Često se upravo mladi ljudi ne odlučuju biti nositelji poljoprivrednih gospodarstava zbog problema osiguravanja početnog kapitala za strukturnu prilagodbu gospodarstva i visokih početnih troškova u poljoprivrednoj djelatnosti i to je prva stavka koju moramo promijeniti. Mlade možemo zaustaviti samo ako im se ponudi razlog za ostanak.
Bili ste u Slavonskom Brodu. Jeste li tom prilikom osjetili neugodne mirise tj. smrad Rafinerije iz Bosanskog Broda i kako Vi vidite da se najbrže može riješiti problem s kojim Brođani žive već 8 godina, a to je sustavno zagađenje zraka i trovanje građana Hrvatske zbog bosanske Rafinerije?
Ova problematika jedna je gorućih s kojom se suočavaju i MOST-ov ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović, ministar gospodarstva Tomislav Panenić, pa i ministar pravosuđa, Ante Šprlje. I oni su posjetili to područje. Naime, imamo Republiku Srpsku koja ne želi surađivati, ali u igri su i mnoge interesne skupine. Nanosi se šteta, ne samo građanima u Slavonskom Brodu, nego i građanima u Bosanskom Brodu. Činjenica je da ne ulažu u rafineriju posebno kada je u pitanju zaštita okoliša i zbog takvog neulaganja izvjesno je da će rafinerija prestati s radom. Mi poduzimamo sve raspoložive aktivnosti, trudimo se postići sporazum jer je ovo jedno od velikih pitanja kada je riječ o zaštiti okoliša i o gospodarstvu.
Na kraju, koja je Vaša poruka biračima uoči nedjeljnih izbora? Zašto glasati za MOST-ove kandidate u 5. izbornoj jedinici?
MOST-ovi kandidati u 5. izbornoj jedinici su pojedinci koji uistinu dišu za Slavoniju, poznaju probleme i izazove s kojima se svaki Slavonac susreće i znaju koji su prioriteti u revitalizaciji tog zanemarenog područja. Principijelnost smo dokazali, zaustavili smo niz katastrofalnih poteza, pa i izdaju nacionalnih interesa Hrvatske. Ako dobijemo priliku, vjerujem kako možemo napraviti i puno više.
Gospodine Petrov, hvala Vam na raspoloživosti za ovaj intervju.
Razgovarao: Ivica Vlašić
izvor naslovne fotografije: nacional.hr