BERAVCI – U Beravci ižimača ima, neka dođe koga to zanima (…) diko moja u Beravce dođi, na pogaču i na ižimaču! Tako pjevaše Beravčani i ove godine, već po 35. put okupivši se i ugostivši brojne goste u svom etno parku u središtu sela, gdje iznova oživješe nešto što imaju samo oni – ižimaču! Riječ je o jedinstvenoj manifestaciji starog običaja – 35. Ižimači; kojom, uz folklor i pjesmu još od davne 1978. godine, žitelji tog pitomog sela (u sastavu općine Velika Kopanica) pokušavaju od zaborava sačuvati drevni običaj ižimanja jabuka. Radi se o starinskom slavonskom običaju mljevenja (ižimanja) jabuka u posebnoj napravi ižimači – drvenom valovu s kamenim točkom kojeg vuku konji. Tako samljevene jabuke prenose se u drvene preše u kojima se cijede te se odmah dobiva svježi, prirodni sok za piće.
Prikaz rada ižimače i folklorni program u etno parku
I sve je to tako bilo i ove subote 10. rujna. Program je počeo oko 14.30 sati povorkom gostujućih KUD-ova kroz beravačke šorove. Kad svi folkloraši pjesmom nošeni najzad stigoše u etno park, raspleše veliko šokačko kolo; zaigraše i mladi i stari; i oni koji korake znaju i oni koji ne znaju, i Slavonci i Bosanci, i Zagorci i Prigorci. Redali su se tako deseterci, kome je kakav pao na pamet, prigodno. Svi jedva čekaše okrjepu: fine vruće pogače i svježe cijeđenog jabukova soka. Uslijedio je prikaz rada “Ižimače”, a potom i kušanje jabukova soka, a potom i trosatni kulturno umjetnički program, u kojem su se živopisnim plesovima, veselo pjevajući, predstavili folklorna društva iz Osijeka, Severina, Koraća (BiH), Koške, Laslova, Hrvatske Dubice, Slavonskog Broda, Veleševca, Klokočevika, Starog Topolja i Beravčanima susjedne Velike Kopanice.
Beravčani njeguju izvorni folklor i običaje
Folklorni program na pozornici, koju je u etno stilu prekrasno uredile čuvarice šokačke baštine, svojim su nastupom otvorili najmlađi – dječja skupina domaćeg KUD-a Ivan Goran Kovačić iz Beravaca. Jer, u njihovim je rukama očuvanje ove tradicije u budućnosti. Svakako treba naglasiti da je nositelj ove manifestacije beravački KUD „Ivan Goran Kovačić“ koji je osnovan davne 1967. godine i od tada u kontinuitetu njeguje isključivo izvorni folklor svoga sela, nastupajući diljem Hrvatske i Europe. Danas okuplja 60-ak aktivnih članova u folklornoj, dramskoj, pjevačkoj, tamburaškoj i dječjoj skupini.
Bit će soka, jabuke su dobro urodile
„Trudimo se sačuvati sve ono kako je to nekada davno bilo: i pjesmu i folklor, i nošnju i običaje. Imamo svoju nošnju, naše žene same šiju i tkaju narodno ruho, a u selu još imamo iznimno vrijedne nošnje starije od 150 godina, koje se brižno čuvaju od zuba vremena. Što se tiče same naprave ižimače, koja je u vlasništvu Muzeja Brodskog Posavlja, drveni valovi u koje se stavljaju jabuke su obnovljeni, a samo je stari kameni točak originalni“, rekla nam je predsjednica KUD-a Beravci Janja Kurtušić. Inače, jabuke su u beravačkim voćnjacima i ove godine jako dobro urodile, pa će sigurno biti puno jabukova soka. „Taj se sok može piti odmah po ižimanju ili se od njega može peći i rakija. Netko je pak puštao da mošt prokisne u ocat, koje se upotrebljavalo za jelo i u narodnoj medicini za liječenje ljudi i stoke“, dodaje gospođa Janja.
Imperativ očuvanja tradicijskih i povijesnih vrijednosti
„Ponosni smo, sretni i zadovoljni dugogodišnjom tradicijom održavanja naše jedinstvene Ižimače, ove godine već 35. po redu, za koju cijeli KUD Ivan Goran Kovačić, ali i cijelo selo zapravo živi i ulaže puno truda. Općina Velika Kopanica bezuvjetno podržava ovu manifestaciju po kojoj smo prepoznatljivi i jedinstveni u Hrvatskoj, ako ne i šire. Financiranje rada naših KUD-ova je najmanje što kao Općina možemo učiniti, ali i aktivno osobno kao načelnica sudjelujem u organizaciji Ižimače. Gosti koji nam dođu i kušaju jabukov sok iscijeđen iz preše stare više od stoljeća ostaju oduševljeni. Ovakav način cijeđenja jabuka i proizvodnja soka, čak i octa, u Beravcima je nekad bio način života, svakodnevica u vrijeme dozrijevanja jabuka i to je nešto što s ponosom čuvamo od zaborava“, kaže načelnica Općine Velika Kopanica Ružica Vukovac. Najavila je i kako Općina uskoro pokreće svoju Turističku zajednicu koja će između ostalog brinuti i očuvanju tradicijske baštine i povijesnih turističkih vrijednosti, pripremati primarne projekte i povlačiti u tu svrhu sredstva iz EU fondova. Posebno se to odnosi, na očuvanje izvorne slavonske stoljetne narodne nošnje koju Beravčani kao blago nemjerljive vrijednosti čuvaju u svojim škrinjama i ormarima kao zalog budućim generacijama. Nadam se da će mladi ipak prepoznati te vrijednosti svojih predaka“, naglašava načelnica Vukovac, koja se i sama rado odijeva u šlingano ruho i ponosno tako pokazuje svoj slavonski identitet.
Izabrani najljepši cura, snaša i momak
Po završetku folklornog dijela programa uslijedio je izbor najljepšeg momka, djevojke i snaše. Svaka folklorna skupina delegirala je svoje predstavnike. Najljepši momak tako je bio Josip Ivanković iz Koraća (BiH), najljepšom snašom proglašena je Zvjezdana Hožić iz Veleševca, a najljepša djevojka u narodnoj nošnji je Anamarija Kovačević iz Koške. Beravčani svake godine na ovoj manifestaciji posebnu nagradu dodijele i domaćinima koji svoje prozore najljepše ukrase narodnim rukotvorinama, a nagradu za najkreativnije uređene prozore dobila je obitelj Valić. Nakon završetka manifestacije druženje je nastavljeno pod velikim šatorom, uz svečanu večeru za sve sudionike i uzvanike, te uz svirku tamburaških sastava.
Tekst i foto: Ivica Vlašić