Na stoljetnu tradiciju hrvatskog naroda u vremenu korizme podsjetili su članovi i članice Kulturno umjetničkog društva Podvinje, organizirajući u župnoj crkvi svetog Antuna Padovanskog na nedjelju Muke Gospodnje (Cvjetnicu), koncert izvornih korizmenih napjeva u izvedbi pjevačkih skupina iz Klakara, Trnjana, Tordinaca, Antunovca, Slavonskog Broda i bosanske Posavine.
Izvorne, jedinstvene u svijetu, a u hrvatskom narodu duboko ukorijenjene korizmene napjeve koje nalazimo u stoljetnim molitvenicima naših prabaka i baka (Puče moj, Stala plačuće tužna mati, Ja se kajem Bože mili… ), izvele su članice ŽPS Snaše iz Klakara, članovi Muške pjevačke skupine Paorija iz Tordinaca, zatim Ženska pjevačka skupina Klasje Slavonije iz Antunovca, ŽPS Brodski biseri iz Bosanskog Broda, muška pjevačka skupina KUD-a Lovor iz Trnjana i na kraju ŽPS Vesele šokice iz Slavonskog Broda.
Uprilićen je i blagoslov košara s korizmenim cvijećem i travom što se nekoć nosilo u crkvu na Cvjetnicu. Košare su pripremile članice KUD-a Podvinje i u svečanoj procesiji unijele u crkvu. U Slavoniji se nije nosila maslinova ili palmina grančica na Cvjetnicu, naše su bake nosile drenak, češljugu ili čičak, cica macu, mračnu travu, vjetrovku. Običaj je to koji nije zaboravljen u selima brodske okolice i moramo biti ponosni na sve to, jer smo bogati onoliko koliko imamo običaja. Ovim koncertom želimo očuvati ove drevne običaje od svakog zaborava, kazala je Romana Mišić, predsjednica KUD-a Podvinje.
Nakon koncerta, u mjesnom domu kulture domaćini su priredili etno izložbu sakralnih predmeta, svetih slika, korpica i ručno tkanih salvetica koje se koriste za blagoslov uskrsnog jela na Veliku subotu.
Ivica Vlašić