BUKOVLJE, VRANOVCI – Svetkovina Tijelova ili Brašančeva na posebno je svečan način proslavljena u Bukovlju i Vranovcima. Nakon tradicionalne Tijelovske procesije u kojoj su brojni vjernici hodili za Presvetim ulicama ova dva sela, a potom i svečanog euharistijskog slavlja u crkvi svetog Josipa u Bukovlju, što je predvodio podvinjski župnik p. Josaphat Mosha, u crkvi je održan i prigodni koncert pučkih crkvenih pjesama i napjeva.
Nastupilo je šest pjevačkih skupina: crkveni zbor svete Terezije iz Bukovlja-Vranovca, ženske pjevačke skupine Druge iz Strizivojne, Lovor iz Trnjana, Tkanica iz Nove Gradiške, Snaše iz Klakara, te jedna muška pjevačka skupina Zuce iz Gundinaca. Svaka od pjevačkih skupina predstavila se s po jednom pjesmom o Isusu Kistu i jednom marijanskom, posvećenom Bogorodici.
No, prije početka koncerta mališani iz Kreativne radionice Leptirići koja djeluje pri filijali Bukovlje-Vranovci izveli su prigodan recital na temu „Kruh s neba“ i sve prisutne potaknuli na razmišljanje koliko smo zaista zahvalni za kruh svagdašnji i svjesni da ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj riječi što izlazi iz Božjih usta. (usp. Mt 4,4)
Koncert je organizirala Ženska pjevačka skupina Vranovke koju je još davne 1978. osnovao maestro Mihael Ferić. Danas je osam Vranovki koje njeguju tradicijske svjetovne i crkvene pučke pjesme. Pjevačka skupina nastupala je na brojnim smotrama diljem Hrvatske, ali i republika bivše države, u Mađarskoj, Sloveniji. Više od desetljeća nastupale su u pratnji tamburaškog sastava koji je vodio mo. Ferić.
U spletu tradicionalnih hrvatskih pučkih crkvenih pjesama uživali su brojni domaći župljani i njihovi gosti, među kojima i pročelnik u Brodsko posavskoj županiji Željko Burazović i načelnik Općine Bukovlje Davor Petrik. Ljepota nezaboravljene slavonske tradicije očitovala se i u svečanim narodnim nošnjama (koje se u Slavoniji oduvijek nose u crkvu na Tijelovo ili Brašančevo) mladih snaša i djevojaka iz Strizivojne, Klakara, Trnjana, Vranovaca i Bukovlja.
Ivica Vlašić