SLAVONSKI BROD – Nedavno otvoren novi Turističko informativni centar na središnjem gradskom trgu u Slavonskom Brodu krase brojna licitarska srca – prepoznatljiv tradicijski proizvod i turistički suvenir rasprostranjen područjem sve od Bavarske do Panonske Hrvatske. Pa ipak, sve je manje ljudi koji se danas bave ovom prekrasnom tradicijskom proizvodnjom, iako je i UNESCO još 2010. uvrstio licitare sjeverozapadne Hrvatske na svoju listu zaštićene nematerijalne kulturne baštine.
Jedna od zaljubljenica u licitarska srca koja se već 16 godina bavi njihovom proizvodnjom je i Nina Jecić iz Zagreba, vlasnica Licitar – studija za dizajn, s kojom je Turistička zajednica grada Slavonskog Broda upravo dogovorila suradnju na promociji i prodaji licitarskih srca, a gospođa Jecić će već ove jeseni održavati i edukativne radionice izrade licitarskih srca za zainteresirane Brođanke i Brođane.
Nas je zanimalo otkud ideja jedne arheologinje da se bavi upravo licitarskim poslom. „Ljubav prema hrvatskoj baštini ponukala me da otvorim obrt jer kao diplomirana arheologinja nisam mogla naći posao u struci. Nije riječ o obiteljskoj tradiciji, u početku sam učila i radila u suradnji s jednom medičarskim obrtom. I tako nekako uspijevam već 16 godina. Imam četvero zaposlenih, to su žene koje rade prekrasna licitarska srca koja su tražena diljem svijeta. Vidite, radim u tri boje – crvena, bijela i zelena. sve je to nastalo iz ljubavi“, pokazuje nam svoja licitarska srca Nina Jecić, koja je, kaže, rado prihvatila poziv direktorice Turističke zajednice Slavonskog Broda na suradnju, nakon susreta u radionici Licitara na zagrebačkoj Trešnjevci. Raduje ju, kaže, što je ponovno u Slavonskom Brodu, gradu u kojemu je bila na terenskoj nastavi tijekom studiranja arheologije.
„Svake godine našim proizvodima dajemo neku novu kreativnu notu, zadržavajući pri tome predznak tradicije, naravno naše Hrvatske, iako imate i licitare koji su prepoznatljivi za tradiciju Njemačke, Austrije, Poljske, Mađarske…nekada ih je bilo i na Jadranu, spominju se i u Crikvenici, a danas, iako ih je posvuda sve manje, mislim da licitara najjužnije imate još na području Karlovca“, kaže gospođa Jecić.
U svojoj radnji, dodaje, nema maloprodaju ali zato narudžbe prima preko interneta i osobnim kontaktima. Proizvode licitarska srca za tvrtke, kao poslovne darove, no ne izlažu niti prodaju po sajmovima, proštenjima (ili kirvajima) uz što se licitari poslovično vežu. Baš kao što su se licitari nekad smatrali muškim poslom, a danas se njima bave isključivo žene. „Polako, malim koracima napredujemo, ovo je ipak posao koji se radite iz ljubavi, od ovog se ne možete obogatiti, nama je dovoljno da imamo za plaće i za porez“, kaže gospođa Jecić koja je svoj proizvod plasirala pod brendom Licitar – Croat’s warm heart / Toplo srce hrvatskoga puka.
Ivica Vlašić