Koliki je značaj rada profesionalnih turističkih vodiča, pitanje je koje se svake godine iznova aktualizira, napose 21. veljače – na Međunarodni dan turističkih vodiča. Službeno obilježavanje toga dana počelo je 1990. godine na inicijativu Svjetske federacije udruženja turističkih vodiča.
„Naravno da je njihova uloga i značaj kudikamo veća u turistički razvijenim sredinama, kod nas osobito na Jadranu, no za kontinentalni dio Hrvatske, osobito Slavonije, moglo bi se reći da imamo jednu „srednju žalost“, kad je u pitanju rad turističkih vodiča, a sve naravno uslijed okolnosti teške gospodarske situacije“, kaže Vera Pudić, predsjednica Društva turističkih vodiča Brodsko posavske županije.
Uvijek je njihov rad honorarni, preko Društva turističkih vodiča, jer se od tog posla ne može primarno živjeti. No, interesa ipak ne nedostaje. Trenutačno je na području Brodsko posavske županije 20-ak licenciranih turističkih vodiča, no obzirom na malobrojne ugovorene turističke aranžmane u ovom dijelu Slavonije, na terenu je angažirano njih tek troje ili četvero.
Kako se uopće postaje turistički vodič, malo kome je poznato i treba naglasiti da to nikako nije posao koji može raditi svatko. „Naravno da treba imati posebno obrazovanje kako bi se dobila licenca, a radi se o dva semestra na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, s izobrazbom za područje četiri slavonske županije. Potrebno je, uz jedan ili dva jezika, položiti određenu skupinu kolegija, od primjerice turizma, gospodarstva, politike, povijesti do praktičnog ispita koji se provodi simulacijski s određenom grupom turista.“, objasnila nam je Vera Pudić, dodajući da je za upis ta dva semestra na EFOS-u dovoljna završena srednja škola.
Ako planirate postati turistički vodič, u svakom slučaju želimo vam da to ne budete samo na papiru, nego da uistinu djelujete na terenu i turistima iz drugih zemalja na najbolji način imate priliku prezentirati sve ono što čini Lijepu Našu.
Ivica Vlašić