Nakon što je Vlada na 3. sjednici predstavila paket od 15 zakonskih prijedloga porezne reforme koji šalju u Sabor, ministar financija Zdravko Marić detalje je objasnio na konferenciji za novinare.
Ministar Marić rekao je kako su prihvaćene sugestije kolega iz drugih ministarstva te partnera u Vladi. Nisu prihvaćene sugestije koje bi ugrozile opstanak porezne reforme. Još je jednom naglasio kako je pri tome bitna cjelovitost reforme. Rok za provedbu porezne reforme je kratak, ali i dalje izvediv, a očekuje izglasavanje svih poreznih izmjena na vrijeme te implementaciju većine njih od početka 2017. Rekao je kako na ovoj reformi ni u jednom trenutku nisu prestali raditi. Nisu nas pokolebali ni pad vlade ni prijevremeni izbori. Ova reforma rezultat je kontinuiranog rada velikog broja stručnjaka, rekao je Marić te im je ovom prilikom zahvalio.
Ponovio je i da će porezna reforma imati velike makroekonomske implikacije na javne financije te se njome smanjuje udio poreza u BDP-u za 0,6 posto već u prvoj godini. Prvi multiplikativni efekt, koji dolazi od rasterećenja kod oporezivanja dohotka i dobiti, već u prvoj godini donio bi rast nominalnog BDP-a od najmanje 1,5 milijardi kuna, kao i najmanje 6.500 novih radnih mjesta te povratak proračunskih prihoda od najmanje 400 milijuna kuna. Obećao je kako će u idućem razdoblju nastojati povećati prostor za porezno raterećenje te ga pravedno i efikasno rasporediti između hrvatskih građana i poduzetnika.
Kako se neće povećati PDV na mlijeko, kruh, lijekove, knjige 2018. godine s pet na 12 posto, neće biti niti prvotno predloženog smanjenja PDV-a s 25 na 24 posto iste te godine. “Ne ugrožavamo reformu, zato što ostaju sve snižene stope, nema niti smanjenja opće stope PDV-a 2018. godine”, naglasio je Marić.
Pojasnio je i za koju će samo hranu i piće ostati niža stopa od 13 posto. Oni će se plaćati samo za one turiste koji ugovore puni pansion, polupansion ili noćenje s doručkom. Na sve ostalo će i u hotelskom restoranu biti PDV 25 posto kada se zasebno konzumira izvan ugovorenih paketa. Što se tiče PDV-a na novine i svih proizvoda i usluga koji su na 5 posto, sve ostaje kako jest. “Što se tiče duhanskih proizvoda, čuli ste da ima korekcija u Zakonu o trošarinama. Međutim, vas možda najviše zanima što će Vlada promijeniti uredbom prije kraja godine. U razgovorima smo s proizvođačima duhanskih prozivoda, oni su svjesni toga da moramo sustav uskladiti s EU. Dogovor je da možete očekivati da će Vlada s uredbom korigirati sustav do kraja godine. Očekujemo izglasavanje svih ovih zakona na vrijeme i njihovu implementaciju za veliku većinu s 1. siječnja 2017. godine – rekao je Marić. Dio zakonskih promjena, napomenuo je, ići će u kasniju primjenu, zbog potrebne suglasnosti Europske komisije.
Osim cjelovitosti i sveobuhvatnost, Marić je kazao je da se pri poreznoj reformi zalagao se da se ne odustane od principa zacrtanih na samom početku. Riječ je o dva integralna elementa -značajnom unapređenju i povećanju efikasnosti i transparentnosti poreznog sustava te o tome da se prostor za porezno rasterećenje što je moguće pravednije, bolje i efikasnije raspodjeli, poglavito između hrvatskih građana i poduzetnika, ističe ministar financija. Po njegovim riječima, neto efekt porezne reforme je 2 milijarde kune u 2017. godini, a kada se uzme u obzir da će dobar dio tereta ići i na strane goste, taj je efekt za hrvatske građane i poduzetnike i nešto veći. Ukupni efekt ove porezne reforme za 2017. i 2018. godinu iznosi 3,3 milijardi kuna.
U vezi s amandmanom koji će, kako je najavio predsjednik Sabora i čelnik Mosta Božo Petrov, podnijeti kako bi se od planiranih promjene u sustavu poreza na dohodak izuzeli državni dužnosnici, Marić je rekao da Most ima pravo podnositi amandmane i vidjet će se što će s tim amandmanom biti. Na pitanje hoće li odstupiti ukoliko reforma ipak ne dobije zeleno svjetlo u Saboru, Marić je kazao da ne razmišlja o takvom scenariju. “Prvo ću morati popiti par vitamina, jer prvi dan kada se naspavam vjerojatno ću uhvatiti neku prehladu”, našalio se ministar.