Iz Ministarstva financija danas su poručili, odgovarajući na traženja ugostitelja da se u predstojećoj poreznoj reformi ne podiže stopa poreza na dodanu vrijednost za ugostiteljstvo s 13 na 25 posto, da je reforma cjelovita i da nema alternative, a ‘može se razgovarati o finom usuglašavanju. “Reforma je cjelovita, jedna stvar vuče drugu i bilo kakvi ustupci u tom dijelu mijenjaju cijelu reformu. Nema alternative, može se razgovarati o finom usuglašavanju, ali ako se napravi ustupak u smislu uvođenja moratorija pada cijela reforma”, ističu u Ministarstvu financija.
Smanjenje stopa poreza na promet nekretninama i na nasljedstvo i darove, preraspodjele nekih poreza u korist lokalnih jedinica te od 2018. uvođenje poreza na nekretnine, uvođenje jedinstvenog roka porezne zastare, neke su od novina zakonskih prijedloga čije je tekstove Porezna uprava objavila na svojim internet stranicama, a koje bi se u četvrtak trebale naći na sjednici Vlade. Implementacija svih predloženih promjena u hrvatskom poreznom sustavu trebala bi udio poreza u bruto domaćem proizvodu (BDP) s trenutnih 37,5 posto smanjiti u 2017. na 36,9, a u 2018. na 36,5 posto, a nominalno bi trošak reforme ukupno trebao iznositi oko 3,6 milijarde kuna, izračunali su u Ministarstvu financija.
Ministar turizma Gari Cappelli ranije je upozorio da bi povećanje stope PDV-a za usluge ugostiteljstva s 13 na 25 posto bilo negativno za sektor te da kao jednu od mogućnosti vidi moratorij na to povećanje dok se pomno ne prouče tržišni i drugi učinci na turizam ili da stopa ostane na sadašnjem nivou. Također, iz Ministarstva ističu da će povećanjem dohotka građana promet ugostiteljima sigurno rasti, a podiže se i granica za ulazak u sustav PDV-a ispod koje će ostati većina ugostiteljstva. Izmjenama poreza na dodanu vrijednost, naime, predviđa se podizanje praga za obvezan ulazak u sustav PDV-a s 230 tisuća kuna godišnjeg prometa na 300 tisuća kuna.
Iz Ministarstva financija podsjećaju i da prilikom smanjenja PDV-a prije nekoliko godina nije došlo do pada cijena, dapače one su kumulativno do sada rasle za šest posto. Ne stoji ni argument o ugroženih sedam milijardi eura investicija, jer one su na primjer 2014. ukupno iznosile četiri milijarde kuna, i to uglavnom u hotele, a stopa poreza na smještaj ostaje snižena. Učinak promjene PDV-a na ugostiteljstvo je oko milijarde kuna i to je prevelik efekt da bi se moglo ići na kompromisna rješenja, napominju iz Ministarstva financija, koje se našlo i pod kritikama zbog podizanja PDV-a na osnovne životne namirnice, poput kruha i mlijeka. Međutim, izvori upućeni u problematiku objašnjavaju kako će trošak kruha za prosječnu obitelj biti mjesečno veći za samo 12 kuna, a trošak mlijeka u prosjeku porasti osam kuna. S druge strane Marićevo ministarstvo će osigurati da će troškovi komunalija (struje i odvoza smeća) biti daleko niži pa nitko zapravo neće osjetiti poskupljenje kruha i mlijeka.