SLAVONSKI BROD – U razdoblju do 2020. godine Hrvatskoj je na raspolaganju 1,85 milijardi eura iz Europskog socijalnog fonda za poticanje zapošljavanja, zahvaljujući kojima se vrlo uspješno provode mjere aktivne politike zapošljavanja. U ovom trenutku imamo ih sedam i one su potpuno promijenjene u smislu osposobljavanja kadrova za poznatog poslodavca. Zahvaljujući dosadašnjim uspješnim mjerama vratili smo se na razinu iz 2008. godine, iako ni to nije realna slika jer se u međuvremenu iz Hrvatske iselilo 100 tisuća ljudi. Naša je želja da omogućimo svima da dobro žive od svoje plaće u Hrvatskoj ali i da se jedan broj naših iseljenika vrati u Domovinu i bit ćemo sretni ako imalo budemo mogli u tome pripomoći – istaknula je ministrica rada i mirovinskog sustava Nada Šikić u Slavonskom Brodu, prilikom radnog posjeta Brodsko posavskoj županiji, gdje je sudjelovala u radu Okruglog stola pod nazivom „Poticanje zapošljavanja u Brodsko-posavskoj županiji“ u organizaciji Ministarstva i te Županije.
Sudionici skupa, predstavnici gospodarskog, obrazovnog i socijalnog sektora razgovarali su o provedbi mjera aktivne politike zapošljavanja u Brodsko posavskoj županiji i o mogućnostima raspoloživim iz Europskog socijalnog fonda.
Javni radovi, žene poduzetnice, asistenti u nastavi, asistenti za osobe s invaliditetom (…), samo su neki od programa u okviru 30-ak projekata vrijednih 14 milijardi kuna u cijeloj Hrvatskoj. Samo kroz program za zapošljavanje žena zaposleno je 2579 žena, od čega 185 s područja Brodsko posavske županije, istaknula je ministrica Šikić te pozvala sve neka i dalje pozorno prate javne natječaje i pozive na mrežnim stranicama Ministarstva koji zaista omogućuju zapošljavanje zahvaljujući ovim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda. Dodala je da Ministarstvo ima na raspolaganju 8 milijuna kuna za financiranje izrade projekata te u tom kontekstu poručila budućim poduzetnicima da mogu odmah dobiti investicijski zamah za pokretanje proizvodnje.
Ministrica Nada Šikić je i iz svog rodnog grada još jednom objasnila što je mislila s izjavom da Hrvatskoj ne treba toliko visokoobrazovanih ljudi, kazavši kako je ta njezina izjava u medijima zlonamjerno plasirana i izvučena iz konteksta.
„Hrvatskoj ne trebaju obrazovani ljudi koji dugi niz godina ‘sjede’ u evidenciji Zavoda za zapošljavanje. Od 50 posto visokoobrazovani 27 posto je njih koji su dugotrajno nezaposleni od jedne do osam godina, a u tome prednjače ekonomisti i pravnici. To nije dobro ni za obitelji koji su godinama školovali svoju djecu da bi na kraju završili na burzi rada jer ne mogu naći posao u struci ili su prisiljeni raditi ono što ne žele ili nije u skladu s njegovim mogućnostima i stečenim znanjem“, kazala je Šikić, podsjetivši kako je Hrvatska iz EU fondova povukla 345 milijuna kuna za projekt pametne specijalizacije u okviru kojega su jedinice lokalne i regionalne samouprave isplanirale kadrove koje žele imati u narednih šest godina, a naročito su tu važni visokoobrazovani. „Naravno da Hrvatskoj trebaju visokoobrazovani ljudi. U tom kontekstu ih nema previše, ali i njih je potrebno planirati tako da upisna kvota bude generator i da će oni moći ići na tržište rada, a ne na burzu“, objasnila je ministrica.
Župan Brodsko posavske županije Danijel Marušić istaknuo je da je važno imati jasnu sliku stanja na tržištu rada u kojima je puno onih stručnih kadrova, napose mladih, koji ne mogu naći posao. „Uvjeren sam da ovi programi aktivne politike zapošljavanja znače bolju perspektivu za zapošljavanje ne samo u Brodsko posavskoj županiji nego i u cijeloj Hrvatskoj, a dobro je da za te mjere povučemo što više novca iz EU fondova“, rekao je župan Marušić.
Ivica Vlašić