Modernizacija Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu, u ekološkom smislu, mogla bi započeti i biti gotova tijekom iduće godine, rečeno je danas u Slavonskom Brodu, tijekom 6. sastanka članova Međunarodne radne skupine za praćenje stanja zraka na području Slavonskog Broda (RH) i Broda (BiH).
“Nakon drugo vremena od strane predstavnika rafinerije dobili smo konkretne prijedloge vezane uz rješenje problema onečišćenja zraka u Slavonskom Bordu i Brodu. Govori se o zajedničkoj suradnji hrvatske i bosanske strane, Optima grupe i hrvatskih tvrtki na plinofikaciji, odnosno dobavi prirodnog plina s hrvatske na stranu BiH, gdje bi u procesu plinofikacije rafinerije dobili ključno rješenje za poboljšanje kvalitete zraka i života – kazala je pomoćnica ministra zaštite okoliša RH, Marija Šćulac Domac.
Ono što hrvatska strana očekuje je da iza najavljenih poteza, koje je obećalo visoko izaslanstvo Rafinerije u čijoj su pratnji bila i dva ruska veleposlanika, stoje i konkretne akcije. “To znači kako ćemo mi inzistirati na daljnjem provođenju svih onih mjera koje su vezane i uz ekološku dozvolu Rafinerije, ali i što raniji završetak rekonstrukcije energane, kako bi se u procesu trošilo što manje ekološki neprihvatljivog mazuta. Imamo jamstvo da je ta rekonstrukcija pri kraju i daće već time doći do manje emisije onečišćujućih tvari”, rekla je Šćulac Domac.
Potvrdio je to i zamjenik generalnog direktora kompanije Zarubrežnjeft i direktor sam upravljačke kompanije Optima grupe, Andrej Valerij Ozerov. “Prvotno planirani dolazak plina ogrankom južnog toka trebao bi biti zamijenjen prirodnim plinom s hrvatskog teritorija. Čim dobijemo takvu političku dozvolu mi možemo krenuti s projektom plinofikacije. Naime, tehničko riješenje postoji. Ukupna dužina tog plinovoda iznosit će osam kilometara, a vrijednost investicije je pet milijuna eura. Projekt plinofikacije, zajedno s izgradnjom nove energane pomoći da se u potpunosti isključi ispuštanje sumporovodika u atmosferu, ali i smanje ostale emisije štetnih tvari te će pomoći da se poboljša situacija s kvalitetom zraka i u Slavonskom Brodu i u Brodu” kazao je Ozerov.
Sastanku su nazočili i veleposlanik Rusije u Republici Hrvatskoj Anvar Azimov, prvi tajnik ruskog Veleposlanstva za gospodarska pitanja Vladimir Ivanov, treći tajnik rskog Veleposlanstva Jurij Trubajčuk, tehnički direktor Rafinerije nafte Brod Kiril Thachev, predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, Općine Brod, Brodsko-posavske županije te županijskog Zavoda za javno zdravstvo.
Pomoćnica ministra Marija Ščulac Domac najavila je i skorašnje održavanje radnog sastanka nadležnih ministara dvije države na kojem bi trebalo biti riječi o ubrzavanju donošenja političkih odluka vezanih uz transport plina.
Za vrijeme održavanja sastanka, ispred zgrade Gradske uprave u Slavonskom Brodu nekoliina građana prosvjedovala je pokušavajući transparentima i pjesmom sudionicima sastanka dati do znanja kako je vremena za rješavanje ovog problema sve manje te da što skorije očekuju konkretne rezultate.