Ministar financija Zdravko Marić najavio je danas nastavak razgovora s predstavnicima banaka vezano za konverziju kredita u ‘švicarcima’.
“Službeno još nemamo nikakvu potvrdu da su pokrenute službene pravne radnje pred međunarodnim sudovima, međutim razgovori s predstavnicima domaćih bankara i banaka će se nastaviti. U kojem smjeru i na koji način u ovome trenutku zaista je teško komentirati, dajte nam da osmislimo strategiju i da vidimo koje su sve mogućnosti i ograničenja u tome slučaju”, kazao je ministar Marić novinarima uoči međunarodne konferencije o učinkovitom upravljanju u javnom sektoru.
Prema ranijem pisanju medija, banke razmatraju tužbu protiv Hrvatske Međunarodnom sudu za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu zbog povrede pravne osobnosti i umanjenja dobiti, a vezano za konverziju kredita iz švicarskog franka u eure. Marić na upit novinara nije htio komentirati da je prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko svojim izjavama na aktualnom prijepodnevu u Saboru i u nekoliko intervju već podigao ‘bijelu zastavu’, ustvrdivši da će država morati u tom slučaju platiti bankama milijarde.
“Ne bih htio ulaziti u nikakve detalje cijele te rasprave i razgovora. Još uvijek nismo ni u kakvom službeno-formalnom procesu pregovora, niti smo tako nešto otvorili. I dalje smo na razini razgovora koji je na neki način razmjena mišljenja”, kazao je kratko Marić.
Boris Lalovac, saborski zastupnik (SDP) i bivši ministar financija ocijenio je da Vlada šalje jako loše poruke u vezi cijele situacije oko konverzije. “Godinu dana sam pokušavao razgovarati s bankarima, i nisu se htjeli odazvati i naći određena rješenja. Kada smo donijeli rješenja, sad ih hvata panika i žele brza rješenja. Na žalost, Vlada popušta, i to nije dobro jer su svi argumenti na strani Vlade i hrvatskih građana”, ocijenio je Lalovac.
“Građani su nosili rizik kamate, tečaja, pada vrijednosti nekretnina, 60 posto veće rate, nakon deset godina otplate 30 posto veća glavnica, i to je jedinstven primjer u Europi. Jednostavno smo izjednačili građane koji su uzeli kredite u eurima s onima koji su uzeli u ‘švicarcima’, a bilo je špekulacija, to je potvrdila i HNB. Sve direktive EU-a da su tada bile implementirane u Hrvatskoj, toga ne bi bilo, a odgovornost je i na HNB-u jer to nije smjela dopustiti”, rekao je Lalovac.
Naglasio je i da Vlada ima pravo štititi građane kada se takav poremećaj dogodi na tržištu, dodajući da “to vidimo i u drugim zemljama. Europski sudovi su presuđivali u korist građana, i prvi puta kada smo donijeli odluku i u njoj bili svi zajedno, i oporba i opozicija, sada taj savez puca i oni odlaze u nekakva podilaženja bankarima. Nadam se da tu nema konzultanata. Ovo je dno dna da se hrvatsku Vladu ucjenjuje, a ona se povlači iz takvih procesa. To je jako loša poruka za sve buduće odluke, jer kako ćete donijeti odluke o nacionalnim reformama ako se iz ovoga povučete”, kaže Lalovac.