Uz bogatu i već nadaleko prepoznatljivu gastronomsku ponudu domaćih jela pripremanih po originalnim receptima, slavonskobrodska Kuća piva od ovog ljeta svojim gostima nudi i nešto novo: čuveni Leskovački roštilj!
Ono što je za Talijane pizza, za Amerikance hamburger, za Bosance burek, to su za Leskovčane ćevap i pljeskavica. Leskovački roštilj jedinstven je i prepoznatljiv, zaštićenog brenda i ne može se pripisati ni jednom drugom roštilju. Čine ga pečena jela karakteristična po ljutom ukusu, isključivo od domaćeg visokokvalitetnog junećeg mesa koje mora biti dobro začinjeno. Leskovački kulinarski specijaliteti pripremaju se posebnom tehnologijom, ne mljevenjem nego sjeckanjem, a peku se na otvorenoj vatri, na drvenom ugljenu, što im daje poseban ukus i sočnost.
Prepoznali su to ugostitelji i gurmani diljem Europe, a rijetki su uspjeli dobiti originalni i izvorni recept i pri tom ostali živi. Naime, recepturu za pravi Leskovački roštilj znaju samo rijetki majstori rodom iz tog kraja s juga Srbije (na tromeđi s Kosovom i Makedonijom) i ne postoji način da ga sami pripremite – osim ako ih osobno ne dovedete u svoj restoran. Jedan od njih je i Milenko Kraguljac, ugostitelj i vlasnik restorana iz Rijeke, koji je u širenju svog posla po Jadranu upoznao i Brođanina Željka Špalata, vlasnika restorana na otoku Cresu i Kuće piva u Slavonskom Brodu.
„Ideju da pokušam obogatiti meni svog restorana dobio sam u Zagrebu gdje sam vidio kako ljudi čekaju u redu na Leskovački roštilj. Nije bilo jednostavno u startu, trebalo je otići u Srbiju, pronaći kuhare i izboriti radne dozvole za njih dvojicu za rad u Hrvatskoj. Radili su kod mene godinu dana i naučili me pripremati Leskovački roštilj. Svim teškoćama i barijerama usprkos, odlučio sam proizvodnju pokrenuti u Hrvatskoj, u Puli, i svima koji žele imati u svojoj ponudi ovakvu vrstu roštilja ponuditi suradnju: kod nas mogu nabaviti domaće juneće visoko kvalitetno meso i usavršiti vještine pečenja, a da pri tome ne moraju tražiti radne dozvole za kuhare iz Srbije“, priča nam Milenko Kraguljac.
Suradnju je već ostvario s eminentnim istarskim restoranima i ugostiteljima, a priča za Slavoniju počela je upoznavanjem sa Željkom Špalatom, u njegovom restoranu na Cresu; priča koja će se širiti na Slavoniju iz baze: Kuće piva u Slavonskom Brodu.
„Što se tiče tajne recepta, znate, kad sam ih za to pitao, rekli su mi: ako ti kažemo morat ćemo te ubit! No, šalu na stranu, nema tu neke prevelike tajne: osnova je super kvalitetno crveno juneće meso, ne iz uvoza, nego domaće uzgojeno. Sam tehnološki postupak pripreme zasniva se na sjeckanju, a ne na mljevenju, i uz što manje trenja. Sve se peče isključivo na drvenog ugljenu“, kaže chef Milenko.
U klasičnom meniju je poznata leskovačka pljeskavica, (s dodatkom sjeckanog crvenog luka), zatim ćevapi, punjena pljeskavica, gurmanska pljeskavica (s dodatkom slanine i kockicama sira i punjeni ćevap (takozvani ‘djevojački san’). U sve ovo od začina ide samo sol. Pikantni meni čine šišćevap i uštipak s dodatkom slanine i sira te punjena vješalica. Osim soli od začina ide papar, bijeli luk i tucana paprika. I još štošta se može peći na Leskovačkom roštilju, od ražnjića do kobasica, ali tada već možemo govoriti o znamenitom „Leskovačom vozu“, odnosno „vožnji“ tj. sljedovima koji rijetki mogu izdržati do kraja.
U svom restoranu na Cresu, pa i u Kući piva u Slavonskom Brodu, odnosno restoranu Antik kao sastavnici Kuće piva, Željko Špalat već gotovo 30 godina primjenjuje originalnu recepturu i pečenju na drvenom ugljenu. „Upoznavši kolegu Milenka, prepoznao sam i kvalitetu Leskovačkog roštilja i shvatio da je to dobra priča koju treba širiti, pa sam odlučio uvrstiti ju i u ponudu Kuće piva, i nadam se da će Brođani i svi ostali naši gosti to i prepoznati“ kaže Željko Špalat.
U kvalitetu i neodoljive ukuse Leskovačkog roštilja možete se uvjeriti svakodnevno u restoranu Antik u brodskoj Kući piva, baš kao što smo se uvjerili i mi na premijernoj degustaciji u utorak, 19. srpnja.
Ivica Vlašić